Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcksif #sldk
Holdnyt:
FC København:
I kølvandet på en skuffende sæson i fjor havde FC København brug for en god oplevelse i premieren, som for alvor kunne få optimismen til at blomstre i hovedstaden. Det lykkedes ikke helt i den uafgjorte kamp mod AaB, hvor defensiven igen så gavmild ud.
Med til historien hører, at FCK spillede en stor del af anden halvleg med en mand i undertal efter Nicolai Boilesens udvisning, og det gjorde naturligvis heller ikke arbejdsbetingelserne bedre.
Det betyder samtidig, at Nicolai Boilesen har karantæne mod Silkeborg, præcis som tilfældet er med Victor Nelsson, så Jess Thorup er tvunget til en konstellation i midterforsvaret, der med garanti ikke er hans foretrukne.
FC København-træneren kan imidlertid glæde sig over, at det ser fint ud på skadesfronten, hvor Bryan Oviedo er eneste fraværende.
Løverne varmede op til Silkeborg-kampen med en sikker 4-1-sejr over FC Torpedo-Belaz Zhodina i Conference League-kvalifikationen. Jess Thorup stillede i stærkeste opstilling, så ingen spillere blev sparet med henblik på opgøret mod Silkeborg IF.
Viktor Fischer kommer ikke i aktion – offensivsspilleren er ikke med i kamptruppen.
Silkeborg IF:
Hvis der var noget, vi lærte af premieren, så var det, at Silkeborg IF har evner i pasningsspillet.
I opgøret mod SønderjyskE havde Silkeborg IF hele 808 afleveringer – til sammenligning havde Brøndby IF 483 pasninger mod AGF som det hold med næstflest pasninger i runden. Af de 808 afleveringer ramte 89,9 procent af dem en medspiller.
Det er ganske sublimt af oprykkerne, og det satte to streger under, hvor boldsikre Kent Nielsens mandskab er. Fremover skal SIF’erne arbejde på at skrue lidt ned for alibiafleveringerne. Kun 25 procent af pasningerne var fremadrettede, og det var færrest af alle hold i første runde.
Nu venter et opgør i Parken, hvor Silkeborg IF med sikkerhed ikke får lige så meget boldbesiddelse, og det skal blive spændende at se, hvordan de vil gribe det an.
Milan Massop, Oscar Hedvall, Nicklas Helenius og Stefan Thordarson er på skadeslisten. Wessam Abou Ali er til gengæld blevet sin skade kvit.
Karantæner:
FC København: Victor Nelsson og Nicolai Boilesen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-1-2): Grabara – Ankersen, Khocholava, Oikonomou, Kristensen – Lerager, Zeca, Falk – Wind – Wilczek, Daramy
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Calisir, Salquist, Dahl – Oggesen, Brink, Kaalund – Klynge, Vallys – Lind
Profilen:
Marios Oikonomou kom til FC København for snart et år siden – han har endnu ikke prøvet at starte inde i en Superliga-kamp. Det kommer han formentlig til søndag, hvor FCK har både Victor Nelsson og Nicolai Boilesen i karantæne. Grækeren skal danne duo med georgieren David Khocholava, og det bliver interessant at følge. Det er ikke mange chancer, Marios Oikonomou har fået i FCK.
Vidste du, at..:
Den seneste sejr til Silkeborg IF i Parken daterer sig helt tilbage til 2006. Dengang blev indskiftede Kim Olsen dobbelt målscorer for gæsterne, der vandt 3-2 over Ståle Solbakkens FC København-mandskab.
Dom:
Det kan meget vel blive en underholdende kamp, da Silkeborg IF, selv om de er oprykkere, næppe har tænkt sig at tage til Parken for at parkere bussen og spille defensivt. Det er slet ikke sådan, holdet er sat sammen.
Silkeborg skal nok komme frem til chancer mod FC Københavns evigt usikre defensiv, og så handler det i sidste ende om skarphed. Vi tror på en målrig kamp i hovedstaden. FC København vinder 3-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TOPNYHED
Belønnes af FC København
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Stor ros til FC Midtjylland
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
MEDIE
I spil til stort job
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
