Optakt: Randers FC – AGF

Begge østjyske rivaler kommer med en god sæsonpremiere i frisk erindring.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #rfcagf #sldk

Holdnyt:
Randers FC:
Hvad sæsonpremierer angår, fås de ikke meget bedre end den, Randers FC fik mod AC Horsens. Holdet vandt 3-0 på udebane mod en modstander, som det helst skal holde bag sig i tabellen, og det store målscorerhåb, Emil Riis, lavede to mål.

Måske skyldtes den gode start på sæsonen, at Randers har været fri for at spille en masse nye spillere ind på holdet i opstarten. Eller nogen som helst nye spillere, for den sags skyld. Den eneste tilgang er Tosin Kehinde, hvis lejeaftale bare er blevet vekslet til en permanent kontrakt.

Selv om kontinuitet er en af fodboldverdenens store buzzord, skal Randers passe på, at truppen ikke bliver lige smal nok. Mod Horsens måtte Vito Hammershøy-Mistrati vikariere på højrekanten, fordi Kehindes arbejdstilladelse stadig lod vente på sig. Det er dog næppe bæredygtigt på lang sigt, hvis han skal være førstereserve.

Randers har endnu ikke meldt ud, om Kehindes arbejdstilladelse er faldet på plads.

AGF:
Det blev for spændende en kort overgang i sæsonpremieren mod Vejle, der var lige ved at indhente AGF’s 3-0-føring. Men Benjamin Hvidt scorede til 4-2 og sikrede dermed holdet en glimrende start på den nye Superliga.

Cheftræner David Nielsen må på den ene side rynke på næsen over, at hans hold har indkasseret syv scoringer mod oprykkerne Vejle, finske FC Honka og NS Mura. Omvendt er han nok godt tilfreds med, at AGF selv har scoret ni gange i sæsonens tre første gældende kampe.

Nederlaget i Slovenien torsdag aften må bekymre trænerstaben i AGF. Én ting er at tabe til en undertippet modstander, men det var noget af en nedtur, at det endte med at være 3-0.

Kevin Diks kom til skade i Superliga-premieren mod Vejle, og han sad ude i Europa League-opgøret. Hans prognose er endnu ikke meldt ud.

Læs også:Optakt: NS Mura – AGF

Karantæne:
Randers FC: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Lauridsen – Kehinde, Hammershøy-Mistrati, Rømer, Greve – Egho, Riis

AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Links

Profilen:
Siden fodbolden vendte tilbage fra coronapause, har Emil Riis scoret otte mål i alt for Randers FC og U21-landsholdet. Kan han fastholde den gode form, vil det være en saltvandsindsprøjtning til en Randers-offensiv, der har manglet Saba Lobjanidzes mål og oplæg siden i vinter.

Vidste du, at..:
David Nielsen har aldrig vundet over Randers FC som træner. De første ti forsøg er endt med fire uafgjorte og seks nederlag.

Dom:
Nylig historie taler for en Randers-sejr; holdet har ikke tabt til AGF i de 12 seneste indbyrdes opgør. Omvendt kan man også argumentere for, at AGF sjældent har været i en bedre forfatning end nu.

Herfra lyder buddet på, at gæsterne har så meget at se til i denne tid, at det går en smule ud over søndagens kamp. Derfor må de nøjes med 1-1.

Læs også:Tidligere Randers-profil bomber løs i Polen: Skiftet var meget gennemtænkt

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 1. spillerunde
Læs også:Klubløs Amankwaa håber på kontrakt i Randers
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Manchester City vinder FA Cup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny offensiv transfer i FCN?

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

FC København – Randers FC

FC Fredericia – Silkeborg IF

Celtic er mester efter vildt drama

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose