Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #rfcagf #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
Hvad sæsonpremierer angår, fås de ikke meget bedre end den, Randers FC fik mod AC Horsens. Holdet vandt 3-0 på udebane mod en modstander, som det helst skal holde bag sig i tabellen, og det store målscorerhåb, Emil Riis, lavede to mål.
Måske skyldtes den gode start på sæsonen, at Randers har været fri for at spille en masse nye spillere ind på holdet i opstarten. Eller nogen som helst nye spillere, for den sags skyld. Den eneste tilgang er Tosin Kehinde, hvis lejeaftale bare er blevet vekslet til en permanent kontrakt.
Selv om kontinuitet er en af fodboldverdenens store buzzord, skal Randers passe på, at truppen ikke bliver lige smal nok. Mod Horsens måtte Vito Hammershøy-Mistrati vikariere på højrekanten, fordi Kehindes arbejdstilladelse stadig lod vente på sig. Det er dog næppe bæredygtigt på lang sigt, hvis han skal være førstereserve.
Randers har endnu ikke meldt ud, om Kehindes arbejdstilladelse er faldet på plads.
AGF:
Det blev for spændende en kort overgang i sæsonpremieren mod Vejle, der var lige ved at indhente AGF’s 3-0-føring. Men Benjamin Hvidt scorede til 4-2 og sikrede dermed holdet en glimrende start på den nye Superliga.
Cheftræner David Nielsen må på den ene side rynke på næsen over, at hans hold har indkasseret syv scoringer mod oprykkerne Vejle, finske FC Honka og NS Mura. Omvendt er han nok godt tilfreds med, at AGF selv har scoret ni gange i sæsonens tre første gældende kampe.
Nederlaget i Slovenien torsdag aften må bekymre trænerstaben i AGF. Én ting er at tabe til en undertippet modstander, men det var noget af en nedtur, at det endte med at være 3-0.
Kevin Diks kom til skade i Superliga-premieren mod Vejle, og han sad ude i Europa League-opgøret. Hans prognose er endnu ikke meldt ud.
Læs også:Optakt: NS Mura – AGF
Karantæne:
Randers FC: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Lauridsen – Kehinde, Hammershøy-Mistrati, Rømer, Greve – Egho, Riis
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Links
Profilen:
Siden fodbolden vendte tilbage fra coronapause, har Emil Riis scoret otte mål i alt for Randers FC og U21-landsholdet. Kan han fastholde den gode form, vil det være en saltvandsindsprøjtning til en Randers-offensiv, der har manglet Saba Lobjanidzes mål og oplæg siden i vinter.
Vidste du, at..:
David Nielsen har aldrig vundet over Randers FC som træner. De første ti forsøg er endt med fire uafgjorte og seks nederlag.
Dom:
Nylig historie taler for en Randers-sejr; holdet har ikke tabt til AGF i de 12 seneste indbyrdes opgør. Omvendt kan man også argumentere for, at AGF sjældent har været i en bedre forfatning end nu.
Herfra lyder buddet på, at gæsterne har så meget at se til i denne tid, at det går en smule ud over søndagens kamp. Derfor må de nøjes med 1-1.
Læs også:Tidligere Randers-profil bomber løs i Polen: Skiftet var meget gennemtænkt
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 1. spillerunde
Læs også:Klubløs Amankwaa håber på kontrakt i Randers
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Andreas Christensen afviste Danmark

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Storklub vil hente Thomas Kristensen

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

– En stor beslutning

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Elkjær jubler over Frank

OB – FC Fredericia

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Hylder dansk debutant

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Ikke sket i 8 år

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point
