Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #sldk #bifach
Holdnyt:
Brøndby IF:
To kampe, seks point. Cheftræner Niels Frederiksen kan ikke klage over den start, han har fået på sæsonen, efter man har slået henholdsvis FC Nordsjælland og FC København. Begge sejre var på sin helt egen måde imponerende, for hjemme mod FCN var man bagud med 0-2 og vandt til sidst på et mål i tillægstiden af Sigurd Rosted, og i Parken senest var man nede 0-1, inden det vendte, og Mikael Uhre i tillægstiden gjorde det til 2-1.
De sene scoringer vidner naturligvis om lidt held, men det vidner også om et Brøndby-hold, der aldrig giver op.
Nu venter dog en anden modstander, og selv om AC Horsens endnu ikke har fået point i denne sæson, er klubben en farlig modstander, som Brøndby altså skal have styr på, ikke mindst fysisk.
Jens Martin Gammelby nærmer sig så småt comeback, efter han har siddet ude med en skade, men han er alligevel siet fra til kampen mod Horsens. Omvendt kan Niels Frederiksen og Brøndby glæde sig over, at både anfører Andreas Maxsø og midtbanespiller Rezan Corlu er tilbage efter overstået karantæne.
Efter Lindstrøms stærke præstation i Parken, er det dog meget muligt, at han bliver valgt til startopstillingen foran Rezan Corlu. Nyindkøbet Andrija Pavlovic er ikke med i kamptruppen og må derfor vente lidt på sin debut.
AC Horsens:
Det har været en særdeles svær start på den nye sæson for AC Horsens, men alt er heller ikke, som det plejer at være. Succesmanager Bo Henriksen er blevet erstattet af Jonas Dal, og Horsens-træneren har indledt sin tid som chef for klubben med to nederlag.
Læs også:Optakt: FC København – Piast Gliwice
Det har ikke set specielt godt ud for Horsens, der har tabt 0-3 hjemme mod Randers FC og 0-1 ude mod AaB. Jonas Dals hold mangler stadig at score i denne sæson, og samtidig har man defensivt slet ikke vist samme styrke som i tidligere sæsoner.
Til opgøret mod hjemmeholdet Brøndby er Jonas Dal uden den karantæneramte Bjarke Jacobsen, men derudover har han og Horsens en så godt som skadesfri trup til rådighed.
Brøndby IF: Ingen
AC Horsens: Bjarke Jacobsen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Vigen, Lindstrøm, Frendrup, Mensah – Uhre, Hedlund
AC Horsens (4-4-1-1): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Gemmer, Hansson, Thorsen – Pohl – Brock-Madsen
Profilen:
Rezan Corlu er tilbage i Brøndby efter et udviklingsmæssigt stærkt år i Lyngby. Corlu fik bygget på og vist, at han nogle særdeles gode offensive kvaliteter. Det skal han nu bygge videre på i Brøndby, som han mod AC Horsens kan få sin sæsondebut for.
Vidste du, at..:
De sidste par gange, AC Horsens har gæstet Brøndby Stadion, har den lille klub fra Østjylland taget de tre point. Begge gange med sejre på 2-1.
Læs også:FCK-koryfæ om Jan Bech Andersen: Opfører sig som en 14-årig knægt
Dom:
Med tanke på AC Horsens’ svage start på sæsonen i Superligaen er Brøndby storfavorit til opgøret. Mens BIF har seks point efter to kampe, mangler Horsens fortsat at score og få et point.
Det er ikke blevet nemmere for udeholdet af, at den dygtige midtbanespiller Bjarke Jacobsen sidder ude med karantæne.
Vi tror på, at hjemmeholdet kommer fra kampen med tre nye point. 2-0 til Brøndby.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Analyse: Har FC København overtaget FC Midtjyllands problemer?
Læs også:Zeca vil tilbage på sporet: Sejre er den eneste medicin
Læs også:Ny BIF-angriber ude af form: Vi regner med ham efter landskamppausen
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Superstjerne er tilbage for Barcelona
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
AGF tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
