Optakt: Brøndby IF – AC Horsens

Efter sejre i de første to runder i Superligaen venter nu en helt anden type modstander for Brøndby IF – kan klubben gøre det til alle gode gange tre?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #sldk #bifach

Holdnyt:
Brøndby IF:
To kampe, seks point. Cheftræner Niels Frederiksen kan ikke klage over den start, han har fået på sæsonen, efter man har slået henholdsvis FC Nordsjælland og FC København. Begge sejre var på sin helt egen måde imponerende, for hjemme mod FCN var man bagud med 0-2 og vandt til sidst på et mål i tillægstiden af Sigurd Rosted, og i Parken senest var man nede 0-1, inden det vendte, og Mikael Uhre i tillægstiden gjorde det til 2-1.

De sene scoringer vidner naturligvis om lidt held, men det vidner også om et Brøndby-hold, der aldrig giver op.

Nu venter dog en anden modstander, og selv om AC Horsens endnu ikke har fået point i denne sæson, er klubben en farlig modstander, som Brøndby altså skal have styr på, ikke mindst fysisk.

Jens Martin Gammelby nærmer sig så småt comeback, efter han har siddet ude med en skade, men han er alligevel siet fra til kampen mod Horsens. Omvendt kan Niels Frederiksen og Brøndby glæde sig over, at både anfører Andreas Maxsø og midtbanespiller Rezan Corlu er tilbage efter overstået karantæne.

Efter Lindstrøms stærke præstation i Parken, er det dog meget muligt, at han bliver valgt til startopstillingen foran Rezan Corlu. Nyindkøbet Andrija Pavlovic er ikke med i kamptruppen og må derfor vente lidt på sin debut.

AC Horsens:
Det har været en særdeles svær start på den nye sæson for AC Horsens, men alt er heller ikke, som det plejer at være. Succesmanager Bo Henriksen er blevet erstattet af Jonas Dal, og Horsens-træneren har indledt sin tid som chef for klubben med to nederlag.

Læs også:Optakt: FC København – Piast Gliwice

Det har ikke set specielt godt ud for Horsens, der har tabt 0-3 hjemme mod Randers FC og 0-1 ude mod AaB. Jonas Dals hold mangler stadig at score i denne sæson, og samtidig har man defensivt slet ikke vist samme styrke som i tidligere sæsoner.

Til opgøret mod hjemmeholdet Brøndby er Jonas Dal uden den karantæneramte Bjarke Jacobsen, men derudover har han og Horsens en så godt som skadesfri trup til rådighed. 

Brøndby IF: Ingen
AC Horsens: Bjarke Jacobsen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Vigen, Lindstrøm, Frendrup, Mensah – Uhre, Hedlund

AC Horsens (4-4-1-1): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Gemmer, Hansson, Thorsen – Pohl – Brock-Madsen

Profilen:
Rezan Corlu er tilbage i Brøndby efter et udviklingsmæssigt stærkt år i Lyngby. Corlu fik bygget på og vist, at han nogle særdeles gode offensive kvaliteter. Det skal han nu bygge videre på i Brøndby, som han mod AC Horsens kan få sin sæsondebut for.

Vidste du, at..:
De sidste par gange, AC Horsens har gæstet Brøndby Stadion, har den lille klub fra Østjylland taget de tre point. Begge gange med sejre på 2-1.

Læs også:FCK-koryfæ om Jan Bech Andersen: Opfører sig som en 14-årig knægt

Dom:
Med tanke på AC Horsens’ svage start på sæsonen i Superligaen er Brøndby storfavorit til opgøret. Mens BIF har seks point efter to kampe, mangler Horsens fortsat at score og få et point.

Det er ikke blevet nemmere for udeholdet af, at den dygtige midtbanespiller Bjarke Jacobsen sidder ude med karantæne.

Vi tror på, at hjemmeholdet kommer fra kampen med tre nye point. 2-0 til Brøndby.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Analyse: Har FC København overtaget FC Midtjyllands problemer?
Læs også:Zeca vil tilbage på sporet: Sejre er den eneste medicin
Læs også:Ny BIF-angriber ude af form: Vi regner med ham efter landskamppausen





Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Godt nyt – nu er han landet i København

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Vild aften! Kun sket én gang før

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hård dom over Franks fremtid

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Hold nu kæft med Arsenal!

Mohamed Salah forhandler med ny klub

– Det var en skuffelse

Ekspert: Det mest positive for FCK

Nægtet Brøndby-skifte

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Zorniger i chok: Er det en joke?

Forventer kæmpe jobtilbud

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Thomas Frank fyret

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’