Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV 3 Sport
Hashtag: #bifsje #sldk
Holdnyt:
Brøndby IF
Der var flere store spørgsmålstegn ved Brøndby inden forårsåbneren mod FC Nordsjælland. Var Andreas Maxsø i truppen? Og hvordan ville holdet klare sig uden Morten Frendrup og topscorer Mikael Uhre. Læg dertil, at Simon Hedlund sad ude med sygdom.
De blå-gule fra den københavnske Vestegn fik det til trods en rigtig fornuftig start, da de besejrede FC Nordsjælland med 2-0 på kunstgræsset i Farum. Med sejren halede Brøndby ind på FC Midtjylland, der tabte til AaB. Omvendt vandt de øvrige bejlere til metal også deres opgør. AaB og Silkeborg ånder således de forsvarende mestre i nakken.
Andreas Maxsø, hvis fremtid endnu er uvis, er med i truppen til mandagens opgør. Brøndby har tidligere udeladt spillere af truppen, hvis et skifte er tæt på, men det lader det ikke til at vær endnu, da deres stærke stopper og anfører er blandt Niels Frederiksens udvalgte.
Brøndby har ingen spillere i karantæne, men Peter Bjur sidder fortsat ude med en lårskade. Derudover er Josip Radosevic ude med sygdom, mens Simon Hedlund er tilbage i truppen efter han er blevet sin sygdom kvit. Det efterlader selvsagt et stort hul på midtbanen, som det må forventes at enten Mathias Greve eller Christian Cappis skal dække ved siden af Joe Bell.
SønderjyskE
Det nye trænerteam i SønderjyskE, Henrik Hansen og Niels Lodberg, var på vej mod en drømmedebut, da de efter et lille kvarter af opgøret mod AGF var foran med 2-0. Drømmedebuten braste senere i opgøret, da AGF af to omgange fik reduceret, inden de i dommerens overtid kunne se bolden gå i mål efter et drop af Lawrence Thomas.
Mentaliteten og sammenholdet i den nedrykninstruede klub ser dog rigtig stærkt ud, da både klubben og Mads Albæk har været ude og forsvare den australske målmand oven på episoden. Derudover har de hentet Bubacarr Sanneh til klubben, som de skal forsøge at få i omdrejninger. Hvis han kan finde tilbage til fordomsstyrke, så bliver han en gevinst for SønderjyskE. Han kom ikke ind i midtugens reserveholdskamp, så det kan tyde på, at der går noget tid, før han er kampklar. Han er heller ikke med i truppen til opgøret mod Brøndby.
SønderjyskE kan glæde sig over at have midtbanestyrmanden Mads Albæk tilbage fra karantæne til opgøret mod Brøndby. Med ham tilbage har SønderjyskE ingen spillere i karantæne. De må dog se bort fra en skadet Julius Eskesen og langtidsskadede Patrick Banggaard. Emil Kornvig gik skadet fra banen mod AGF, og er heller ikke med i mandagens opgør.
Emil Berggren, der kom retur til Danmark i januar, var ude af truppen mod AGF. Han har de seneste mange år døjet med skader, så der står et stort spørgsmålstegn ud fra den stærke angriber, som igen er udeladt fra Truppen.
Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
SønderjyskE: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Mads Hermansen – Henrik Heggheim, Andreas Maxsø, Sigurd Rosted – Andreas Bruus, Anis Ben Slimane, Mathias Greve, Joe Bell, Kevin Mensah – Simon Hedlund, Carl Björk
SønderjyskE (3-4-3): Lawrence Thomas – Stefan Gartenmann, Duplexe Tchamba, Marc Dal Hende – Emil Holm, Nikolaj Thomsen, Mads Albæk, Atli Barkarson – Emil Frederiksen, Kristofer Kristinsson, Peter Buch Christiansen
Profilen:
Det er svært at komme uden om Anis Ben Slimane, som stod for både et mål og en assist i sejren over FC Nordsjælland. I fraværet af topscorer Mikael Uhre, så skal andre træde i karakter. Noget tyder på, at den tunesiske landsholdsspiller har taget det til sig. Han bliver igen vigtig for Brøndby, som naturligvis også skal finde mål fra andre kanter end den tunesiske landsholdsspiller.
Vidste du, at…:
Brøndby har været ubesejret i Superligaen siden den 26 september 2021. Seneste nederlag i Superligaen er ugen forinden, hvor de spillede mod SønderjyskE. Det er også den seneste kamp, hvor Brøndby er gået fra banen uden at score i Superligaen. Siden nederlaget i Haderslev er det blevet til otte sejre og en enkelt uafgjort for Brøndby. Kampen mod Brøndby er samtidig også SønderjyskE’s seneste sejr i Superligaen – syv nederlag og to uafgjorte er det siden blevet til.
Dom:
Der er ingen tvivl om at hjemmepublikummet på Brøndby Stadion er mødt talstærkt op for at byde Brøndbys nyindkøb velkommen, og derudover brøle deres mandskab frem på banen. Det er en hård opgave, som SønderjyskE skal på, selvom der blæser positive vinde med det nye trænerteam.
Brøndby har vundet deres seneste to møder mod SønderjyskE på eget græs, og har statistisk overhånden med femten sejre i 23 opgør på Brøndby Stadion siden oktober 2000.
Brøndby vinder også rundens sidste Superliga-kamp over SønderjyskE med 3-1.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Jubler over ny Brøndby-chef
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Nu dukker første historie op
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
