Optakt: Silkeborg IF – FC København

Oprykkerne fra Silkeborg har ikke handlet meget denne sommer. Det har FC København til gengæld. Interessant opgør mellem oprykkere og sølvvindere i Silkeborg.



Kampfakta
Spillested:  Mascot Park, Silkeborg
Dommer: Lars Christoffersen
Kampstart: Søndag klokken 17.00
På tv: Canal 9
Twitter: #siffck

Holdnyt:
Silkeborg IF: Mens den anden Superliga-oprykker Hobro har fået masser af opmærksomhed siden oprykningen kom i hus, har der været mere stille om Silkeborg. Træner Jesper Sørensen råder over mange af de samme spillere som ved nedrykningen for et år siden, og det er kun blevet til én tilgang denne sommer. Træningskampene har budt på en sejr, en uafgjort og et nederlag (0-5 til Viborg!), så det er svært at kloge sig på Silkeborgs styrke. Det bliver en ilddåb mod et grovsultent FCK-hold, hvor Silkeborg må undvære meningitis-ramte Daniel A. Pedersen samt skadede Thorbjørn Holst og Simon Jakobsen.

FC København: Sidste sæsons sølvvindere har nærmest gennemgået en revolution denne sommer. Manager Ståle Solbakken har ryddet voldsomt ud i truppen, og der er kommet masser af nye og spændende spillere til klubben. Hvordan er de blevet spillet sammen? Hvor stor kvalitet rummer truppen? Hvem kommer til at spille? Hvad kan Franco Mussis? Der er masser af spørgsmålstegn omkring FC København, hvor sulten er stor for at tilbageerobre det danske mesterskab. Trupmæssigt er der næsten frit valg for Solbakken, der dog må se bort fra Franco Mussis, mens der er tvivl om Thomas Delaney og Christoffer Remmer.

Karantæne: 
Silkeborg IF: Ingen
FC København: Ingen

Superliga-form: 
Silkeborg IF:  –
FC København: T-U-V-V-V

Bud på startopstillinger: 
Silkeborg IF (3-4-3): Jensen – Gammelby, Flinta, Mikkelsen – Putros, Hansen, Scheel, Ritter – Agger, Illum, Beck

FC København (4-4-2): Andersen – Høgli, Mellberg, Nilsson, Bengtsson – Gíslason, Amartey, Claudemir, Jørgensen – de Ridder, Cornelius

Vidste du, at…: 
Silkeborg faktisk vandt den seneste indbyrdes kamp mod FC København. Det var i foråret 2013, hvor midtjyderne vandt 1-0 over FCK på hjemmebane. Marvin Pourié, der nu spiller i FCK, scorede målet dengang.

Dom: 
FC København er kommet bagud i tre af de seneste fem sæsoners Superliga-premierekampe, ligesom det også er blevet til to nederlag i de seneste fem sæsonåbnere. Det er altså sjældent en dans på roser for Ståle Solbakkens tropper, og det bliver det næppe heller mod Silkeborg på søndag.

Vi forventer en tæt kamp, men FC København har alligevel så meget kvalitet, at vicemestrene må tage sejren. Vi byder på 1-0 til FC København.

Spil på 0-1 som kampens resultat hos Danske Spil – klik her

Følg kampen i tipsbladet.dk’s LIVE-center 





Vildt skifte i Superligaen?


Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Køb billet til FC København i Champions League

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Sergio Ramos i chokskifte?

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Vildt! Dansk rekordår i Europa

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup erkender FCM-misundelse

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FCM-helt fremhæver Duncan

Storhylder Christian Nørgaard

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Et utroligt smukt mareridt!

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Indkalder Salah til afgørende samtale

Lothar Matthaüs storroser dansker

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham