Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Blue Water Arena, Esbjerg
Slutspil: Gruppespil – pulje 2
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #efbach #sldk
Holdnyt:
Esbjerg fB:
Det er i det store hele ligegyldigt, hvad Esbjerg leverer i resten af sæsonen. Holdet er rykket ned, og det kan hverken gode præstationer eller sejre i de to resterende kampe ændre på.
Det er tredje gang i løbet af de seneste ni år, EfB rykker ud af Superligaen, og denne gang kommer klubben til at skære endnu mere ned end tidligere. I det lys er det selvfølgelig belejligt, at ti spilleres kontrakter løber ud denne sommer. Det betyder til gengæld, at de spiller for deres fremtid.
Esbjerg har i de to seneste kampe tabt til Hobro IK, som var den nærmeste konkurrent i kampen for overlevelse. Dermed er den fine start under Troels Bech forvandlet til tung modgang.
Det eneste gode, der er at sige om EfB’s situation, er, at holdet burde være stort set fri for afbud. Der er ingen karantæner, og Mathias Kristensen, der har siddet ude med en skade, er tilbage på træningsbanen.
AC Horsens:
Den Gule Fare har allerede opfyldt sæsonens altoverskyggende mål: overlevelse. Dermed skal holdet spille sin femte sæson på stribe i Superligaen efter sommerferien. Det er klubrekord for flest sæsoner i den bedste række i streg.
Horsens slog overlevelsen fast på overbevisende vis ved at banke Randers FC 3-0 i seneste runde. Dermed er holdet oppe på syv Superliga-kampe streg uden nederlag.
Samtidig står Horsens med gode kort på hånden, hvad angår at slutte på førstepladsen i pulje 2. Det giver adgang til Europa-playoffkampe mod andenpladsen i den modsatte pulje, lige nu SønderjyskE. I givet fald giver det endda en oversidderrunde, da SønderjyskE bliver trukket ud af Europa-playoff, hvis holdet kvalificerer sig til det. Læs mere om det her.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Matchbold til FC Midtjylland?
Også Horsens har en stort set afbudsfri trup. Kun Jannik Pohl, der endnu genoptræner, bør sidde ude, mens reservemålmand Michael Lansing skal opereres.
Karantæne:
Esbjerg fB: Ingen
AC Horsens: Ingen
Bud på startopstillinger:
Esbjerg fB (4-3-1-2): Mannone – Anyembe, Austin, Reese, Conboy – ”Lungi” Sørensen, Parunashvili, Kurzawa – Kauko – Dauda, Yakovenko
AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Kiilerich, Ludwig, Lumb – Prip, Jacobsen, Okosun, Thorsen – Hansson, Brock-Madsen
Profilen:
Det har ikke været Nicolai Brock-Madsens sæson. Angriberen har bøvlet med skader, kun scoret tre mål og ikke spillet 90 minutter siden oktober. Han startede dog inde i de fire seneste Horsens-kampe og er måske på vej mod topformen.
Vidste du, at..:
De to cheftrænere, Troels Bech og Bo Henriksen, har kun stået over for hinanden én gang i deres trænerkarrierer. Det var, da holdene mødtes i midte af juni og spillede 2-2 på Casa Arena i Horsens.
Dom:
Én ting er, at Horsens har haft en bedre sæson end Esbjerg. Noget andet er, at holdet kommer med medvind og noget at spille for.
Det taler alt sammen for, at vi får en udesejr fredag aften. Dermed bliver det ikke den fjerde uafgjorte kamp mellem de to hold i denne sæson.
Læs også:DBU giver nye licenser til danske klubber
Horsens vinder 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Superliga powerranking: FCM brøler af de tandløse løver, BIF dufter metal
Læs også:Horsens har svært ved at finde penge: Vi er nødt til at være forsigtige
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
DAGENS SPILFORSLAG
