Optakt: Randers FC – Silkeborg IF

Hjemmeholdet kan med en sejr sikre sig den sidste plads i top seks, mens udeholdet omvendt skal fortsætte de imponerende takter og det gode spil.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcsif #sldk

Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne ligger lige nu nummer seks i dansk fodbolds bedste række, men hvis man formår at slå Silkeborg søndag, går man forbi midtjyderne, ligesom man sikrer sig den sidste billet til top seks.

Randers FC har ikke været specielt gode indtil videre i dette forår, hvor man har tabt begge kampe i Conference League til Leicester City, og hvor man i Superligaen har fået et enkelt point i årets første par kampe. I de sidste fire Superliga-kampe har Thomas Thomasbergs tropper i øvrigt blot fået et enkelt point.

Midtbaneslideren Lasse Berg Johnsen er tilbage fra karantæne, men der er skader i truppen, og kronjyderne stiller op uden Joel Kabongo, Marvin Egho, Alhaji Kamara og Mikkel Kallesøe

Silkeborg IF:
De dominerede spillet og spillede en glimrende kamp, da de forsvarende mestre Brøndby var på besøg senest, men Silkeborg IF endte med ikke at få noget med fra kampen, som man ellers havde fortjent.

Alligevel kvalificerede man sig mandag til Mesterskabsspillet, da AGF tabte mod FC Nordsjælland. 

Dermed kan holdet spille frit i Mesterskabsspillet, hvor man kan kæmpe med om den fjerdeplads, som AaB aktuelt er i besiddelse af. Nordjyderne har et enkelt point mere end SIF.

Til opgøret i Randers er Robert Gojani i karantæne, mens SIF også har nogle skader at forholde sig til. Joel Felix, Milan Massop, Gustav Dahl, Mads Kaalund og Alexander Lind er ude med skader, og heller ikke Frederik Carstensen er med.

Oliver Sonne er til gengæld tilbage i truppen.

Karantæne:
Randers FC: Ingen
Silkeborg IF: Robert Gojani

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, Bundgaard – Kehinde, Lauenborg, Berg Johnsen, Ankersen – Hammershøy-Mistrati, Odey

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Calisir, Engel – Klynge, Brink, Oggesen – Jørgensen, Vallys – Helenius

Profilen:
Stephen Odey er i lidt af en målkrise i Superligaen. Den nigerianske stjerne har ikke været på tavlen siden oktober, og meget fokus vil være på ham, da Randers FC ikke har mange alternativer i angrebet.

Vidste du, at..:
Det er første gang siden sæsonen 2010/2011, at Silkeborg IF slutter i den bedste halvdel af Superligaen. Midtjyderne har haft svært ved at overleve i landets bedste række, og det er kun sket én gang i de sidste 20 år, at man er endt blandt de seks bedste i Superligaen.

Dom:
Det bliver en interessant kamp, hvor hjemmeholdet har mest på spil i forhold til at sikre top seks. Men det er udeholdet, der kommer med det bedste spil i benene, og Silkeborg IF har også vist kvaliteter både ude og hjemme i denne sæson.

Det er ganske enkelt imponerende, hvad holdet har formået i denne sæson, og nu kan man så sætte jagten ind på top fire.

Omvendt skal Randers have kickstartet sæsonen, og hvis banen på Cepheus Park ikke er tip top på grund af årstiden, kan det også ødelægge noget af SIF’s spil.

Alt i alt tror vi på en særdeles tæt kamp mellem to gode hold, men vi tror på, at det bliver SIF, der – som de også gjorde i det omvendte opgør i Silkeborg – vinder kampen. 2-1 til midtjyderne. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

Tyskland – Paraguay

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Dansk klub henter Jonathan Hutters