Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #sldk #bifach
Holdnyt:
Brøndby IF:
To kampe, seks point. Cheftræner Niels Frederiksen kan ikke klage over den start, han har fået på sæsonen, efter man har slået henholdsvis FC Nordsjælland og FC København. Begge sejre var på sin helt egen måde imponerende, for hjemme mod FCN var man bagud med 0-2 og vandt til sidst på et mål i tillægstiden af Sigurd Rosted, og i Parken senest var man nede 0-1, inden det vendte, og Mikael Uhre i tillægstiden gjorde det til 2-1.
De sene scoringer vidner naturligvis om lidt held, men det vidner også om et Brøndby-hold, der aldrig giver op.
Nu venter dog en anden modstander, og selv om AC Horsens endnu ikke har fået point i denne sæson, er klubben en farlig modstander, som Brøndby altså skal have styr på, ikke mindst fysisk.
Jens Martin Gammelby nærmer sig så småt comeback, efter han har siddet ude med en skade, men han er alligevel siet fra til kampen mod Horsens. Omvendt kan Niels Frederiksen og Brøndby glæde sig over, at både anfører Andreas Maxsø og midtbanespiller Rezan Corlu er tilbage efter overstået karantæne.
Efter Lindstrøms stærke præstation i Parken, er det dog meget muligt, at han bliver valgt til startopstillingen foran Rezan Corlu. Nyindkøbet Andrija Pavlovic er ikke med i kamptruppen og må derfor vente lidt på sin debut.
AC Horsens:
Det har været en særdeles svær start på den nye sæson for AC Horsens, men alt er heller ikke, som det plejer at være. Succesmanager Bo Henriksen er blevet erstattet af Jonas Dal, og Horsens-træneren har indledt sin tid som chef for klubben med to nederlag.
Læs også:Optakt: FC København – Piast Gliwice
Det har ikke set specielt godt ud for Horsens, der har tabt 0-3 hjemme mod Randers FC og 0-1 ude mod AaB. Jonas Dals hold mangler stadig at score i denne sæson, og samtidig har man defensivt slet ikke vist samme styrke som i tidligere sæsoner.
Til opgøret mod hjemmeholdet Brøndby er Jonas Dal uden den karantæneramte Bjarke Jacobsen, men derudover har han og Horsens en så godt som skadesfri trup til rådighed.
Brøndby IF: Ingen
AC Horsens: Bjarke Jacobsen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Vigen, Lindstrøm, Frendrup, Mensah – Uhre, Hedlund
AC Horsens (4-4-1-1): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Gemmer, Hansson, Thorsen – Pohl – Brock-Madsen
Profilen:
Rezan Corlu er tilbage i Brøndby efter et udviklingsmæssigt stærkt år i Lyngby. Corlu fik bygget på og vist, at han nogle særdeles gode offensive kvaliteter. Det skal han nu bygge videre på i Brøndby, som han mod AC Horsens kan få sin sæsondebut for.
Vidste du, at..:
De sidste par gange, AC Horsens har gæstet Brøndby Stadion, har den lille klub fra Østjylland taget de tre point. Begge gange med sejre på 2-1.
Læs også:FCK-koryfæ om Jan Bech Andersen: Opfører sig som en 14-årig knægt
Dom:
Med tanke på AC Horsens’ svage start på sæsonen i Superligaen er Brøndby storfavorit til opgøret. Mens BIF har seks point efter to kampe, mangler Horsens fortsat at score og få et point.
Det er ikke blevet nemmere for udeholdet af, at den dygtige midtbanespiller Bjarke Jacobsen sidder ude med karantæne.
Vi tror på, at hjemmeholdet kommer fra kampen med tre nye point. 2-0 til Brøndby.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Analyse: Har FC København overtaget FC Midtjyllands problemer?
Læs også:Zeca vil tilbage på sporet: Sejre er den eneste medicin
Læs også:Ny BIF-angriber ude af form: Vi regner med ham efter landskamppausen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’
