Optakt: Brøndby IF – AC Horsens

Tre vigtige point er på spil i jagten på top seks.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3+ og Viaplay
Hashtag: #bifach #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF
Resultaterne var alt andet en prangede i efteråret, hvor man blot skrabede fem sejre sammen. Derfor fyrede man Niels Frederiksen og ansatte hans tidligere højre hånd Jesper Sørensen.

Det er ikke kun på trænerbænken, at der er sket udskifter henover vinteren. Andreas Maxsø er den mest prominente afgang, mens man også har sagt farvel til Sigurd Rosted og Jens Martin Gammelby blandt andre.

Rasmus Lauritsen, der har været skadet siden sin ankomst, og Frederik Winther har man hentet ind til forsvaret. Håkon Evjen er bragt ind til offensiven, og i det hele taget har transferplanen været at bevare kontinuiteten uden at revolutionere det helt store.

Sebastian Sebulonsen er tilbage igen, og det bliver interessant at se, om Jesper Sørensen endelig får forløst Daniel Wass på midtbanen. Det bliver dog formentlig med Wass på højre back til at starte med.

Der skal også findes plads til Håkon Evjen, mens Anis Slimanes infight med Mathias Greve næppe har fået ham tættere på en startplads. Joe Bell ligner samtidig Jesper Sørensens foretrukne mand som den dybtliggende midtbanespiller.

AC Horsens
Oprykkerne var en af efterårets helt store positive overraskelser. På forhånd blev de ikke levnet mange chancer for overlevelse, men de viste sig bare igen og igen meget svære at slå.

AC Horsens formåede at holde sammen på kernen af holdet i løbet af transfervinduet, så det er svært at forestille sig, at de ikke bliver ved med at skrabe point sammen. Selvom man pointmæssigt er tæt på top seks, så bliver deres fokus at blive i ligaen.

Matej Delac, som storspillede i efteråret, er tilbage på træningsbanen igen, men der går nok et stykke tid, før han er tilbage i buret. Derfor har man hentet Samuel Brolin ind som hans afløser.

Topscorer Aron Sigurdarson er i karantæne for AC Horsens, hvorfor det formentlig bliver Jonas gemmer, der starter i forårspremieren på Brøndby Stadion.

Karantæner:
Brøndby IF: Ingen

AC Horsens: Aron Sigurdarson

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-3-2-1):
Mads Hermansen – Daniel Wass, Kevin Tshiembe, Frederik Winther, Blas Riveros – Håkon Evjen, Joe Bell, Mathias Greve – Simon Hedlund, Nicolai Vallys – Ohi Omoijuanfo

AC Horsens (3-4-3):
Samuel Brolin – Magnus Jensen, Malte Kiilerich, James Gomez – Jacob Buus, Jonas Gemmer, David Kruse, Lubambo Musonda – Thomas Santos, Anders K. Jacobsen, Moses Opondo

Dom:
Brøndby IF skal have en godt start, hvis de skal gøre sig forhåbninger om top seks. Deres kampprogram, inden Superligaen bliver opdelt, er ikke nemt, og derfor er AC Horsens på hjemmebane en af de kampe, som skal give tre point. Derfor en 3-1-sejr til Brøndby IF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Her kan du se VM-lodtrækningen

– Det har man nok aldrig set før

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jonas Wind er i København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rigmand vild med FC København-aftale

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Stor derby-bøde til FC København

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Froholdt får kæmpe hæder

– Det var vanvittigt brutalt!

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Brest moser mandefaldsramte Monaco

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?