Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #sldk #bifach
Holdnyt:
Brøndby IF:
To kampe, seks point. Cheftræner Niels Frederiksen kan ikke klage over den start, han har fået på sæsonen, efter man har slået henholdsvis FC Nordsjælland og FC København. Begge sejre var på sin helt egen måde imponerende, for hjemme mod FCN var man bagud med 0-2 og vandt til sidst på et mål i tillægstiden af Sigurd Rosted, og i Parken senest var man nede 0-1, inden det vendte, og Mikael Uhre i tillægstiden gjorde det til 2-1.
De sene scoringer vidner naturligvis om lidt held, men det vidner også om et Brøndby-hold, der aldrig giver op.
Nu venter dog en anden modstander, og selv om AC Horsens endnu ikke har fået point i denne sæson, er klubben en farlig modstander, som Brøndby altså skal have styr på, ikke mindst fysisk.
Jens Martin Gammelby nærmer sig så småt comeback, efter han har siddet ude med en skade, men han er alligevel siet fra til kampen mod Horsens. Omvendt kan Niels Frederiksen og Brøndby glæde sig over, at både anfører Andreas Maxsø og midtbanespiller Rezan Corlu er tilbage efter overstået karantæne.
Efter Lindstrøms stærke præstation i Parken, er det dog meget muligt, at han bliver valgt til startopstillingen foran Rezan Corlu. Nyindkøbet Andrija Pavlovic er ikke med i kamptruppen og må derfor vente lidt på sin debut.
AC Horsens:
Det har været en særdeles svær start på den nye sæson for AC Horsens, men alt er heller ikke, som det plejer at være. Succesmanager Bo Henriksen er blevet erstattet af Jonas Dal, og Horsens-træneren har indledt sin tid som chef for klubben med to nederlag.
Læs også:Optakt: FC København – Piast Gliwice
Det har ikke set specielt godt ud for Horsens, der har tabt 0-3 hjemme mod Randers FC og 0-1 ude mod AaB. Jonas Dals hold mangler stadig at score i denne sæson, og samtidig har man defensivt slet ikke vist samme styrke som i tidligere sæsoner.
Til opgøret mod hjemmeholdet Brøndby er Jonas Dal uden den karantæneramte Bjarke Jacobsen, men derudover har han og Horsens en så godt som skadesfri trup til rådighed.
Brøndby IF: Ingen
AC Horsens: Bjarke Jacobsen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Vigen, Lindstrøm, Frendrup, Mensah – Uhre, Hedlund
AC Horsens (4-4-1-1): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Gemmer, Hansson, Thorsen – Pohl – Brock-Madsen
Profilen:
Rezan Corlu er tilbage i Brøndby efter et udviklingsmæssigt stærkt år i Lyngby. Corlu fik bygget på og vist, at han nogle særdeles gode offensive kvaliteter. Det skal han nu bygge videre på i Brøndby, som han mod AC Horsens kan få sin sæsondebut for.
Vidste du, at..:
De sidste par gange, AC Horsens har gæstet Brøndby Stadion, har den lille klub fra Østjylland taget de tre point. Begge gange med sejre på 2-1.
Læs også:FCK-koryfæ om Jan Bech Andersen: Opfører sig som en 14-årig knægt
Dom:
Med tanke på AC Horsens’ svage start på sæsonen i Superligaen er Brøndby storfavorit til opgøret. Mens BIF har seks point efter to kampe, mangler Horsens fortsat at score og få et point.
Det er ikke blevet nemmere for udeholdet af, at den dygtige midtbanespiller Bjarke Jacobsen sidder ude med karantæne.
Vi tror på, at hjemmeholdet kommer fra kampen med tre nye point. 2-0 til Brøndby.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Analyse: Har FC København overtaget FC Midtjyllands problemer?
Læs også:Zeca vil tilbage på sporet: Sejre er den eneste medicin
Læs også:Ny BIF-angriber ude af form: Vi regner med ham efter landskamppausen
LIVE
LIVE: Udeladt af kamptrup
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Tottenham under stregen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Barcelona klager til UEFA
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
‘Jeg er rørt og glad’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
OPTAKT
Liverpool – Fulham
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
AGF snubler i guldkampen
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL
