Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcklbk
Holdnyt:
FC København:
Der har ikke været alverden at smile af i FC København i denne sæson, men løverne kunne tage fra smilets by med netop et smil, da holdet i seneste runde vandt 1-0 over formstærke AGF.
FC København leverede især en rigtig fin defensiv præstation, og så fik Hjalte Bo Nørregaard også vundet en kamp som FCK-træner. Nu skal han også forsøge at vinde en hjemmekamp.
Den dårlige sæsonstart har hægtet FC København en smule af, men vicemestrene kan trods alt glæde sig over, at der kun er seks point op til de tre tophold, så intet er afgjort. I den forbindelse var sejren over AGF særligt vigtig.
FC København fik Mikkel Kaufmann vist ud mod AGF, og han afsoner dermed karantæne mod Lyngby. Til gengæld er Kamil Wilczek blevet helt klar, så Jonas Wind kan få en naturlig angriber som makker mod Lyngby. Polakken har trænet fuldt med i FCK de seneste par træninger.
Skadeslisten i FC København tæller Andreas Bjelland, Nicolaj Thomsen Jens Stage og Ragnar Sigurdsson.
Lyngby Boldklub:
Uroen har ulmet en smule i Lyngby i ugens løb.
Både BT og Ekstra Bladet kunne fortælle, at der er opstået uenigheder mellem cheftræner Christian Nielsen og sportschef Birger Jørgensen, og at det har ført til, at sidstnævnte er taget på ferie. At Birger Jørgensen holder ferie er blevet bekræftet – at han ikke kan enes med Christian Nielsen, er der ingen af parterne, der har udtalt sig om.
Læs også:Optakt: OB – AC Horsens
Inde på grønsværen er de kongeblå stadig på jagt efter sæsonens første sejr. Den var de ikke i nærheden af i seneste runde, hvor Lyngby indkasserede et 0-3-nederlag på hjemmebane til OB.
Lyngbys problemer i denne sæson kommer tydeligt til udtryk i diverse statistikker. De viser blandt andet, at Lyngby har haft færrest afslutninger af alle hold, og at de kongeblå vinder færrest dueller i luften.
Både Christian “Greko” Jakobsen, Marcel Rømer, og Frederik Winther er tilbage for udeholdet. André Riel afsoner fortsat sin lange karantæne, mens Frederik Gytkjær ikke er blevet klar.
Karantæner:
FC København: Mikkel Kaufmann
Lyngby Boldklub: André Riel
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Ankersen, Zanka, Nelsson, Boilesen – Daramy, Falk, Zeca, Fischer – Wind, Wilczek
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Gammelby, Tshiembe, Geertsen, Hamalainen – Hebo, Enghardt, Rømer – Thellufsen, Nielsen, Warming
Profilen:
Thomas Mikkelsen har haft flest redninger af alle målmænd i Superligaen i indeværende sæson, og han skal helt sikkert også nok få en travl eftermiddag i Parken. Lyngby har brug for en velspillende Thomas Mikkelsen, hvis de skal have en chance mod forhåndsfavoritterne fra FC København.
Vidste du, at…:
AGF’s cheftræner David Nielsen står noteret for flest scoringer i de indbyrdes opgør mellem FC København og Lyngby Boldklub. David Nielsen har repræsenteret begge klubber og har scoret otte mål i de indbyrdes kampe.
Læs også:AaB på udkig efter ny træner: Her er seks bud på en ny chef
Dom:
FC København er et bedre hold end Lyngby Boldklub, og forskellen på de to mandskaber bør være tydelig søndag eftermiddag, selv om hjemmeholdet har deres problemer. På papiret er der tale om FC København hidtil nemmeste Superliga-kamp i denne sæson, og nu er chancen for alvor til at levere en overbevisende præstation. Vi tipper en 3-1-sejr til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Anfører ramt: Silkeborg sætter navne på de tre coronasmittede spillere
Læs også:Panenka fra pletten: Jonas Winds straffespark kåret til Rundens Mål
Læs også:Ny regel om hjernerystelser på vej: Spillerforeningen er positiv
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Skal han med Bo Svensson til FC København?
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
AVIS
Klar på chokskifte
Stor profil glad for Brøndby
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Dybt bekymret over VM i USA
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
Melder ud om Kasper Hjulmand
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
