Optakt: FC København – AaB

FC København har ikke tabt i Superligaen i foråret. Skal det være AaB’s unge kuld, der stikker en kæp i hjulet på mesterskabsdrømmen?



Status:
FC København slingrede onsdag, men fik adgang til pokalfinalen 17. maj, selv om de tabte 4-3 til SønderjyskE. Spillere som Johan Wiland, Christian Bolaños, Ragnar Sigurdsson og Cesar Santin fik et hvil, og københavnerne vil derfor formentlig ikke fremstå slidte, når de tager imod AaB søndag aften – slet ikke med tilbagevendte Lars Jacobsen, Thomas Kristensen og Sølvi Ottesen, der alle har siddet ude i kortere perioder, men som er udtaget i den 21 mand store trup.

FC København rider på en bølge af fine resultater i Superligaen. Således har de endnu ikke tabt i foråret, og de har vundet fire af de seneste fem kampe. Det kan sløjt spil og et kosmetisk nederlag i DBU Pokalen onsdag ikke ændre på.

AaB fortsætter med at bringe sine unge folk i spil. Henrik Dalsgaard er blevet fast mand på højre back, og både Lucas Andersen og Kasper Kusk får masser af spilletid på kanterne. Tilmed spillede Mathias Wichmann på den centrale midtbane i sidste uges nederlag mod FC Nordsjælland i fraværet af anfører Thomas Augustinussen, og torsdag spekulerede den lokale avis Nordjyske sågar i, at Augo måske ikke engang kan få sin plads på holdet tilbage. Men mon ikke de unge folk har brug for en rutineret Augustinussen ved siden af sig i Parken.

AaB kan stadig gøre sig forhåbninger om at spille sig op på den femteplads, der giver adgang til Europa League i næste sæson, men det kræver en række sejre i de sidste seks kampe, hvis de skal overhale Silkeborg, SønderjyskE og AGF. Og hvorfor ikke starte i Parken?

Profil:
Dame N’Doye er et forudsigeligt valg, men ikke desto mindre det rigtige. Han scorede mod AaB, da de to hold spillede 1-1 i forårspremieren, og han lavede to mål onsdag aften mod SønderjyskE.

Dom:
FC København smider ikke point her. De har ikke tabt til AaB i seks kampe på stribe. Den stime kan nordjyderne ikke bryde her. FCK vinder 3-1.

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2):
Wiland – Gamboa, Stadsgaard, Ottesen, Oviedo – Bolaños, Claudemir, Grindheim, Vingaard – N’Doye, Santin

Skader: Larsson, Delaney
Karantæner: Ingen

AaB (4-4-2): Larsen – Dalsgaard, Petersen, Nielsen, Ahlmann – Kusk, Würtz, Augustinussen, Andersen – Helenius, Curth

Skader: Bøgelund
Karantæner:
Ingen

På tv: Kampen vises på TV3+ fra kl. 18.00





Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid



LIVE

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent


Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Lover transfers

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Forhandler om Yussuf Poulsen


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Aflyser sommerferien

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afsløring: Tæt på Randers-exit

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Av! Taber stort på dansker

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg



Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

FCK-stjerne i klubskifte?


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Mads Hermansen til topklub?

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Afslører – i dialog med danske klubber

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs



– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Iberisk derby med få mål

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Dansker i stort Premier League-skifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!



Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere