Optakt: SønderjyskE skal undgå sidstepladsen

Viborg imponerede igen senest mod OB, mens SønderjyskE led et nyt nederlag. Oprykkeren er storfavorit til at tage alle tre point.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffsje #sldk

Holdnyt:
Viborg FF:
Oprykkerklubben har været en af sæsonens positive overraskelser, og i seneste runde viste holdet atter sine kvaliteter ved at vinde 3-2 ude over OB. 

Dermed udbygger klubben også det efterhånden store forspring ned til nedrykningsstregen, som alt andet end lige må være målet for Viborg i denne sæson: at etablere sig i Superligaen. 

Det er man ikke mindst i gang med takket være en skarp offensiv, som kommer frem til masser af chancer hver eneste kamp. Således har man også scoret hele 25 gange i de første 16 runder. Det er fjerdebedst i hele ligaen. 

Det kan de ikke mindst takke topscorer Sebastian Grønning for. Bomberen har efterhånden fået ladt kanonen, og han er nu oppe på seks sæsontræffere efter to mål senest mod OB. 

Til kampen mod SønderjyskE må Viborg undvære midtbaneduoen Jeppe Grønning og Jakob Bonde, der begge er i karantæne. Derudover er Daniel Anyembe fortsat også ukampdygtig. 

Til gengæld kan Lars Friis glæde sig over, at midtstopperne Lars Kramer og Mads Lauritsen begge er klar efter karantæne. 

SønderjyskE:
Havde SønderjyskE håbet på, at fyringen af Michael Boris ville give en positiv effekt på resultatsiden, så er de blevet skuffet. For klubben har tabt begge kampe siden tyskeren blev sendt hjem, og senest tabte man også fortjent med 3-1 til AaB.

Det nederlag betød, at klubben nu har fået sin dårligste sæsonstart i Superligaen i 20 år med sine blot foreløbige ni point. Derudover er klubbens ti scorede mål det dårligste i klubbens historie nogensinde efter 16 spillerunder.

Det er dermed særligt i offensiven, at skoen trykker, og her skal man virkelig kigge sig om efter forstærkninger til januar. En, som dog efterladte et fint aftryk mod AaB, var Faris Moumbagna, der med sin store speed fremtvang et straffespark, som Emil Holm scorede på.

SønderjyskE må fortsat klare sig uden Patrick Banggaard, der fortsat er skadet, og derudover har Emil Holm også karantæne til kampen. Rasmus Vinderslev er tilbage i truppen.

Derudover er målmandskampen åben i SønderjyskE, men Lawrence Thomas vogtede buret mod AaB, og mon ikke også australieren napper pladsen foran Nicolaj Flø til denne kamp.

Karantæne:
Viborg FF: Jeppe Grønning, Jakob Bonde
SønderjysKe: Emil Holm

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Andersen – Putros, Lauritsen, Kramer, Sørensen – Leemans, Lonwijk, Berger – Bech, Grønning, Bakiz

SønderjyskE (4-3-3): Thomas – Gartenmann, Tchamba, Reese, Dal Hende – Albæk, Mpindi, Eskesen – Hassan, Taiwo, Simonsen

Profilen:
Sebastian Grønning kæmpede med at slå til i Superligaen, både i sin tid i AaB, i Hobro IK og i begyndelsen af denne sæson i Viborg. Nu har han scoret seks mål i ti kampe og ligner en mand, der har tænkt sig at fortsætte den fornemme målform fra 1. division.

Vidste du, at..:
Viborg har ikke besejret SønderjyskE siden august 2013. Dengang scorede Thomas Dalgaard hattrick i en kamp, hvor den nuværende VFF-anfører, Jeppe Grønning, kom på banen til de sidste fem minutter.

Dom:
Viborg er fint kørende og har generelt præsteret stabilt i sæsonen, mens SønderjyskE befinder sig midt i en dyb krise og nærmest ikke kunne vinde en kamp, om så det gjaldt grænselandets fortsatte tilknytning til Danmark.

Derfor tror vi på Viborg-sejr. 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Vil hente Eriksen – skal han også være træner?



AVIS

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona


Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg



Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen



Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’