Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #rfcagf #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
Hvad sæsonpremierer angår, fås de ikke meget bedre end den, Randers FC fik mod AC Horsens. Holdet vandt 3-0 på udebane mod en modstander, som det helst skal holde bag sig i tabellen, og det store målscorerhåb, Emil Riis, lavede to mål.
Måske skyldtes den gode start på sæsonen, at Randers har været fri for at spille en masse nye spillere ind på holdet i opstarten. Eller nogen som helst nye spillere, for den sags skyld. Den eneste tilgang er Tosin Kehinde, hvis lejeaftale bare er blevet vekslet til en permanent kontrakt.
Selv om kontinuitet er en af fodboldverdenens store buzzord, skal Randers passe på, at truppen ikke bliver lige smal nok. Mod Horsens måtte Vito Hammershøy-Mistrati vikariere på højrekanten, fordi Kehindes arbejdstilladelse stadig lod vente på sig. Det er dog næppe bæredygtigt på lang sigt, hvis han skal være førstereserve.
Randers har endnu ikke meldt ud, om Kehindes arbejdstilladelse er faldet på plads.
AGF:
Det blev for spændende en kort overgang i sæsonpremieren mod Vejle, der var lige ved at indhente AGF’s 3-0-føring. Men Benjamin Hvidt scorede til 4-2 og sikrede dermed holdet en glimrende start på den nye Superliga.
Cheftræner David Nielsen må på den ene side rynke på næsen over, at hans hold har indkasseret syv scoringer mod oprykkerne Vejle, finske FC Honka og NS Mura. Omvendt er han nok godt tilfreds med, at AGF selv har scoret ni gange i sæsonens tre første gældende kampe.
Nederlaget i Slovenien torsdag aften må bekymre trænerstaben i AGF. Én ting er at tabe til en undertippet modstander, men det var noget af en nedtur, at det endte med at være 3-0.
Kevin Diks kom til skade i Superliga-premieren mod Vejle, og han sad ude i Europa League-opgøret. Hans prognose er endnu ikke meldt ud.
Læs også:Optakt: NS Mura – AGF
Karantæne:
Randers FC: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Lauridsen – Kehinde, Hammershøy-Mistrati, Rømer, Greve – Egho, Riis
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Links
Profilen:
Siden fodbolden vendte tilbage fra coronapause, har Emil Riis scoret otte mål i alt for Randers FC og U21-landsholdet. Kan han fastholde den gode form, vil det være en saltvandsindsprøjtning til en Randers-offensiv, der har manglet Saba Lobjanidzes mål og oplæg siden i vinter.
Vidste du, at..:
David Nielsen har aldrig vundet over Randers FC som træner. De første ti forsøg er endt med fire uafgjorte og seks nederlag.
Dom:
Nylig historie taler for en Randers-sejr; holdet har ikke tabt til AGF i de 12 seneste indbyrdes opgør. Omvendt kan man også argumentere for, at AGF sjældent har været i en bedre forfatning end nu.
Herfra lyder buddet på, at gæsterne har så meget at se til i denne tid, at det går en smule ud over søndagens kamp. Derfor må de nøjes med 1-1.
Læs også:Tidligere Randers-profil bomber løs i Polen: Skiftet var meget gennemtænkt
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 1. spillerunde
Læs også:Klubløs Amankwaa håber på kontrakt i Randers
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
