Set med AGF-briller har grundspillet været helt fantastisk.
At vi slutter nummer 1 med fire point ned til FC Midtjylland, er ikke bare flot – det er også noget, der føles lidt uvant for os AGF-fans, som normalt har prøvet lidt af hvert gennem årene.
Sæsonen startede hakkende ud, men holdet fik det vendt efter de første kampe. Sammenligner man med sidste sæson, var der ikke meget, der tydede på, at vi skulle stå der, hvor vi står nu som hold.
Og holdet er stort set det samme, minus Mads Emil Madsen (mon han ærgrer sig?), som vi åbenbart snildt kunne erstatte indefra med Kevin Yakob og med signingen af Marcus Solbakken.
Dertil er Magnus Knudsen hentet ind i vintervinduet, og shit han har været en stærk signing. Han har virkelig bidraget fra første fløjt i fraværet af bl.a. Nicolai Poulsen.
Så var man blevet kaldt skør eller jubeloptimist
De unge får flere og flere minutter, og spillerne virker, som om de virkelig er blevet sat fri til at sprudle under Jakob Poulsen. Vi spiller rent faktisk fodbold med JP i spidsen og er ikke længere kun en betondefensiv med lange bolde fremad.
Holdet har vist en stabilitet og en vilje, som man kun kan være stolt af. Selv i kampe hvor spillet ikke har været helt sprudlende, har drengene fundet en måde at skrabe point sammen på.
Det er næsten blevet sådan, at man begynder at forvente sejre – og det er en lidt mærkelig følelse som AGF-fan, hvis man ser på det forår, vi sluttede af med i sidste sæson. Men hold fast hvor er det en fed følelse. Der er sgu krummer, sult og lyst i det her hold.
Hjemme i Aarhus har stemningen været fantastisk, og modstanderne har med få undtagelser haft det svært. Det virker næsten, som om nogle hold allerede er lidt trætte, når de rammer Ceres Park Vejlby – og så hjælper det selvfølgelig også, at AGF spiller rigtig god fodbold.
Selvfølgelig har der været et par kampe, hvor man har tænkt “den her burde vi altså også have vundet”.
Men helt ærligt – når man slutter øverst i grundspillet, så er det svært at brokke sig. Det bliver sgu lidt for meget som at lede efter hullerne i osten. Og ud fra de forudsætninger vi gik ind til sæsonen med, så kan det sgu ikke gøres bedre.
Man har fire point ned til nummer to FCM, 14 point til nummer tre Sønderjyske, og dertil er både BIF og FCK sat af i medaljeræset. Havde man sagt det inden sæsonen startede, var man mildest talt blevet kaldt skør eller jubeloptimist.
Nu venter mesterskabsspillet, og optimismen er stor. Som AGF-fan har man lært aldrig at tage noget for givet… men man må godt begynde at drømme lidt.
Karakter: 12
En førsteplads, et hul ned til nummer to og tre, samt et hold, der spiller med selvtillid – det kan næsten ikke gøres bedre. Hvis drengene fortsætter sådan her, kan det blive en Superliga-sæson, vi kommer til at snakke om i Aarhus i rigtig mange år. Håbet er der, troen er der – lykkes det – det vil tiden vise.

FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Alpha retter hård kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
David Nielsen har sagt op