Optakt: Brøndby IF – SønderjyskE

Brøndby IF fik en flot start på deres forårssæson mod FC Nordsjælland, mens SønderjyskE skal søge oprejsning efter en dyr fejl af Lawrence Thomas i slutminutterne kostede point mod AGF.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV 3 Sport
Hashtag: #bifsje #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF
Der var flere store spørgsmålstegn ved Brøndby inden forårsåbneren mod FC Nordsjælland. Var Andreas Maxsø i truppen? Og hvordan ville holdet klare sig uden Morten Frendrup og topscorer Mikael Uhre. Læg dertil, at Simon Hedlund sad ude med sygdom.

De blå-gule fra den københavnske Vestegn fik det til trods en rigtig fornuftig start, da de besejrede FC Nordsjælland med 2-0 på kunstgræsset i Farum. Med sejren halede Brøndby ind på FC Midtjylland, der tabte til AaB. Omvendt vandt de øvrige bejlere til metal også deres opgør. AaB og Silkeborg ånder således de forsvarende mestre i nakken.

Andreas Maxsø, hvis fremtid endnu er uvis, er med i truppen til mandagens opgør. Brøndby har tidligere udeladt spillere af truppen, hvis et skifte er tæt på, men det lader det ikke til at vær endnu, da deres stærke stopper og anfører er blandt Niels Frederiksens udvalgte.

Brøndby har ingen spillere i karantæne, men Peter Bjur sidder fortsat ude med en lårskade. Derudover er Josip Radosevic ude med sygdom, mens Simon Hedlund er tilbage i truppen efter han er blevet sin sygdom kvit. Det efterlader selvsagt et stort hul på midtbanen, som det må forventes at enten Mathias Greve eller Christian Cappis skal dække ved siden af Joe Bell.

SønderjyskE
Det nye trænerteam i SønderjyskE, Henrik Hansen og Niels Lodberg, var på vej mod en drømmedebut, da de efter et lille kvarter af opgøret mod AGF var foran med 2-0. Drømmedebuten braste senere i opgøret, da AGF af to omgange fik reduceret, inden de i dommerens overtid kunne se bolden gå i mål efter et drop af Lawrence Thomas.

Mentaliteten og sammenholdet i den nedrykninstruede klub ser dog rigtig stærkt ud, da både klubben og Mads Albæk har været ude og forsvare den australske målmand oven på episoden. Derudover har de hentet Bubacarr Sanneh til klubben, som de skal forsøge at få i omdrejninger. Hvis han kan finde tilbage til fordomsstyrke, så bliver han en gevinst for SønderjyskE. Han kom ikke ind i midtugens reserveholdskamp, så det kan tyde på, at der går noget tid, før han er kampklar. Han er heller ikke med i truppen til opgøret mod Brøndby.

SønderjyskE kan glæde sig over at have midtbanestyrmanden Mads Albæk tilbage fra karantæne til opgøret mod Brøndby. Med ham tilbage har SønderjyskE ingen spillere i karantæne. De må dog se bort fra en skadet Julius Eskesen og langtidsskadede Patrick Banggaard. Emil Kornvig gik skadet fra banen mod AGF, og er heller ikke med i mandagens opgør.

Emil Berggren, der kom retur til Danmark i januar, var ude af truppen mod AGF. Han har de seneste mange år døjet med skader, så der står et stort spørgsmålstegn ud fra den stærke angriber, som igen er udeladt fra Truppen.

Karantæne:
Brøndby IF: Ingen
SønderjyskE: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-5-2): Mads Hermansen – Henrik Heggheim, Andreas Maxsø, Sigurd Rosted – Andreas Bruus, Anis Ben Slimane, Mathias Greve, Joe Bell, Kevin Mensah – Simon Hedlund, Carl Björk

SønderjyskE (3-4-3): Lawrence Thomas – Stefan Gartenmann, Duplexe Tchamba, Marc Dal Hende – Emil Holm, Nikolaj Thomsen, Mads Albæk, Atli Barkarson – Emil Frederiksen, Kristofer Kristinsson, Peter Buch Christiansen

Profilen:
Det er svært at komme uden om Anis Ben Slimane, som stod for både et mål og en assist i sejren over FC Nordsjælland. I fraværet af topscorer Mikael Uhre, så skal andre træde i karakter. Noget tyder på, at den tunesiske landsholdsspiller har taget det til sig. Han bliver igen vigtig for Brøndby, som naturligvis også skal finde mål fra andre kanter end den tunesiske landsholdsspiller.

Vidste du, at…:
Brøndby har været ubesejret i Superligaen siden den 26 september 2021. Seneste nederlag i Superligaen er ugen forinden, hvor de spillede mod SønderjyskE. Det er også den seneste kamp, hvor Brøndby er gået fra banen uden at score i Superligaen. Siden nederlaget i Haderslev er det blevet til otte sejre og en enkelt uafgjort for Brøndby. Kampen mod Brøndby er samtidig også SønderjyskE’s seneste sejr i Superligaen – syv nederlag og to uafgjorte er det siden blevet til.

Dom:
Der er ingen tvivl om at hjemmepublikummet på Brøndby Stadion er mødt talstærkt op for at byde Brøndbys nyindkøb velkommen, og derudover brøle deres mandskab frem på banen. Det er en hård opgave, som SønderjyskE skal på, selvom der blæser positive vinde med det nye trænerteam. 

Brøndby har vundet deres seneste to møder mod SønderjyskE på eget græs, og har statistisk overhånden med femten sejre i 23 opgør på Brøndby Stadion siden oktober 2000.

Brøndby vinder også rundens sidste Superliga-kamp over SønderjyskE med 3-1.

Tidligere indbyrdes kampe og form:




LIVE

TransferLIVE: Lurer på Morten Hjulmand


Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Må acceptere stor lønnedgang

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Så eftertragtet er Morten Frendrup

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


FCK-kamp afblæst

Er han Viborgs næste cheftræner?

Kæmpe milliontab

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Forstår intet af stor dansk transfer

Lover transfers

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Diogo Jota død i trafikulykke

Dansk Wimbledon-sensation

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk



Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Aflyser sommerferien

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Overraskelse? Han forlænger med FCM

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

FCK-emne præsenteret i ny klub

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid



Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Står i kø for at hylde Diogo Jota

FCK-stjerne i klubskifte?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup



Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Forhandler om Yussuf Poulsen

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen