Kampfakta:
Spillested: Farum Park, Farum
Dommer: Michael Johansen
Kampstart: Søndag klokken 17.00
På tv: Canal 9
Twitter: #fcnbif
Holdnyt:
FC Nordsjælland: FC Nordsjælland havde både skader, fire mand i karantæne og en topscorer, der smidt på bænken for at sove over sig, da den seneste spillerunde endte med nederlag ude mod OB.
Uffe Bech har købt nyt vækkeur, de fire er tilbage fra skammekrogen og hurtigløberen Joshua John er tilbage fra sin mindre skade. Det giver træner Kristjansson noget bedre muligheder end på Fyn, men der er efterhånden også ret meget at rette op på resultatmæssigt. Den fornemme start på sæsonen med topplacering til følge er blevet afløst af en trist periode med bare to point i de seneste seks kampe.
Lasse Petry er ude resten af året, mens det ser fint ud for resten af truppen.
Brøndby IF: Brøndby fik den håbede hjemmesejr mod SønderjyskE og lag endnu en sten på det voksende fort Brøndby Stadion igen er ved at blive. Mens der er kommet format på resultaterne på eget græs, kniber det fortsat gevaldigt på fremmede baner. Brøndby har kun fået fem point i syv udekampe, hvilket er den direkte årsag til, at man ikke ligger højere i tabellen end den aktuelle fjerdeplads.
Brøndbys udfordringer på udebane ligger blandt andet i, at modstanderne ikke i samme grad overlader initiativet til Brøndby og Thomas Kahlenberg som det er mere hyppigt på Brøndby Stadion. Brøndby har endnu ikke haft de rette våben til at kunne modstå et højere pres fra modstanderne og har tabt, når den sidste fight har været nødvendig.
Forud for søndagens kamp, skal det dog nævnes, at sæsonens eneste sejr på udebane i denne sæson er faldet på netop Farum Park, hvor Brøndby vandt med hele 3-0.
Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Superliga-form:
FC Nordsjælland: T-T-T-U-T
Brøndby IF: V-U-V-T-V
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland(4-4-2): Jensen – Ticinovic, Gregor, Runje, Mtiliga – Christensen, Christiansen, Vingaard – Bech, Lorentzen, John
Brøndby IF (4-4-2): Hradecky – Holst, Dumic, Agger, Durmisi – Szymanowski, Kahlenberg, Ørnskov, Hjulsager – Pukki – Elmander
Vidste du, at…:
Brøndby ikke har tabt de seneste tre udekame mod FC Nordsjælland i Superligaen. Og faktisk er det ikke blevet til nederlag til de seneste fem seneste møder med FCN. Og samlet ser har Brøndby et historisk godt tag på søndagens modstander. Af de 37 tidligere opgør i Superligaen er det kun lykkes FC Nordsjælland at vinde fem kampe – tre på hjemmebane og to gange på Brøndby Stadion.
Dom:
FC Nordsjælland har snart brug for et godt resultat, for selv om der fortsat er et godt stykke vej til bunden, er seks kampe med to point et krisetegn. Der er to kampe tilbage og det er nu, der skal sætte sejre på kontoen for at hægte sig på kampen om de sjoveste placeringer. Brøndby har trods den sløje udebanestatistik trods alt været noget bedre spillende i de seneste uger og med et psykologisk overtag mod FCN vil det være oplagt at sigte efter udesejren. Men det hele ender med en uforløst stemning i begge lejre, da kampen ender 1-1.
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
David Nielsen har sagt op
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
FC København skriver kontrakt med juvel
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
I svime: Som en ny spiller
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
