Optakt: FC København – AGF

FC København og AGF skal ud i en direkte kamp om andenpladsen i Superligaen. Århusianerne kan gå forbi Ståle Solbakkens mandskab med en sejr.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Michael Tykgaard
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: 3+
Hashtag: #fckagf #sldk

Holdnyt:
FC København:

Der er krise i FC København, og det forsøger de detroniserede mestre som sådan heller ikke at lægge skjul på.

Søndag blev det 0-0 på hjemmebane mod Brøndby IF, og dermed har Ståle Solbakkens mandskab blot formået at hente to point i de seneste fem kampe. Hvis man ser alene på foråret, er FCK et af de dårligste hold i Superligaen til at score point.

Det er naturligvis alarmerende for Danmarks rigeste fodboldklub.

Alarmerende er det ligeledes, at andenpladsen nu også kan hænge i en tynd tråd. Man har ikke for alvor tænkt tanken, at FCK kunne blive dårligere placeret end nummer to, men nu står københavnerne pludselig i en situation, hvor AGF kan gå forbi dem med en sejr søndag aften.

Hvis FC København kun bliver nummer tre, skal holdet ud i en afgørende kamp mod nummer syv om at komme i Europa. 

Det ser bedre og bedre ud på skadesfronten i FC København, og senest gjorde Nicolai Boilesen comeback, men han er ikke med igen. Skadeslisten tæller Ragnar Sigurdsson, Michael Santos, Dame N’Doye og Viktor Fischer. 

Læs også:AGF-angriber med selvtillid: Jeg tror, Ståle er lidt nervøs

AGF:
Der er næppe tvivl om, at AGF får medaljer for første gang siden 1997. Spørgsmålet er bare hvilken karat.

David Nielsens mandskab har for alvor sat et angreb ind på FC Københavns andenplads, og hvis det bliver til en sejr søndag aften, er århusianerne favoritter til at snuppe sølvet. Det vil være en fantastisk kulmination på en storslået sæson.

Hvor FC København er i resultatmæssig krise, er AGF det stik modsatte, og søndag nappede holdet den fjerde sejr i slutspillet – værd at bemærke er det desuden, at århusianerne har holdt buret rent i alle tre kampe.

Det er et hold med masser af selvtillid, der går på banen i nationalarenaen søndag aften, og det kan skygge over, at AGF ikke har vundet ude over FC København i 11 år. Det var dengang, Peter Graulund blev matchvinder, og AGF senere rykkede ud.

Nicolai Poulsen er tilbage fra karantæne, mens Mustafa Amini, Zach Duncan og Niklas Backman er ude med skader.

Karantæner:
FC København: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2)
: Johnsson – Varela, Papagiannopoulos, Nelsson, Bengtsson – Biel, Falk, Zeca, Stage – Wind, Daramy

AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer Nielsen – Hvidt, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen

Profilen:
Karl-Johan Johnsson scorede et tosset selvmål, da FC København tabte 0-1 til AGF for et par uger siden, så han jagter en personlig revanche i søndagens kamp. Mon ikke, at alle i og omkring FCK dog for længst har tilgivet svenskeren, der har været én af klubbens bedste spillere i denne sæson.

Vidste du, at..:
FC København og AGF har fuldstændig ens målscore før søndagens brag – 53-37.

Dom:
Er det lige før, man kan tale om, at AGF er favoritter på udebane mod FC København?

Læs også:FC København-anfører erkender: Vi er i krise

Det er måske at stramme den, men styrkeforholdet mellem de to klubber har helt sikkert ikke været mere jævnt i mange år, og det vil ikke være en sensation, hvis AGF tager til hovedstaden og vinder.

Det er gæsterne, der har momentum, men AGF vinder sjældent i Telia Parken, og det gør de heller ikke denne gang. Buddet herfra er 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:David Nielsen: Jeg ved ikke, hvad jeg har gjort ved AGF
Læs også:AGF’s målhelt før sølvkamp: Vi har alt at vinde mod FCK
Læs også:Ståle Solbakken har SMS’et med Ole Gunnar Solskjær




Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

‘Han ryger 100 procent!’

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Elfenbenskysten – Norge