For anden gang på få måneder tabte Liverpool tirsdag 0-1 hos Galatasaray i Champions League.
I efteråret var det i ligaspillet, og tirsdag skete det i turneringens ottendedelsfinaler, hvor Liverpool i næste uge får muligheden for at vende det samlede resultat på hovedet.
Og Liverpools spillere må inden da gerne tage ved lære af det tyrkiske mandskab, mener cheftræner Arne Slot ifølge AFP.
Hollænderen så sit mandskab misbruge flere gode muligheder i indledningen, hvor Galatasaray scorede kampens enlige træffer, da Mario Lemina pandede bolden i nettet efter et hjørnespark.
– Vi havde tre-fire store muligheder. Den største var, da Florian Wirtz havde nærmest åbent mål, men ikke fik scoret. Vi kunne ikke score, mens deres første angreb førte til et hjørnespark.
– Man er nødt til at give kredit til dem, når de får en chance. De spillede, som om det var den sidste chance i deres liv. Det er helt sikkert noget, vi kan lære af. Nogle gange får vi vores chancer, og det virker til, at vi tror, vi får ti mere, siger Slot.
Den snart detroniserede engelske mester har haft en meget omskiftelig sæson, der på ingen måde matcher sidste sæsons bedrifter.
Den mangeårige Liverpool-profil Jamie Carragher, der nu arbejder som ekspertkommentator, er bekymret på holdets vegne.
– Det handler ikke bare om nederlaget. Præstationerne er trænerens helt store bekymring. Jeg har tidligere sagt, at han bør ændre på noget, men han har efterhånden prøvet alt, og intet ser ud til at virke.
– På intet tidspunkt i denne sæson har jeg følt, at Liverpool har været i kontrol med en kamp. Det er enten frem og tilbage hele tiden som i en basketballkamp, hvilket han (Arne Slot, red.) gerne ville væk fra. Eller også er det langsomt, kedeligt og forudsigeligt, siger Carragher i løbet af CBS’ dækning af kampen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Transferbombe på vej
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT