Optakt: FC København – Silkeborg IF

FC København bærer favoritværdigheden på hjemmebane mod oprykkerne fra Silkeborg IF.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Canal 9 
Hashtag: #fcksif #sldk

Holdnyt:
FC København:
I kølvandet på en skuffende sæson i fjor havde FC København brug for en god oplevelse i premieren, som for alvor kunne få optimismen til at blomstre i hovedstaden. Det lykkedes ikke helt i den uafgjorte kamp mod AaB, hvor defensiven igen så gavmild ud.

Med til historien hører, at FCK spillede en stor del af anden halvleg med en mand i undertal efter Nicolai Boilesens udvisning, og det gjorde naturligvis heller ikke arbejdsbetingelserne bedre. 

Det betyder samtidig, at Nicolai Boilesen har karantæne mod Silkeborg, præcis som tilfældet er med Victor Nelsson, så Jess Thorup er tvunget til en konstellation i midterforsvaret, der med garanti ikke er hans foretrukne.

FC København-træneren kan imidlertid glæde sig over, at det ser fint ud på skadesfronten, hvor Bryan Oviedo er eneste fraværende.

Løverne varmede op til Silkeborg-kampen med en sikker 4-1-sejr over FC Torpedo-Belaz Zhodina i Conference League-kvalifikationen. Jess Thorup stillede i stærkeste opstilling, så ingen spillere blev sparet med henblik på opgøret mod Silkeborg IF. 

Viktor Fischer kommer ikke i aktion – offensivsspilleren er ikke med i kamptruppen.

Silkeborg IF:
Hvis der var noget, vi lærte af premieren, så var det, at Silkeborg IF har evner i pasningsspillet.

I opgøret mod SønderjyskE havde Silkeborg IF hele 808 afleveringer – til sammenligning havde Brøndby IF 483 pasninger mod AGF som det hold med næstflest pasninger i runden. Af de 808 afleveringer ramte 89,9 procent af dem en medspiller.

Det er ganske sublimt af oprykkerne, og det satte to streger under, hvor boldsikre Kent Nielsens mandskab er. Fremover skal SIF’erne arbejde på at skrue lidt ned for alibiafleveringerne. Kun 25 procent af pasningerne var fremadrettede, og det var færrest af alle hold i første runde.

Nu venter et opgør i Parken, hvor Silkeborg IF med sikkerhed ikke får lige så meget boldbesiddelse, og det skal blive spændende at se, hvordan de vil gribe det an.

Milan Massop, Oscar Hedvall, Nicklas Helenius og Stefan Thordarson er på skadeslisten. Wessam Abou Ali er til gengæld blevet sin skade kvit. 

Karantæner:
FC København: Victor Nelsson og Nicolai Boilesen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-3-1-2): Grabara – Ankersen, Khocholava, Oikonomou, Kristensen – Lerager, Zeca, Falk – Wind – Wilczek, Daramy

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Calisir, Salquist, Dahl – Oggesen, Brink, Kaalund – Klynge, Vallys – Lind

Profilen:
Marios Oikonomou kom til FC København for snart et år siden – han har endnu ikke prøvet at starte inde i en Superliga-kamp. Det kommer han formentlig til søndag, hvor FCK har både Victor Nelsson og Nicolai Boilesen i karantæne. Grækeren skal danne duo med georgieren David Khocholava, og det bliver interessant at følge. Det er ikke mange chancer, Marios Oikonomou har fået i FCK.

Vidste du, at..:
Den seneste sejr til Silkeborg IF i Parken daterer sig helt tilbage til 2006. Dengang blev indskiftede Kim Olsen dobbelt målscorer for gæsterne, der vandt 3-2 over Ståle Solbakkens FC København-mandskab.

Dom:
Det kan meget vel blive en underholdende kamp, da Silkeborg IF, selv om de er oprykkere, næppe har tænkt sig at tage til Parken for at parkere bussen og spille defensivt. Det er slet ikke sådan, holdet er sat sammen.

Silkeborg skal nok komme frem til chancer mod FC Københavns evigt usikre defensiv, og så handler det i sidste ende om skarphed. Vi tror på en målrig kamp i hovedstaden. FC København vinder 3-2.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Stor bekymring inden VM

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

– Den her sidder dybt i sjælen

Danmark imponerer på talentliste

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Millionregn over Ståle Solbakken

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern