Optakt: OB – AC Horsens

Det første af to møder om at blive nummer syv i Superligaen spilles i Odense. Bliver det Horsens’ friske ben eller OB’s kampform, der får overtaget i kampen?



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.00
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Slutspil: Europa Playoff
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obach #sldk

Holdnyt:
OB:
De tabte godt nok 1-2 ude mod Randers FC, men OB fik i weekenden hævn og vandt med 2-0 over kronjyderne. Max Fengers to mål var nok til at sende fynboerne videre til to kampe mod Horsens.

Hvor Horsens kommer med friske ben, kommer OB altså med en kamp i benene fra søndag, og man ender altså med tre kampe på en uge.

Det lysner dog på skadesfronten, hvor det kun var Alexander Juel Andersen, Ryan Johnson Laursen, Janus Drachmann og Mart Lieder der var ude senest. Ryan Johnson Laursen er tilbage mod AC Horsens, men de tre øvrige er fortsat på skadeslisten.

Jakob Michelsen stillede i 3-5-2 senest, og da der var fin succes med det, er det meget muligt, den får et nyt forsøg torsdag.

AC Horsens:
Efter at have sikret sig førstepladsen i pulje 2 i gruppespillet sikrede AC Horsens sig også en oversidder, da SønderjyskE ikke kunne deltage i Europa Playoff, da klubben vandt pokalfinalen og fik en billet til Europa den vej.

Derfor er det et AC Horsens-mandskab, der kommer med friske ben til opgøret mod OB.

Horsens starter på udebane og får hjemmebane i returkampen, fordi holdet scorede flere point end OB totalt set i de 32 første kampe.

Umiddelbart er der frit valg på alle hylder for Horsens-manager Bo Henriksen.

Karantæne:
OB: Ingen
AC Horsens: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (3-5-2): Christensen – Larsen, Tverskov, Lund – Johnson Laursen, Thomasen, Kløve, Frøkjær-Jensen, Skjelvik – Fenger, Jebali

AC Horsens (4-4-2): Delac – Nymann, Ludwig, Kiielerich, Lumb – Prip, Jacobsen, Okosun, Thorsen – Hansson, Brock-Madsen

Profilen:
16-årige Jeppe Kjær Jensen skal måske starte ude i opgøret, men det er en spiller, der er værd at holde øje med, skulle han få spilletid. Det er et stort talent, der løber rundt i AC Horsens, og det kan meget vel blive en af offensivspillerens sidste kampe for Horsens. Interessen for danskeren er stor.

Vidste du, at..:
Horsens har det ikke altid nemt, når holdet gæster Odense. De sidste fire Superliga-kampe er blevet tabt, og OB har vundet de sidste tre uden at lukke mål ind.

Dom:
Det er det første af to opgør, og derfor er der formentlig mere at tabe end at vinde for begge hold. Det handler op ikke at dumme sig i sådan en kamp her, men i stedet med en kontrolleret omgang fodbold sikre sig et godt udgangspunkt til returkampen.

OB viste, at holdet kunne overkomme nederlag i første opgør mod Randers FC, og såørgsmålet er, om det igen er afgørende, hvem der slutter på hjemmebane?

Selv om fynboerne har en kamp i benen, går de ind til det første opgør som favoritter. Vi tror også på, at de udnytter den favoritværdighed og besejrer AC Horsens.

Det ender 2-1 til OB.

Tidligere indbyrdes kampe og form:

Læs også:Fenger har fået hul på målbylden: Havde lidt svært ved at sove
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
Læs også:Skade tvinger Jochumsen til stop: Overvejer at blive målmandstræner
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 34. spillerunde
Læs også:Dødt løb i toppen: Sådan afgøres topscorertitlen


‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Randers FC – AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Kæmpe triumf for Frank

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Trækker overskrifter i Sydkorea

Stjerner sender besked til Froholdt

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

De er klar til at købe Mohamed Salah

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danskerscoringerne væltede ind

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

– Det har man nok aldrig set før

Dansk bomber i tårevædet afsked

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

FC København-stjerne spiller kamp 23. december