Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Brøndby Stadion, Brøndby
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: 3+
Hashtag: #biffcm #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF
De forsvarende danske mestre er i rigtig skidt forfatning. Fem nederlag på stribe, hvor holdet fra den københavnske Vestegn er gået målløse fra banen er facit de seneste uger.
Det har efterladt dybe panderynker hos Niels Frederiksen, der de seneste to kampe har forsøgt sig med en bagkæde med fire mand. Udtrykket – særligt mod AaB – var forbedret, men Brøndby kan fortsat ikke score mål.
Henrik Heggheim var tilbage senest fra karantæne, mens Josip Radosevic vender retur fra skammekrogen til opgøret mod FC Midtjylland, hvorfor Niels Frederiksen har alle mand klar, hvis han ønsker at gå tilbage til en bagkæde med tre mand.
Brøndby IF må til opgøret undvære skadede Kevin Mensah og Peter Bjur, mens Rasmus Wikström, Andrija Pavlovic og Jagvir Singh er fravalgt.
Tilgengæld kan angriberen Yousef Salech få debut for Brøndby IF, da Niels Frederiksen har indlemmet ham i truppen.
FC Midtjylland
Bo Henriksens tropper jagter for alvor blod, da de kunne se FC København tabe til Randers FC søndag eftermiddag. Sejrer de over Brøndby barberer de FCK’s forspring ned til tre point i toppen af tabellen.
I jagten på den bedrift må de undvære Mads Døhr Thychosen, der sidder ude med karantæne. Max Meyer var vraget til opgøret mod AaB, og det samme var Pione Sisto for anden kamp i streg. De to superstjerner er endnu engang fravalgt.
Med Thychosen i karantæne, så må det snart være tid til, at Erik Sviatchenko starter igen for FC Midtjylland – medmindre han er mere skadet end som så. Elias Olafsson sidder fortsat ude med et brud på den ene arm.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
FC Midtjylland: Mads Døhr Thychosen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (4-3-3): Hermansen – Bruus, Heggheim, Maxsø, Riveros – Anis Slimane, Radosevic, Bell – Kvistgaarden, Divkovic, Hedlund
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Sviatchenko, Høegh – Andersson, Evander, Onyedika, Paulinho – Isaksen, Dreyer, Chilufya
Profilen:
Anders Dreyer har siden returen til dansk fodbold vist sig som en stor profil for FC Midtjylland. Han har løftet de guldjagtende midtjyderes offensiv, hvor han både har leveret gode præstationer og to mål. Han bliver endnu engang vigtig for FC Midtjylland i jagten på tre point.
Vidste du, at…:
Brøndby IF blot mangler at spille 138 minutte mere uden at score mål, og så overtager de den ufrivillige rekord fra Hobro IK i Superligaen. I skrivende stund har Brøndby ikke scoret i 516 minutter. Hobro IK holder rekorden fra 2015/2016-sæsonen med 654 minutter uden at score.
Dom:
Brøndby IF er inde i en resultatmæssig krise, hvor de har kolossale udfordringer med at score mål. Skulle de få prikket hul på målbylden mod FC Midtjylland, så bliver det fortsat en sejr til gæsterne. Buddet herfra bliver, at Brøndby ufrivilligt fastholder deres stime uden scoringer, og FC Midtjylland vinder med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Flotte ord om Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
AaB-krisen fortsætter
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Farzam: En gave for FC København
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER