Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcklbk
Holdnyt:
FC København:
Der har ikke været alverden at smile af i FC København i denne sæson, men løverne kunne tage fra smilets by med netop et smil, da holdet i seneste runde vandt 1-0 over formstærke AGF.
FC København leverede især en rigtig fin defensiv præstation, og så fik Hjalte Bo Nørregaard også vundet en kamp som FCK-træner. Nu skal han også forsøge at vinde en hjemmekamp.
Den dårlige sæsonstart har hægtet FC København en smule af, men vicemestrene kan trods alt glæde sig over, at der kun er seks point op til de tre tophold, så intet er afgjort. I den forbindelse var sejren over AGF særligt vigtig.
FC København fik Mikkel Kaufmann vist ud mod AGF, og han afsoner dermed karantæne mod Lyngby. Til gengæld er Kamil Wilczek blevet helt klar, så Jonas Wind kan få en naturlig angriber som makker mod Lyngby. Polakken har trænet fuldt med i FCK de seneste par træninger.
Skadeslisten i FC København tæller Andreas Bjelland, Nicolaj Thomsen Jens Stage og Ragnar Sigurdsson.
Lyngby Boldklub:
Uroen har ulmet en smule i Lyngby i ugens løb.
Både BT og Ekstra Bladet kunne fortælle, at der er opstået uenigheder mellem cheftræner Christian Nielsen og sportschef Birger Jørgensen, og at det har ført til, at sidstnævnte er taget på ferie. At Birger Jørgensen holder ferie er blevet bekræftet – at han ikke kan enes med Christian Nielsen, er der ingen af parterne, der har udtalt sig om.
Læs også:Optakt: OB – AC Horsens
Inde på grønsværen er de kongeblå stadig på jagt efter sæsonens første sejr. Den var de ikke i nærheden af i seneste runde, hvor Lyngby indkasserede et 0-3-nederlag på hjemmebane til OB.
Lyngbys problemer i denne sæson kommer tydeligt til udtryk i diverse statistikker. De viser blandt andet, at Lyngby har haft færrest afslutninger af alle hold, og at de kongeblå vinder færrest dueller i luften.
Både Christian “Greko” Jakobsen, Marcel Rømer, og Frederik Winther er tilbage for udeholdet. André Riel afsoner fortsat sin lange karantæne, mens Frederik Gytkjær ikke er blevet klar.
Karantæner:
FC København: Mikkel Kaufmann
Lyngby Boldklub: André Riel
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Ankersen, Zanka, Nelsson, Boilesen – Daramy, Falk, Zeca, Fischer – Wind, Wilczek
Lyngby Boldklub (4-3-3): Mikkelsen – Gammelby, Tshiembe, Geertsen, Hamalainen – Hebo, Enghardt, Rømer – Thellufsen, Nielsen, Warming
Profilen:
Thomas Mikkelsen har haft flest redninger af alle målmænd i Superligaen i indeværende sæson, og han skal helt sikkert også nok få en travl eftermiddag i Parken. Lyngby har brug for en velspillende Thomas Mikkelsen, hvis de skal have en chance mod forhåndsfavoritterne fra FC København.
Vidste du, at…:
AGF’s cheftræner David Nielsen står noteret for flest scoringer i de indbyrdes opgør mellem FC København og Lyngby Boldklub. David Nielsen har repræsenteret begge klubber og har scoret otte mål i de indbyrdes kampe.
Læs også:AaB på udkig efter ny træner: Her er seks bud på en ny chef
Dom:
FC København er et bedre hold end Lyngby Boldklub, og forskellen på de to mandskaber bør være tydelig søndag eftermiddag, selv om hjemmeholdet har deres problemer. På papiret er der tale om FC København hidtil nemmeste Superliga-kamp i denne sæson, og nu er chancen for alvor til at levere en overbevisende præstation. Vi tipper en 3-1-sejr til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Anfører ramt: Silkeborg sætter navne på de tre coronasmittede spillere
Læs også:Panenka fra pletten: Jonas Winds straffespark kåret til Rundens Mål
Læs også:Ny regel om hjernerystelser på vej: Spillerforeningen er positiv
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
HELT VILDT
– De lignede lort!
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
