Optakt: Randers FC – Lyngby

Anden runde i forårssæsonen står for døren, og Tipsbladet giver dig her en optakt til Randers FC mod Lyngby.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #rfclbk #sldk

Holdnyt
Randers FC
På en decideret håbløs bane i Odense fik Thomas Thomasbergs mandskab en fin start på foråret, da de tog et enkelt point med hjem til Jylland. 

Endnu et plus for Randers FC var, at de ikke blev ramt af hverken karantæner eller skader på Fyn. Derfor vil cheftræneren igen have størstedelen af sin trup til rådighed til hjemmekampen, som skal give tre point i bestræbelserne på top seks. 

Dog må Thomas Thomasberg undvære Frederik Lauenborg og Tosin Kehinde. Førstnævnte er langtidsskadet, mens sidstnævnte forventes solgt i den nærmeste fremtid. Det sagde Søren Pedersen – sportsdirektør i Randers FC – i søndags i Odense. Også Edgar Babayan er ude med en skade.

Det bliver igen spændende at se, hvem der bliver valgt som de to startende angribere. Mod OB var det Marvin Egho og Filip Bundgaard Kristensen, der begyndte opgøret – Stephen Odey og Alhaji Kamara sad på bænken, men fik begge minutter på grønsværen. 

Alle fire er med i truppen, og det samme er Mustapha Isah Ubandoma, der kan få sin Superliga-debut. Banen i Randers lider dog under de danske vejrforhold, hvilket kan få indflydesle på spillet.

Lyngby
Den nedrykningstruet fodboldklub fra Sjælland fik et uventet point i forårspremieren, da det blev til 1-1 på hjemmebane mod FC Nordsjælland. Alfred Finnbogason blev helten med sin scoring i overtiden. 

Til udekampen må Lyngby undvære Tochi Chukwuani, som modtog en advarsel sidste weekenden. Det koster karantæne søndag eftermiddag. 

Freyr Alexandersson må desuden undvære Willy Kumado. Mikkel Juhl og Sanders Ngabo gør dog comeback i truppen.

Alfred Finnbogason startede på bænken mod FC Nordsjælland. Det bliver interessant, om den pointgivende scoring giver en plads i startopstillingen mod Randers FC.  

Karantæner
Randers FC: Ingen. 
Lyngby: Tochi Chukwuani. 

Bud på startopstillinger
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Johansson, Høegh, Andersson – Ankersen, Berg Johnsen, Enggaard, Nordli – Egho, Odey

Lyngby (4-4-2): Kikkenborg – Storm, Gregor, Hey, Hamalainen – Corlu, Rømer, Bizoza, Finnsson – Gytkjær, Finnbogason.

Dom
Det er et møde mellem to hold, der ikke kan tåle at tabe. Hjemmeholdet skal holde snor i top seks, mens gæsterne skal forsøge at få bare lidt kontakt til AaB og mandskaberne på den rigtige side af nedrykningsstregen. Derfor kan det blive en taktisk affære, og hvis banen ikke er bedre end i Odense, så kan det blive mere slåskamp end fodboldspil. Randers FC skal dog have så meget kvalitet, at de slår Lyngby i egen hule. 1-0 til Thomas Thomasberg og kompagni er vores bud. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Morten Bruun med dyster spådom



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Jubler over ny Brøndby-chef

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Benhård Brian Riemer-melding

Vejle Boldklub – OB

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Håber på FC København-exit

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Nu dukker første historie op

I svime over Morten Hjulmand



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Messi rammer gyldent tal

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant