Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcksif #sldk
Holdnyt:
FC København:
I kølvandet på en skuffende sæson i fjor havde FC København brug for en god oplevelse i premieren, som for alvor kunne få optimismen til at blomstre i hovedstaden. Det lykkedes ikke helt i den uafgjorte kamp mod AaB, hvor defensiven igen så gavmild ud.
Med til historien hører, at FCK spillede en stor del af anden halvleg med en mand i undertal efter Nicolai Boilesens udvisning, og det gjorde naturligvis heller ikke arbejdsbetingelserne bedre.
Det betyder samtidig, at Nicolai Boilesen har karantæne mod Silkeborg, præcis som tilfældet er med Victor Nelsson, så Jess Thorup er tvunget til en konstellation i midterforsvaret, der med garanti ikke er hans foretrukne.
FC København-træneren kan imidlertid glæde sig over, at det ser fint ud på skadesfronten, hvor Bryan Oviedo er eneste fraværende.
Løverne varmede op til Silkeborg-kampen med en sikker 4-1-sejr over FC Torpedo-Belaz Zhodina i Conference League-kvalifikationen. Jess Thorup stillede i stærkeste opstilling, så ingen spillere blev sparet med henblik på opgøret mod Silkeborg IF.
Viktor Fischer kommer ikke i aktion – offensivsspilleren er ikke med i kamptruppen.
Silkeborg IF:
Hvis der var noget, vi lærte af premieren, så var det, at Silkeborg IF har evner i pasningsspillet.
I opgøret mod SønderjyskE havde Silkeborg IF hele 808 afleveringer – til sammenligning havde Brøndby IF 483 pasninger mod AGF som det hold med næstflest pasninger i runden. Af de 808 afleveringer ramte 89,9 procent af dem en medspiller.
Det er ganske sublimt af oprykkerne, og det satte to streger under, hvor boldsikre Kent Nielsens mandskab er. Fremover skal SIF’erne arbejde på at skrue lidt ned for alibiafleveringerne. Kun 25 procent af pasningerne var fremadrettede, og det var færrest af alle hold i første runde.
Nu venter et opgør i Parken, hvor Silkeborg IF med sikkerhed ikke får lige så meget boldbesiddelse, og det skal blive spændende at se, hvordan de vil gribe det an.
Milan Massop, Oscar Hedvall, Nicklas Helenius og Stefan Thordarson er på skadeslisten. Wessam Abou Ali er til gengæld blevet sin skade kvit.
Karantæner:
FC København: Victor Nelsson og Nicolai Boilesen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-1-2): Grabara – Ankersen, Khocholava, Oikonomou, Kristensen – Lerager, Zeca, Falk – Wind – Wilczek, Daramy
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Calisir, Salquist, Dahl – Oggesen, Brink, Kaalund – Klynge, Vallys – Lind
Profilen:
Marios Oikonomou kom til FC København for snart et år siden – han har endnu ikke prøvet at starte inde i en Superliga-kamp. Det kommer han formentlig til søndag, hvor FCK har både Victor Nelsson og Nicolai Boilesen i karantæne. Grækeren skal danne duo med georgieren David Khocholava, og det bliver interessant at følge. Det er ikke mange chancer, Marios Oikonomou har fået i FCK.
Vidste du, at..:
Den seneste sejr til Silkeborg IF i Parken daterer sig helt tilbage til 2006. Dengang blev indskiftede Kim Olsen dobbelt målscorer for gæsterne, der vandt 3-2 over Ståle Solbakkens FC København-mandskab.
Dom:
Det kan meget vel blive en underholdende kamp, da Silkeborg IF, selv om de er oprykkere, næppe har tænkt sig at tage til Parken for at parkere bussen og spille defensivt. Det er slet ikke sådan, holdet er sat sammen.
Silkeborg skal nok komme frem til chancer mod FC Københavns evigt usikre defensiv, og så handler det i sidste ende om skarphed. Vi tror på en målrig kamp i hovedstaden. FC København vinder 3-2.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Superliga-ekspert i svime over FCK
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
