Optakt: Randers FC – AGF

Begge østjyske rivaler kommer med en god sæsonpremiere i frisk erindring.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #rfcagf #sldk

Holdnyt:
Randers FC:
Hvad sæsonpremierer angår, fås de ikke meget bedre end den, Randers FC fik mod AC Horsens. Holdet vandt 3-0 på udebane mod en modstander, som det helst skal holde bag sig i tabellen, og det store målscorerhåb, Emil Riis, lavede to mål.

Måske skyldtes den gode start på sæsonen, at Randers har været fri for at spille en masse nye spillere ind på holdet i opstarten. Eller nogen som helst nye spillere, for den sags skyld. Den eneste tilgang er Tosin Kehinde, hvis lejeaftale bare er blevet vekslet til en permanent kontrakt.

Selv om kontinuitet er en af fodboldverdenens store buzzord, skal Randers passe på, at truppen ikke bliver lige smal nok. Mod Horsens måtte Vito Hammershøy-Mistrati vikariere på højrekanten, fordi Kehindes arbejdstilladelse stadig lod vente på sig. Det er dog næppe bæredygtigt på lang sigt, hvis han skal være førstereserve.

Randers har endnu ikke meldt ud, om Kehindes arbejdstilladelse er faldet på plads.

AGF:
Det blev for spændende en kort overgang i sæsonpremieren mod Vejle, der var lige ved at indhente AGF’s 3-0-føring. Men Benjamin Hvidt scorede til 4-2 og sikrede dermed holdet en glimrende start på den nye Superliga.

Cheftræner David Nielsen må på den ene side rynke på næsen over, at hans hold har indkasseret syv scoringer mod oprykkerne Vejle, finske FC Honka og NS Mura. Omvendt er han nok godt tilfreds med, at AGF selv har scoret ni gange i sæsonens tre første gældende kampe.

Nederlaget i Slovenien torsdag aften må bekymre trænerstaben i AGF. Én ting er at tabe til en undertippet modstander, men det var noget af en nedtur, at det endte med at være 3-0.

Kevin Diks kom til skade i Superliga-premieren mod Vejle, og han sad ude i Europa League-opgøret. Hans prognose er endnu ikke meldt ud.

Læs også:Optakt: NS Mura – AGF

Karantæne:
Randers FC: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Lauridsen – Kehinde, Hammershøy-Mistrati, Rømer, Greve – Egho, Riis

AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Olsen, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Links

Profilen:
Siden fodbolden vendte tilbage fra coronapause, har Emil Riis scoret otte mål i alt for Randers FC og U21-landsholdet. Kan han fastholde den gode form, vil det være en saltvandsindsprøjtning til en Randers-offensiv, der har manglet Saba Lobjanidzes mål og oplæg siden i vinter.

Vidste du, at..:
David Nielsen har aldrig vundet over Randers FC som træner. De første ti forsøg er endt med fire uafgjorte og seks nederlag.

Dom:
Nylig historie taler for en Randers-sejr; holdet har ikke tabt til AGF i de 12 seneste indbyrdes opgør. Omvendt kan man også argumentere for, at AGF sjældent har været i en bedre forfatning end nu.

Herfra lyder buddet på, at gæsterne har så meget at se til i denne tid, at det går en smule ud over søndagens kamp. Derfor må de nøjes med 1-1.

Læs også:Tidligere Randers-profil bomber løs i Polen: Skiftet var meget gennemtænkt

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 1. spillerunde
Læs også:Klubløs Amankwaa håber på kontrakt i Randers
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020




Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Nartey scorede igen for Lyon

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Chido Obi var ustyrlig

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

FC Midtjylland kørte OB over

AGF dummer sig mod Fredericia

‘Det var forfærdeligt at se på!’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Sønderjyske – Silkeborg IF

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Salah strålede for Liverpool

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

– Det er en gigantisk fiasko

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’