Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion, Lyngby
Dommer: Peter Munch Larsen
På TV: TV3 Sport 1
Hashtag: #lbkvff #sldk
Holdnyt:
Lyngby BK:
Foråret hidtil har været et mikrokosmos for Lyngbys sæson. 1-0, 0-0 og 1-1 er de tre kampe endt, og det kendetegner holdet, at det lukker meget få mål ind og samtidig scorer ganske få selv. Til gengæld får Lyngby mange point, hvilket fem af slagsen i foråret eksemplificerer.
Det er ganske usædvanligt, at det hold, der har scoret færrest mål i Superligaen, ligger nummer fire, men det gør Lyngby. Det er til gengæld kun suveræne FC København, der har indkasseret færre scoringer.
David Nielsens tropper står på tærsklen til slutspillet, som trænerens vilde jubel efter det ene point i Herning i sidste runde afslørede. Lyngby skal bare have lige så mange point som AaB i denne runde, og så vil pladsen i top 6 være sikret.
Desværre for de kongeblå mangler holdet en af de defensive krumtapper mod Viborg. Michael Lumb har karantæne og bliver efter alt at dømme erstattet af Casper Højer Nielsen, der er søn af den tidligere FC København-spiller Lars Højer Nielsen.
Målmand Jesper Hansen blev skadet i forrige kamp mod Esbjerg fB og sad ude, da Lyngby mødte FC Midtjylland senest. Hvis han fortsat ikke er klar, tager Andreas Larsen hans plads igen. Jesper Hansen er dog tilbage i truppen og er meldt klar til at optræde på ny.
Lyngby ligger nummer fire med 36 point.
Viborg FF:
Sikke en forskel, tre point kan gøre. Viborg var presset før sidste fredags kamp mod Esbjerg fB, der ville rykke syv point væk fra de grønblusede med en sejr, men holdet stod for presset og hentede en meriterende 3-1-sejr på udebane.
Dermed kan Viborg-spillerne kalde sig ubesejrede i 2017 i stedet for sejrsløse, og pilen peger i øjeblikket op for holdet. Man behøver bare læse for at få en fornemmelse af, hvor meget sejren løsnede op rent mentalt for holdet, der dog stadig ligger på sidstepladsen.
Den store åbenbaring mod Esbjerg var Alexander Jakobsen, der fik chancen på den centrale midtbane i Christian Kellers fravær. Jakobsen scorede det vigtige 1-1-mål og var kampen igennem manden, der fik ting til at ske centralt i banen og blev fortjent udtaget til Rundens Hold på tipsbladet.dk.
Spændende bliver det, om cheftræner Johnny Mølby holder fast i ham på midtbanen, eller om Keller får genvalg. Keller er i truppen. Alternativt kan Jakobsen flyttes ud på kanten, hvis Mølby vil have en mere defensivt orienteret spiller centralt i banen mod Lyngby. Sydkoreanske Jung-Bin Park er tilbage i Viborg-truppen efter skade.
Mikkel Vestergaard, der også scorede mod EfB, blev skadet i samme kamp og er ikke med i truppen til opgøret, men burde blive klar til AaB weekenden efter. Osama Akharraz sidder også ude – det samme gør Oliver Thychosen, George Fochive det samme.
Viborg ligger nummer 14 med 22 point.
Karantæne:
Lyngby BK: Michael Lumb
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (4-2-3-1): Hansen – Brandrup, Tauber, Sørensen, Højer Nielsen – Christjansen, Ørnskov – Blume, Rygaard, Boysen – Kjær
Viborg FF (4-4-2): Friis Jensen – Pallesen, Moberg, Reese, Thorsen – Kamper, Grønning, Jakobsen, Frederiksen – Deblé, Vatsadze
Profilen:
Kampen mod Esbjerg var ikke nødvendigvis Jonas Kampers bedste, men han scorede til 3-1 og lukkede dermed kampen, og han har gennem sæsonen været Viborg en vigtig mand. Han er delt topscorer med fire mål og assistkonge med fem af slagsen. I vinter blev han tilmed gjort til ny anfører efter Mikkel Rasks skifte til AGF, og hans rutine kommer holdet til gode – mod Lyngby og i det forestående nedrykningsspil.
Vidste du, at..:
I hele Superligaens levetid (siden 1991) har ingen af de hold, der er blevet nummer fire, haft så lavt et målgennemsnit som Lyngby. Holdet har i denne sæson scoret 0,92 mål pr. kamp, og ingen af de foregående Superliga-firere har scoret under 1 i snit.
Dom:
Det er sandsynligt, at kampen bliver målfattig, alene fordi Lyngby er involveret i den. Med 27 mål scoret er Viborg også blandt de mindst farlige hold i ligaen, så bliv ikke overrasket, hvis det ender med en smal sejr på 1-0 eller 2-1 til et af holdene.
Hvilket et af holdene bliver det så? Det meste taler for, at Lyngby vinder. De ligger nummer fire mod Viborgs 10. plads, og de er på hjemmebane. Herfra lyder buddet på 1-0 til Lyngby.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

TransferLIVE: Pep Biel har fremtiden på plads

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

FCK-retur droppet

Nu kan de hentes gratis

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Brøndby-duo skal væk

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Det kan ende helt galt

Giver grønt lys til stor transfer

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Vil af med Sory Kaba

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

FC København-handel er gået i hårdknude

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Henter Emil Riis

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afvist af United

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

De dropper Højlund

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne