Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.30
Spillested: Ceres Park
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Viaplay
Hashtag: #agfvff #sldk
Holdnyt
AGF
AGF fik endelig stoppet blødningen i sidste spillerunde, hvor de efter to nederlag i træk hentede et enkelt point på udebane mod Brøndby IF.
Det var dog ikke nok til at holde liv i håbet om en plads i top seks. Det håb blev slukket af Randers’ sejr over Silkeborg IF, og det er nu afgjort, at David Nielsens mandskab skal spille nedrykningsspil i de kommende måneder.
Her skal de altså jagte syvendepladsen, der giver adgang til Europa-playoff, og i den forbindelse er søndagens kamp vigtig. Søndagens modstander, Viborg FF, besidder i øjeblikket syvendepladsen med et enkelt point ned til AGF, så et nederlag vil sende århusianerne længere fra den plads.
AGF må igen klare sig uden Benjamin Hvidt og Zach Duncan, mens Gift Links har været ude i de seneste kampe.
Spændende bliver det, om Patrick Mortensen er tilbage i startopstillingen hos “De Hviie”. Han sad ude med Thorsteinsson, som denne gang er ude med sygdom.
Viborg FF
Selvom de måtte undvære to profiler i Mads Lauritsen og Justin Lonwijk, fik Viborg FF smidt tre point på kontoen mod Vejle Boldklub i sidste spillerunde og derved brudt deres korte stime af nederlag.
Det – sammen med AGF’s remis i Brøndby – har sendt viborgenserne op på syvendepladsen i Superligaen, hvor de altså ikke bare ligger lunt i svinget til overlevelse, men også til måske at ende i ligaens Europa-playoff.
Sejren var dog ikke ubetinget godt. Jay-Roy Grot, der har scoret to mål i de seneste to kampe, måtte udgå i første halvleg, og hans status til kampen mod AGF er uvis.
Ibrahim Said har samtidig været ude i forårets første kampe og ventes fortsat ude. Mads Lauritsen og Justin Lonwijk er dog tilbage efter karantæne, og de kan begge gå direkte tilbage i Jacob Friis’ startopstilling.
Karantæne
AGF: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Hansen – D’Alberto, Hausner, Bisseck, Kahl – Wilshere, Poulsen, Anderson – Bundu, Mortensen, Grønbæk
Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Lauritsen, Kramer, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Bech, Jatta, Bakiz
Profilen:
Albert Grønbæk er startet inde i forårets første fire kampe, og han er ved at blive en vigtig mand for århusianerne, hvor han især bidrager offensivt. Den 20-årige midtbanespiller har også scoret i hver af de seneste to kampe og vil nok forsøge at fortsætte den stime mod Viborg FF.
Vidste du, at…:
Viborg FF har vundet seks kampe i den indeværende Superliga-sæson, men de har ikke vundet to kampe i træk og kommer som bekendt til Aarhus ovenpå sejr over Vejle Boldklub. Der er heller ikke et hold, de har slået to gange i den indeværende sæson, og de vandt den første kamp mod AGF. Dermed skal et par statistiker brydes, hvis Jacob Friis og co. skal tage sejren søndag.
Dom:
AGF og Viborg FF ligger side om side i Superliga-tabellen, og selvom Viborg FF vandt parternes første indbyrdes møde tidligere på sæsonen, er der sket meget hos begge mandskaber siden dengang.
AGF startede foråret med defensive problemer, men det så lidt bedre ud mod Brøndby IF, så de fik en fin optakt til mødet med Viborg FF’s stærke offensiv. Derfor tror vi også på, at det ender i en pointdeling i Aarhus, hvor det slutter 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

TransferLIVE: FC Barcelona vil på rov i FCK igen

Superligadommere jubler

Mesterklub frygter FC København

Her er Manchester Uniteds plan for Chido Obi

Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Kylian Mbappé efterforskes

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Dansker kogte over: Han er kendt for det der

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen

Sådan går det FC København i Superligaen

Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub

Åbner det døren for kæmpe Hjulmand-handel?

Troels Bech: ‘Det vælger Zorniger ikke’

De henter Emmanuel Yeboah

Mainz raser: Nu går de rettens vej

Bekymret for SL-klub: ‘De skal til at løbe stærkt’

Pelle Mattsson har tysk bejler

Villadsen vs. Sebulonsen: En genistreg, Brøndby?

Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

FC Midtjylland – OB

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Her er Nicolai Boilesens nye job

Har Mafra-spiller til prøvetræning

Tysk træner til Brøndby IF

Viborg FF – FC København

Bellingham får lang tur på tribunen

Falk spillede nøglerolle i Sander-transfer

Afsløring: Brøndby sælger Sebastian Sebulonsen

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Forventer salg af Superliga-profil

Lyngby henter Superliga-kending

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Spærrer øjnene op over Zorniger

Afsløring: Brøndby køber Oliver Villadsen

Sønderjyske – AGF

FCK-emne underskriver – scorer kongeløn

Alt om OB: Kan Zorniger og Falk lave mirakler?

Utilfreds med Brøndby-tid

Vil forsøge skambud på Hjulmand

Brøndby IF – Silkeborg IF

‘Utænkeligt at de ikke sælger spillere’

Troillongan troller Trondheim-traditionsklub

Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag

Betaler formue for norsk stortalent

Rasmus Falk er ny OB-anfører

Uha, uha – Vingegaard får tæsk af Pogacar!

Afsløring: Mönchengladbach sælger Jonathan Foss

Han får sit store Superliga-gennembrud

Røven i klaskehøjde: Han bliver Efterårets Profil

Afsløring: FCK kan få millioner for Theo Sander

Detaljer fra at sælge Superliga-stjerne

Afsløring: OB lejer Theo Sander

Vingegaard husker det – her smadrede han Pogacar