Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcklbk
Holdnyt:
FC København:
Der har ikke været alverden at smile af i FC København i denne sæson, men løverne kunne tage fra smilets by med netop et smil, da holdet i seneste runde vandt 1-0 over formstærke AGF.
FC København leverede især en rigtig fin defensiv præstation, og så fik Hjalte Bo Nørregaard også vundet en kamp som FCK-træner. Nu skal han også forsøge at vinde en hjemmekamp.
Den dårlige sæsonstart har hægtet FC København en smule af, men vicemestrene kan trods alt glæde sig over, at der kun er seks point op til de tre tophold, så intet er afgjort. I den forbindelse var sejren over AGF særligt vigtig.
FC København fik Mikkel Kaufmann vist ud mod AGF, og han afsoner dermed karantæne mod Lyngby. Til gengæld er Kamil Wilczek blevet helt klar, så Jonas Wind kan få en naturlig angriber som makker mod Lyngby. Polakken har trænet fuldt med i FCK de seneste par træninger.
Skadeslisten i FC København tæller Andreas Bjelland, Nicolaj Thomsen Jens Stage og Ragnar Sigurdsson.
Lyngby Boldklub:
Uroen har ulmet en smule i Lyngby i ugens løb.
Både BT og Ekstra Bladet kunne fortælle, at der er opstået uenigheder mellem cheftræner Christian Nielsen og sportschef Birger Jørgensen, og at det har ført til, at sidstnævnte er taget på ferie. At Birger Jørgensen holder ferie er blevet bekræftet – at han ikke kan enes med Christian Nielsen, er der ingen af parterne, der har udtalt sig om.
Læs også:Optakt: OB – AC Horsens
Inde på grønsværen er de kongeblå stadig på jagt efter sæsonens første sejr. Den var de ikke i nærheden af i seneste runde, hvor Lyngby indkasserede et 0-3-nederlag på hjemmebane til OB.
Lyngbys problemer i denne sæson kommer tydeligt til udtryk i diverse statistikker. De viser blandt andet, at Lyngby har haft færrest afslutninger af alle hold, og at de kongeblå vinder færrest dueller i luften.
Både Christian “Greko” Jakobsen, Marcel Rømer, og Frederik Winther er tilbage for udeholdet. André Riel afsoner fortsat sin lange karantæne, mens Frederik Gytkjær ikke er blevet klar.
Karantæner:
FC København: Mikkel Kaufmann
Lyngby Boldklub: André Riel
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Ankersen, Zanka, Nelsson, Boilesen – Daramy, Falk, Zeca, Fischer – Wind, Wilczek
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Gammelby, Tshiembe, Geertsen, Hamalainen – Hebo, Enghardt, Rømer – Thellufsen, Nielsen, Warming
Profilen:
Thomas Mikkelsen har haft flest redninger af alle målmænd i Superligaen i indeværende sæson, og han skal helt sikkert også nok få en travl eftermiddag i Parken. Lyngby har brug for en velspillende Thomas Mikkelsen, hvis de skal have en chance mod forhåndsfavoritterne fra FC København.
Vidste du, at…:
AGF’s cheftræner David Nielsen står noteret for flest scoringer i de indbyrdes opgør mellem FC København og Lyngby Boldklub. David Nielsen har repræsenteret begge klubber og har scoret otte mål i de indbyrdes kampe.
Læs også:AaB på udkig efter ny træner: Her er seks bud på en ny chef
Dom:
FC København er et bedre hold end Lyngby Boldklub, og forskellen på de to mandskaber bør være tydelig søndag eftermiddag, selv om hjemmeholdet har deres problemer. På papiret er der tale om FC København hidtil nemmeste Superliga-kamp i denne sæson, og nu er chancen for alvor til at levere en overbevisende præstation. Vi tipper en 3-1-sejr til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Anfører ramt: Silkeborg sætter navne på de tre coronasmittede spillere
Læs også:Panenka fra pletten: Jonas Winds straffespark kåret til Rundens Mål
Læs også:Ny regel om hjernerystelser på vej: Spillerforeningen er positiv
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Superliga-profil får trænerlicens
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
Chok i OB – siger op efter seks dage
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
