Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: DS Arena, Hobro
Slutspil: Grundspillet, pulje 2
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #hobefb #sldk
Holdnyt:
Hobro IK:
De to hold har lige mødt hinanden i Esbjerg, og her var det Peter Sørensen og Hobro IK, der tog de tre point. De livsvigtige tre point, der nu betyder, at der er fem point mellem de to hold før opgøret i Hobro.
Klubben ved dermed, at man med en sejr sender Esbjerg ned i NordicBet Ligaen og selv skal ud i playoffkampe om overlevelse, mens uafgjort også er tæt på nok til at sikre Hobro. Et nederlag åbner for bundkampen igen, og det vil derfor være rigeligt fint for Hobro at spille uafgjort.
Simon Jakobsen sidder fortsat ude med karantæne, hvorfor det formentlig bliver Brandon Onkony og Rasmus Minor Petersen i det centrale forsvar.
Mads Hvilsom kan til gengæld gøre comeback. Han er med i truppen til kampen.
Esbjerg fB:
Av, av, av. De vandt bronze i sidste sæson, men nu er Esbjerg fB på vej ned i NordicBet Ligaen. Taber Troels Bechs mandskab ude mod Hobro IK, rykker holdet ud, mens uafgjort vil betyde, at man skal vinde de sidste to kampe, samtidig med at Hobro taber to sidste kampe.
Altså er det meget afgørende for Esbjerg at vinde opgøret i Hobro, og det vil formentlig blive et mandskab, der kommer offensivt ud.
Troels Bechs hold var foran i opgøret i Esbjerg på et mål af Kurzawa og traf efterfølgende overliggeren, men Hobro fik det vendt i anden halvleg og endte med at vinde 3-1. Esbjerg skal forsøge at tage nogle af de takter fra første halvleg, hvor man sad på spillet. Og så handler det samtidig om at forsvare bedre. Forsvarsspillet mod Hobro var for dårligt.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Esbjerg får Mohammed Dauda og Ante Erceg tilbage fra overstået karantæne, og førstnævnte ventes at gå tilbage i startopstillingen. Ude er Mathias Kristensen med en skade.
Karantæner:
Hobro IK: Simon Skou Jakobsen
Esbjerg fB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hobro IK (4-5-1): Rask – Haarup, Onkony, Minor, Tjørnelund – Sabbi, Mejlstrup Pedersen, Brix-Damborg, Cappis, Babayan – Louati
Esbjerg fB (4-4-1-1): Mannone – Brinch, Brorsson, Reese, Conboy – “Lungi”, Austin, Parunasvili, Kurzawa – Kauko – Dauda
Profilen:
Angriber Mohammed Dauda har fået en god start under Troels Bech. Han var ikke med i opgøret mod Hobro, da han stod over med karantæne, men ellers har han vist fine takter med to mål i to kampe under Troels Bech. Han ventes at gå tilbage i startopstillingen og kan blive en vigtig spiller for vestyjderne.
Vidste du, at..:
Hvis Esbjerg rykker ud af Superligaen, vil det være det andet år på tre år, der året efter at have vundet bronze rykker ud af dansk fodbolds bedste række. Lyngby rykkede i 2018 ud af rækken, efter man i 2017 vandt bronzemedaljer.
Dom:
Det tegner til at blive et tæt og nervepirrende opgør. Hobro vil gøre alt for at forsvare det ene point, og derfor bliver det op til Esbjerg at skabe opgøret.
Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
EfB får et par folk tilbage fra karantæne, og Mohammed Dauda i angrebet bliver et godt kort at spille for Troels Bech.
I opgøret i Esbjerg sad vestjyderne på spillet og kunne også have endt med at vinde opgøret, havde man ikke begået personlige fejl, og havde man udnyttet mulighederne.
Vi tror på, at Esbjerg får ryddet op i de personlige fejl og klarer opgaven. Holdet vinder 2-1 i Hobro og åbner op for spændingen om nedrykning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Uafgjort afskaffes i toppen af dansk U17-fodbold
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
Medier fælder hård dom
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
