Optakt: Silkeborg IF – AaB

Tiden er ved at rinde ud for AaB, og der er snart ikke plads til flere nederlag.



Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19:00
Spillested: JYSK Park, Silkeborg
Dommer: Peter Kjaersgaard
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #sifaab #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF
Kent Nielsens tropper slider med det i øjeblikket, og man skal tilbage til 5. marts for at finde de rødblusedes seneste Superliga-sejr – den kom mod FC Nordsjælland.

Næste opgave for silkeborgenserne er AaB på hjemmebane. De seneste fem opgør mellem parterne er endt med sejr til Silkeborg, men der skal andre boller på suppen, hvis den sjette sejr skal tilføjes til listen. Silkeborg-defensiven har begået nogle graverende individuelle fejl, som har kostet mål, og nu må de snart se at få styr på det forsvar.

De gør på ingen måder opgaven nemmere for Nicolai Larsen mellem stængerne. Det er ikke fordi, det går meget bedre i offensiven. Silkeborg-fansene savner nok det hurtige spil med få berøringer og de højintense løb på den sidste tredjedel af banen – det, der har kendetegnet Kent Nielsens tropper.

Stefán Teitur Thórdarson er skadesfri og fik 30 minutter mod OB senest. Anders Klynge og Niclas Holm Pedersen er tilbage i truppen.

Joel Felix, Lukas Engel, Andreas Oggesen og Gustav Dahl sidder ude med skader.

AaB
Efter Lyngby Boldklubs sejr over AC Horsens i forrige spillerunde er AaB nu bundprop i Superligaen. Med AaB-briller håbede man ellers på, at 4-0-sejren over Horsens i starten af april blev startskuddet til en stærk stime, men ugen efter tabte aalborgenserne til OB med 2-3.

Der er syv point op til Horsens på den rigtige side af stregen, og hvis AaB ikke vil ned i NordicBet Ligaen, skal der ske noget – ikke snart, men nu.
Allan Sousa og co. skal udnytte, at hjemmeholdet sejler i øjeblikket.

Det er naturligvis et hårdt slag at skulle undvære Rasmus Thelander, som er karantæneramt, men man kan glæde sig over, at Jakob Ahlmann er tilbage.

Kasper Jørgensen og Andreas Poulsen er fortsat på skadeslisten, mens tyske Kilian Ludewig er tilbage igen. Han sad på bænken mod FC Midtjylland.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen

AaB: Rasmus Thelander 

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Østrøm – Vigen, Brink, Klynge – Tengstedt, Jørgensen – Adamsen

AaB (4-2-3-1): Sander – Pallesen, Kramer, Granli, Ahlmann – Højholt, Fossum – Andersen, Prip, Sousa – Helenius. 

Dom:
Det bliver fredag aften, at Silkeborg vender skuden. AaB har sådan set mere at spille for, men på nuværende tidspunkt er der stor kvalitetsforskel på de to mandskaber rent individuelt. Hjemmeholdet vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind