,

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Galatasaray har en egenskab, som Liverpool-træner Arne Slot gerne vil overføre til sit mandskab. Jamie Carragher er omvendt bekymret over tilstanden i Liverpool.



For anden gang på få måneder tabte Liverpool tirsdag 0-1 hos Galatasaray i Champions League.

I efteråret var det i ligaspillet, og tirsdag skete det i turneringens ottendedelsfinaler, hvor Liverpool i næste uge får muligheden for at vende det samlede resultat på hovedet.

Og Liverpools spillere må inden da gerne tage ved lære af det tyrkiske mandskab, mener cheftræner Arne Slot ifølge AFP.

Hollænderen så sit mandskab misbruge flere gode muligheder i indledningen, hvor Galatasaray scorede kampens enlige træffer, da Mario Lemina pandede bolden i nettet efter et hjørnespark.

– Vi havde tre-fire store muligheder. Den største var, da Florian Wirtz havde nærmest åbent mål, men ikke fik scoret. Vi kunne ikke score, mens deres første angreb førte til et hjørnespark.

– Man er nødt til at give kredit til dem, når de får en chance. De spillede, som om det var den sidste chance i deres liv. Det er helt sikkert noget, vi kan lære af. Nogle gange får vi vores chancer, og det virker til, at vi tror, vi får ti mere, siger Slot.

Den snart detroniserede engelske mester har haft en meget omskiftelig sæson, der på ingen måde matcher sidste sæsons bedrifter.

Den mangeårige Liverpool-profil Jamie Carragher, der nu arbejder som ekspertkommentator, er bekymret på holdets vegne.

– Det handler ikke bare om nederlaget. Præstationerne er trænerens helt store bekymring. Jeg har tidligere sagt, at han bør ændre på noget, men han har efterhånden prøvet alt, og intet ser ud til at virke.

– På intet tidspunkt i denne sæson har jeg følt, at Liverpool har været i kontrol med en kamp. Det er enten frem og tilbage hele tiden som i en basketballkamp, hvilket han (Arne Slot, red.) gerne ville væk fra. Eller også er det langsomt, kedeligt og forudsigeligt, siger Carragher i løbet af CBS’ dækning af kampen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue

Spændende melding

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Transferbombe på vej

Tyskland – Paraguay

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’