Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Michael Tykgaard
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: 3+
Hashtag: #fckagf #sldk
Holdnyt:
FC København:
Der er krise i FC København, og det forsøger de detroniserede mestre som sådan heller ikke at lægge skjul på.
Søndag blev det 0-0 på hjemmebane mod Brøndby IF, og dermed har Ståle Solbakkens mandskab blot formået at hente to point i de seneste fem kampe. Hvis man ser alene på foråret, er FCK et af de dårligste hold i Superligaen til at score point.
Det er naturligvis alarmerende for Danmarks rigeste fodboldklub.
Alarmerende er det ligeledes, at andenpladsen nu også kan hænge i en tynd tråd. Man har ikke for alvor tænkt tanken, at FCK kunne blive dårligere placeret end nummer to, men nu står københavnerne pludselig i en situation, hvor AGF kan gå forbi dem med en sejr søndag aften.
Hvis FC København kun bliver nummer tre, skal holdet ud i en afgørende kamp mod nummer syv om at komme i Europa.
Det ser bedre og bedre ud på skadesfronten i FC København, og senest gjorde Nicolai Boilesen comeback, men han er ikke med igen. Skadeslisten tæller Ragnar Sigurdsson, Michael Santos, Dame N’Doye og Viktor Fischer.
Læs også:AGF-angriber med selvtillid: Jeg tror, Ståle er lidt nervøs
AGF:
Der er næppe tvivl om, at AGF får medaljer for første gang siden 1997. Spørgsmålet er bare hvilken karat.
David Nielsens mandskab har for alvor sat et angreb ind på FC Københavns andenplads, og hvis det bliver til en sejr søndag aften, er århusianerne favoritter til at snuppe sølvet. Det vil være en fantastisk kulmination på en storslået sæson.
Hvor FC København er i resultatmæssig krise, er AGF det stik modsatte, og søndag nappede holdet den fjerde sejr i slutspillet – værd at bemærke er det desuden, at århusianerne har holdt buret rent i alle tre kampe.
Det er et hold med masser af selvtillid, der går på banen i nationalarenaen søndag aften, og det kan skygge over, at AGF ikke har vundet ude over FC København i 11 år. Det var dengang, Peter Graulund blev matchvinder, og AGF senere rykkede ud.
Nicolai Poulsen er tilbage fra karantæne, mens Mustafa Amini, Zach Duncan og Niklas Backman er ude med skader.
Karantæner:
FC København: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Papagiannopoulos, Nelsson, Bengtsson – Biel, Falk, Zeca, Stage – Wind, Daramy
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer Nielsen – Hvidt, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen
Profilen:
Karl-Johan Johnsson scorede et tosset selvmål, da FC København tabte 0-1 til AGF for et par uger siden, så han jagter en personlig revanche i søndagens kamp. Mon ikke, at alle i og omkring FCK dog for længst har tilgivet svenskeren, der har været én af klubbens bedste spillere i denne sæson.
Vidste du, at..:
FC København og AGF har fuldstændig ens målscore før søndagens brag – 53-37.
Dom:
Er det lige før, man kan tale om, at AGF er favoritter på udebane mod FC København?
Læs også:FC København-anfører erkender: Vi er i krise
Det er måske at stramme den, men styrkeforholdet mellem de to klubber har helt sikkert ikke været mere jævnt i mange år, og det vil ikke være en sensation, hvis AGF tager til hovedstaden og vinder.
Det er gæsterne, der har momentum, men AGF vinder sjældent i Telia Parken, og det gør de heller ikke denne gang. Buddet herfra er 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:David Nielsen: Jeg ved ikke, hvad jeg har gjort ved AGF
Læs også:AGF’s målhelt før sølvkamp: Vi har alt at vinde mod FCK
Læs også:Ståle Solbakken har SMS’et med Ole Gunnar Solskjær
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
