Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: DS Arena, Hobro
Slutspil: Grundspillet, pulje 2
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #hobefb #sldk
Holdnyt:
Hobro IK:
De to hold har lige mødt hinanden i Esbjerg, og her var det Peter Sørensen og Hobro IK, der tog de tre point. De livsvigtige tre point, der nu betyder, at der er fem point mellem de to hold før opgøret i Hobro.
Klubben ved dermed, at man med en sejr sender Esbjerg ned i NordicBet Ligaen og selv skal ud i playoffkampe om overlevelse, mens uafgjort også er tæt på nok til at sikre Hobro. Et nederlag åbner for bundkampen igen, og det vil derfor være rigeligt fint for Hobro at spille uafgjort.
Simon Jakobsen sidder fortsat ude med karantæne, hvorfor det formentlig bliver Brandon Onkony og Rasmus Minor Petersen i det centrale forsvar.
Mads Hvilsom kan til gengæld gøre comeback. Han er med i truppen til kampen.
Esbjerg fB:
Av, av, av. De vandt bronze i sidste sæson, men nu er Esbjerg fB på vej ned i NordicBet Ligaen. Taber Troels Bechs mandskab ude mod Hobro IK, rykker holdet ud, mens uafgjort vil betyde, at man skal vinde de sidste to kampe, samtidig med at Hobro taber to sidste kampe.
Altså er det meget afgørende for Esbjerg at vinde opgøret i Hobro, og det vil formentlig blive et mandskab, der kommer offensivt ud.
Troels Bechs hold var foran i opgøret i Esbjerg på et mål af Kurzawa og traf efterfølgende overliggeren, men Hobro fik det vendt i anden halvleg og endte med at vinde 3-1. Esbjerg skal forsøge at tage nogle af de takter fra første halvleg, hvor man sad på spillet. Og så handler det samtidig om at forsvare bedre. Forsvarsspillet mod Hobro var for dårligt.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Esbjerg får Mohammed Dauda og Ante Erceg tilbage fra overstået karantæne, og førstnævnte ventes at gå tilbage i startopstillingen. Ude er Mathias Kristensen med en skade.
Karantæner:
Hobro IK: Simon Skou Jakobsen
Esbjerg fB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hobro IK (4-5-1): Rask – Haarup, Onkony, Minor, Tjørnelund – Sabbi, Mejlstrup Pedersen, Brix-Damborg, Cappis, Babayan – Louati
Esbjerg fB (4-4-1-1): Mannone – Brinch, Brorsson, Reese, Conboy – “Lungi”, Austin, Parunasvili, Kurzawa – Kauko – Dauda
Profilen:
Angriber Mohammed Dauda har fået en god start under Troels Bech. Han var ikke med i opgøret mod Hobro, da han stod over med karantæne, men ellers har han vist fine takter med to mål i to kampe under Troels Bech. Han ventes at gå tilbage i startopstillingen og kan blive en vigtig spiller for vestyjderne.
Vidste du, at..:
Hvis Esbjerg rykker ud af Superligaen, vil det være det andet år på tre år, der året efter at have vundet bronze rykker ud af dansk fodbolds bedste række. Lyngby rykkede i 2018 ud af rækken, efter man i 2017 vandt bronzemedaljer.
Dom:
Det tegner til at blive et tæt og nervepirrende opgør. Hobro vil gøre alt for at forsvare det ene point, og derfor bliver det op til Esbjerg at skabe opgøret.
Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
EfB får et par folk tilbage fra karantæne, og Mohammed Dauda i angrebet bliver et godt kort at spille for Troels Bech.
I opgøret i Esbjerg sad vestjyderne på spillet og kunne også have endt med at vinde opgøret, havde man ikke begået personlige fejl, og havde man udnyttet mulighederne.
Vi tror på, at Esbjerg får ryddet op i de personlige fejl og klarer opgaven. Holdet vinder 2-1 i Hobro og åbner op for spændingen om nedrykning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Uafgjort afskaffes i toppen af dansk U17-fodbold
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Her spiller Lasse Schöne i dag
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
