Optakt: Viborg FF – OB

Viborg har ikke slået OB på hjemmebane siden 2004. Det skal de formstærke oprykkere forsøge at ændre på i søndagens kamp.



Kampfakta:
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Peter Kjærsgaard
Kampstart: Søndag 8. november kl. 13.30
På TV: Eurosport DK
Twitter: #vffob #sldk

Holdnyt:
Viborg FF:
Siden oprykkerne blev skudt i skoene, at de ikke kan finde ud af at lave mål, er holdet begyndt at score i spandevis. I de seneste to kampe er det blevet til otte mål, hvilket er en bemærkelsesværdig forbedring i forhold til, at Viborg kun fandt vej til netmaskerne seks gange i sæsonens første 12 kampe.

Viborg har især nydt godt af, at Serge Deblé endelig har fået gang i målscoringen, og så er Osama Akharraz også steppet gevaldigt op. Ham skal Viborg se at få forlænget med i en fart. Johnny Mølbys tropper kommer med en frisk 4-2-sejr over FC Midtjylland i erindringen, og det er tre point, der betyder alverden på de kanter. Derfor er det et Viborg-mandskab med fuld tank af selvtillid, der møder OB.

Viborg må undvære Jeroen Veldmate, Jacob Egeris og Ante Rukavina. Mest ondt på de grønblusede gør det formentlig, at Serge Deblé må afsone karantæne.

OB:
Det går ikke godt for OB i øjeblikket. Kent Nielsens mandskab har mange huller, der skal lappes, og mod Brøndby led fynboerne et helt fortjent 2-5-nederlag. I det opgør var særligt målmand Maksym Koval tæt på at være katastrofal, og netop at indkassere mål har været OB’s største problem i denne sæson. Vi skal således tilbage til 19. september, før OB sidst kunne notere sig for et clean sheet i Superligaen – det var i øvrigt mod Viborg.

OB kan glæde sig over, at Kenneth Zohore er inde i noget, der minder om sit livs form, og at Rasmus Falk bliver ved med at levere på højt niveau. Men så længe defensiven sejler så meget, som den gør, er der ikke mange point at hente i de offensive esser.

Kent Nielsen har en næsten skadesfri trup til rådighed mod Viborg. Kun Michael Falkesgaard mangler med sikkerhed.

Karantæne:
Viborg FF: Deblé
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-4-2): Friis- Pallesen, Rask, Reese, Thorsen- Kamper, Grønning, Lerager, Akharraz- Gero, Curth.

 

OB (4-4-2): Koval- Lund, Nielsen, Jonasson, Skulason- Falk, El Makrini, Busuladzic, Larsen- Festersen, Zohore.

 

Vidste du, at..:
Man skal helt tilbage til 2004 for at finde seneste Viborg-sejr hjemme over OB. Helt præcis den 31. oktober, hvor holdet fra domkirkebyen vandt 1-0 over de fynske gæster. Den nuværende Randers FC-spiller Christian Keller blev matchvinder.

Dom:
Pilen peger i Viborgs retning målt på seneste formkurve, men OB har tidligere på sæsonen vist, at de er i stand til at rejse sig ovenpå et stort nederlag. Desuden kommer fraværet af Serge Deblé til at spille en afgørende rolle for hjemmeholdet. Derfor vinder OB 2-1.




LIVE

TransferLIVE: Lurer på Morten Hjulmand


Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Må acceptere stor lønnedgang

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

FCK-kamp afblæst

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Kæmpe milliontab



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Dansk Wimbledon-sensation

Er han Viborgs næste cheftræner?

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Forstår intet af stor dansk transfer

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Lover transfers

Aflyser sommerferien

Diogo Jota død i trafikulykke

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Afsløring: Tæt på Randers-exit



Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Overraskelse? Han forlænger med FCM

FCK-emne præsenteret i ny klub

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki



Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Iberisk derby med få mål

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid



Forhandler om Yussuf Poulsen

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen