Optakt: Esbjerg fB – AC Horsens

Allerede nedrykkede Esbjerg får besøg af AC Horsens, der stadig har Europa-playoff at se frem til.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Slutspil: Gruppespil – pulje 2
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #efbach #sldk

Holdnyt:
Esbjerg fB:
Det er i det store hele ligegyldigt, hvad Esbjerg leverer i resten af sæsonen. Holdet er rykket ned, og det kan hverken gode præstationer eller sejre i de to resterende kampe ændre på.

Det er tredje gang i løbet af de seneste ni år, EfB rykker ud af Superligaen, og denne gang kommer klubben til at skære endnu mere ned end tidligere. I det lys er det selvfølgelig belejligt, at ti spilleres kontrakter løber ud denne sommer. Det betyder til gengæld, at de spiller for deres fremtid.

Esbjerg har i de to seneste kampe tabt til Hobro IK, som var den nærmeste konkurrent i kampen for overlevelse. Dermed er den fine start under Troels Bech forvandlet til tung modgang.

Det eneste gode, der er at sige om EfB’s situation, er, at holdet burde være stort set fri for afbud. Der er ingen karantæner, og Mathias Kristensen, der har siddet ude med en skade, er tilbage på træningsbanen.

AC Horsens:
Den Gule Fare har allerede opfyldt sæsonens altoverskyggende mål: overlevelse. Dermed skal holdet spille sin femte sæson på stribe i Superligaen efter sommerferien. Det er klubrekord for flest sæsoner i den bedste række i streg.

Horsens slog overlevelsen fast på overbevisende vis ved at banke Randers FC 3-0 i seneste runde. Dermed er holdet oppe på syv Superliga-kampe streg uden nederlag.

Samtidig står Horsens med gode kort på hånden, hvad angår at slutte på førstepladsen i pulje 2. Det giver adgang til Europa-playoffkampe mod andenpladsen i den modsatte pulje, lige nu SønderjyskE. I givet fald giver det endda en oversidderrunde, da SønderjyskE bliver trukket ud af Europa-playoff, hvis holdet kvalificerer sig til det. Læs mere om det her.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Matchbold til FC Midtjylland?

Også Horsens har en stort set afbudsfri trup. Kun Jannik Pohl, der endnu genoptræner, bør sidde ude, mens reservemålmand Michael Lansing skal opereres.

Karantæne:
Esbjerg fB: Ingen
AC Horsens: Ingen

Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-3-1-2): Mannone – Anyembe, Austin, Reese, Conboy – ”Lungi” Sørensen, Parunashvili, Kurzawa – Kauko – Dauda, Yakovenko

AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Okosun, Thorsen – Hansson, Brock-Madsen

Profilen:
Det har ikke været Nicolai Brock-Madsens sæson. Angriberen har bøvlet med skader, kun scoret tre mål og ikke spillet 90 minutter siden oktober. Han startede dog inde i de fire seneste Horsens-kampe og er måske på vej mod topformen.

Vidste du, at..:
De to cheftrænere, Troels Bech og Bo Henriksen, har kun stået over for hinanden én gang i deres trænerkarrierer. Det var, da holdene mødtes i midte af juni og spillede 2-2 på Casa Arena i Horsens.

Dom:
Én ting er, at Horsens har haft en bedre sæson end Esbjerg. Noget andet er, at holdet kommer med medvind og noget at spille for.

Det taler alt sammen for, at vi får en udesejr fredag aften. Dermed bliver det ikke den fjerde uafgjorte kamp mellem de to hold i denne sæson.

Læs også:DBU giver nye licenser til danske klubber

Horsens vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Superliga powerranking: FCM brøler af de tandløse løver, BIF dufter metal
Læs også:Horsens har svært ved at finde penge: Vi er nødt til at være forsigtige
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni




Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”


Mohamed Salah har sagt undskyld

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Antonsens drøm slukket

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

– Når jeg var alene, græd jeg

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby takker nej til to spillere

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Overraskende nyt om Lukas Engel

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død