Optakt: FC Midtjylland – Lyngby Boldklub

Hjemmeholdet skal forsøge at følge op på Thomas Thomasbergs glimrende debut som cheftræner, når nedrykningstruede Lyngby Boldklub kommer på besøg.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 16.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Slutspil: Kvalifikationsspillet
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcmlbk #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
FC Midtjylland ligner FC Midtjylland igen. Det var svært at kende holdet ud fra de klassiske FCM-dyder under den nu tidligere træner Albert Capellas, men allerede i løbet af det første kvarter med Thomas Thomasberg som cheftræner var det til at kende igen. Direkte spil, dødbolde, dueller, power og aggressivitet var nogle af nøgleordene, da man senest vandt med 3-1 i Odense.

Nu vokser træerne ikke ind i himlen, men det var lovende takter og et signal om, at Thomas Thomasberg kender dna’en, og hvad der er vigtigt i FCM. 

Man kan spillemæssigt kalde kan det et skridt tilbage for at tage to frem, men FCM har aldrig været en klub, der har satset på godt spil og gode afleveringer, men i stedet troet på indlæg, fysik og dødbolde.

Når man møder OB, kan man glæde sig over igen at have keeper Jonas Lössl til rådighed. Han sad ude med karantæne senest. Til gengæld er lejesvenden Astrit Selmani færdig for sæsonen, og dermed blev det stort set intet, han leverede i sit lejeophold for FCM.

Ude senest var også både Joel Andersson, Paulinho og Junior Brumado, men både Paulinho og Junior Brumado er blevet klar til at spille igen.

Og nå ja, Sisto er også fortsat langt fra holdet.

Lyngby Boldklub:
De har gang i et godt forår, men Lyngby Boldklub har stadig et godt stykke op til nedrykningsstregen og redning. Aktuelt er der seks point til AC Horsens.

Derfor er der behov for, at man holder gang i strømmen af point, og Lyngby Boldklub vil håbe på at kunne gøre det samme, som da man tidligere i foråret gæstede Herning – nemlig at tage de tre point med hjem.

LBK spillede senest uafgjort mod Silkeborg IF og kunne med lidt held have taget sejren.

Til opgøret mod FCM er der kun to mand ude med skader. Kristian Riis er ved at arbejde sig tilbage fra en længerevarende skade, og så måtte Alfred Finnbogason udgå af opgøret mod Silkeborg med en skade, der holder ham fra banen resten af foråret. 

Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Gartenmann, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Olsson, Gigovic – Isaksen, Heiselberg

Lyngby Boldklub (3-4-1-2): Kikkenborg – Gregor, Bjelland, Hey – Kumado, Chukwuani, Rømer, Finnsson – Magnusson – Gytkjær, Kristensen

Dom:
Hjemmeholdet var som forvandlet senest mod OB, og nu skal FCM-spillerne vise, at det ikke bare var en enlig svale, når Lyngby Boldklub kommer på besøg. Sidst, de to hold mødtes i Herning, vandt LBK med 3-1.

Denne gang tror vi dog på, at FC Midtjylland vinder opgøret. 2-1 til hjemmeholdet.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

– Han vil være i store problemer