Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcklbk
Holdnyt:
FC København:
Der har ikke været alverden at smile af i FC København i denne sæson, men løverne kunne tage fra smilets by med netop et smil, da holdet i seneste runde vandt 1-0 over formstærke AGF.
FC København leverede især en rigtig fin defensiv præstation, og så fik Hjalte Bo Nørregaard også vundet en kamp som FCK-træner. Nu skal han også forsøge at vinde en hjemmekamp.
Den dårlige sæsonstart har hægtet FC København en smule af, men vicemestrene kan trods alt glæde sig over, at der kun er seks point op til de tre tophold, så intet er afgjort. I den forbindelse var sejren over AGF særligt vigtig.
FC København fik Mikkel Kaufmann vist ud mod AGF, og han afsoner dermed karantæne mod Lyngby. Til gengæld er Kamil Wilczek blevet helt klar, så Jonas Wind kan få en naturlig angriber som makker mod Lyngby. Polakken har trænet fuldt med i FCK de seneste par træninger.
Skadeslisten i FC København tæller Andreas Bjelland, Nicolaj Thomsen Jens Stage og Ragnar Sigurdsson.
Lyngby Boldklub:
Uroen har ulmet en smule i Lyngby i ugens løb.
Både BT og Ekstra Bladet kunne fortælle, at der er opstået uenigheder mellem cheftræner Christian Nielsen og sportschef Birger Jørgensen, og at det har ført til, at sidstnævnte er taget på ferie. At Birger Jørgensen holder ferie er blevet bekræftet – at han ikke kan enes med Christian Nielsen, er der ingen af parterne, der har udtalt sig om.
Læs også:Optakt: OB – AC Horsens
Inde på grønsværen er de kongeblå stadig på jagt efter sæsonens første sejr. Den var de ikke i nærheden af i seneste runde, hvor Lyngby indkasserede et 0-3-nederlag på hjemmebane til OB.
Lyngbys problemer i denne sæson kommer tydeligt til udtryk i diverse statistikker. De viser blandt andet, at Lyngby har haft færrest afslutninger af alle hold, og at de kongeblå vinder færrest dueller i luften.
Både Christian “Greko” Jakobsen, Marcel Rømer, og Frederik Winther er tilbage for udeholdet. André Riel afsoner fortsat sin lange karantæne, mens Frederik Gytkjær ikke er blevet klar.
Karantæner:
FC København: Mikkel Kaufmann
Lyngby Boldklub: André Riel
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Ankersen, Zanka, Nelsson, Boilesen – Daramy, Falk, Zeca, Fischer – Wind, Wilczek
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Gammelby, Tshiembe, Geertsen, Hamalainen – Hebo, Enghardt, Rømer – Thellufsen, Nielsen, Warming
Profilen:
Thomas Mikkelsen har haft flest redninger af alle målmænd i Superligaen i indeværende sæson, og han skal helt sikkert også nok få en travl eftermiddag i Parken. Lyngby har brug for en velspillende Thomas Mikkelsen, hvis de skal have en chance mod forhåndsfavoritterne fra FC København.
Vidste du, at…:
AGF’s cheftræner David Nielsen står noteret for flest scoringer i de indbyrdes opgør mellem FC København og Lyngby Boldklub. David Nielsen har repræsenteret begge klubber og har scoret otte mål i de indbyrdes kampe.
Læs også:AaB på udkig efter ny træner: Her er seks bud på en ny chef
Dom:
FC København er et bedre hold end Lyngby Boldklub, og forskellen på de to mandskaber bør være tydelig søndag eftermiddag, selv om hjemmeholdet har deres problemer. På papiret er der tale om FC København hidtil nemmeste Superliga-kamp i denne sæson, og nu er chancen for alvor til at levere en overbevisende præstation. Vi tipper en 3-1-sejr til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Anfører ramt: Silkeborg sætter navne på de tre coronasmittede spillere
Læs også:Panenka fra pletten: Jonas Winds straffespark kåret til Rundens Mål
Læs også:Ny regel om hjernerystelser på vej: Spillerforeningen er positiv
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
De vil have Rashford
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
