Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Slutspil: Gruppespil – pulje 2
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #efbach #sldk
Holdnyt:
Esbjerg fB:
Det er i det store hele ligegyldigt, hvad Esbjerg leverer i resten af sæsonen. Holdet er rykket ned, og det kan hverken gode præstationer eller sejre i de to resterende kampe ændre på.
Det er tredje gang i løbet af de seneste ni år, EfB rykker ud af Superligaen, og denne gang kommer klubben til at skære endnu mere ned end tidligere. I det lys er det selvfølgelig belejligt, at ti spilleres kontrakter løber ud denne sommer. Det betyder til gengæld, at de spiller for deres fremtid.
Esbjerg har i de to seneste kampe tabt til Hobro IK, som var den nærmeste konkurrent i kampen for overlevelse. Dermed er den fine start under Troels Bech forvandlet til tung modgang.
Det eneste gode, der er at sige om EfB’s situation, er, at holdet burde være stort set fri for afbud. Der er ingen karantæner, og Mathias Kristensen, der har siddet ude med en skade, er tilbage på træningsbanen.
AC Horsens:
Den Gule Fare har allerede opfyldt sæsonens altoverskyggende mål: overlevelse. Dermed skal holdet spille sin femte sæson på stribe i Superligaen efter sommerferien. Det er klubrekord for flest sæsoner i den bedste række i streg.
Horsens slog overlevelsen fast på overbevisende vis ved at banke Randers FC 3-0 i seneste runde. Dermed er holdet oppe på syv Superliga-kampe streg uden nederlag.
Samtidig står Horsens med gode kort på hånden, hvad angår at slutte på førstepladsen i pulje 2. Det giver adgang til Europa-playoffkampe mod andenpladsen i den modsatte pulje, lige nu SønderjyskE. I givet fald giver det endda en oversidderrunde, da SønderjyskE bliver trukket ud af Europa-playoff, hvis holdet kvalificerer sig til det. Læs mere om det her.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Matchbold til FC Midtjylland?
Også Horsens har en stort set afbudsfri trup. Kun Jannik Pohl, der endnu genoptræner, bør sidde ude, mens reservemålmand Michael Lansing skal opereres.
Karantæne:
Esbjerg fB: Ingen
AC Horsens: Ingen
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-3-1-2): Mannone – Anyembe, Austin, Reese, Conboy – ”Lungi” Sørensen, Parunashvili, Kurzawa – Kauko – Dauda, Yakovenko
AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Okosun, Thorsen – Hansson, Brock-Madsen
Profilen:
Det har ikke været Nicolai Brock-Madsens sæson. Angriberen har bøvlet med skader, kun scoret tre mål og ikke spillet 90 minutter siden oktober. Han startede dog inde i de fire seneste Horsens-kampe og er måske på vej mod topformen.
Vidste du, at..:
De to cheftrænere, Troels Bech og Bo Henriksen, har kun stået over for hinanden én gang i deres trænerkarrierer. Det var, da holdene mødtes i midte af juni og spillede 2-2 på Casa Arena i Horsens.
Dom:
Én ting er, at Horsens har haft en bedre sæson end Esbjerg. Noget andet er, at holdet kommer med medvind og noget at spille for.
Det taler alt sammen for, at vi får en udesejr fredag aften. Dermed bliver det ikke den fjerde uafgjorte kamp mellem de to hold i denne sæson.
Læs også:DBU giver nye licenser til danske klubber
Horsens vinder 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Superliga powerranking: FCM brøler af de tandløse løver, BIF dufter metal
Læs også:Horsens har svært ved at finde penge: Vi er nødt til at være forsigtige
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
MEDIE
Storklub meldes interesseret
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads
