Galatasaray lurer på Jonas Wind: Har charmeret trænerlegende

Galatasaray viser angiveligt interesse for Jonas Wind. Det er klubbens cheftræner Fatih Terim, der har fået øjnene op for FC København-profilen.



Flere medier i Tyrkiet – herunder de store medier Fanatik og Fotomac – skriver, at storklubben Galatasaray lurer på FC København-profilen Jonas Wind.

Ifølge medierne er det klubbens legendariske cheftræner, 67-årige Fatih Terim, der personligt har anbefalet ledelsen at kaste penge efter 21-årige Jonas Wind.

Læs også:Mulig interessekonflikt: Spillerforeningen undersøger William Kvists rolle

Fatih Terim har ifølge medierne givet udtryk for, at han har stor fidus til danske spillere, og at han forventer, at Kasper Hjulmands landshold vil gøre en god figur ved de kommende slutrunder. Og i Jonas Wind har han noteret sig et oplagt transfermål for Galatasaray.

– Vi skal investere i fremtiden, udtaler Fatih Terim, der har været Galatasaray-træner i fire omgange og tyrkisk landstræner i tre omgange.

Læs også:Atalanta-kender: Nederlaget til FC København gør stadig ondt

Jonas Wind forlængede for nyligt sin kontrakt med FC København frem til 2025, og det er svært at forestille sig, at de mangedobbelte danske mestre ikke sælger angriberen for et markant beløb i løbet af de næste par år. FC Københavns nu tidligere manager Ståle Solbakken fastslog tilbage i marts, at Jonas Wind efter hans mening kan blive solgt for over 100 millioner kroner.

Om Galatasaray er i stand til at rejse et sådan beløb er i bedste fald tvivlsomt. Den tyrkiske storklub er presset af reglerne om Financial Fair Play, og Galatasaray købte ikke en eneste spiller i sommerens transfervindue. Klubben hentede kun transferfrie spillere og en enkelt lejesvend fra Stoke. 

21-årige Jonas Wind debuterede for to uger siden på det danske landshold, da han fik 18 minutter i venskabskampen mod Færøerne. Han har scoret fire mål for FC København i denne sæson. 

Læs også:FCK leder stadig efter ny træner: Vi har fået mange interessante henvendelser
Læs også:Hele rød blok ignorerede FC København: Det er provokerende
Læs også:Claus Steinlein om fyret Solbakken: Jeg savnede ham allerede til frokost






LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe på vej i Real Madrid?

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel