Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Anders Poulsen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffsje #sldk
Holdnyt:
Viborg FF:
Oprykkerklubben har været en af sæsonens positive overraskelser, og i seneste runde viste holdet atter sine kvaliteter ved at vinde 3-2 ude over OB.
Dermed udbygger klubben også det efterhånden store forspring ned til nedrykningsstregen, som alt andet end lige må være målet for Viborg i denne sæson: at etablere sig i Superligaen.
Det er man ikke mindst i gang med takket være en skarp offensiv, som kommer frem til masser af chancer hver eneste kamp. Således har man også scoret hele 25 gange i de første 16 runder. Det er fjerdebedst i hele ligaen.
Det kan de ikke mindst takke topscorer Sebastian Grønning for. Bomberen har efterhånden fået ladt kanonen, og han er nu oppe på seks sæsontræffere efter to mål senest mod OB.
Til kampen mod SønderjyskE må Viborg undvære midtbaneduoen Jeppe Grønning og Jakob Bonde, der begge er i karantæne. Derudover er Daniel Anyembe fortsat også ukampdygtig.
Til gengæld kan Lars Friis glæde sig over, at midtstopperne Lars Kramer og Mads Lauritsen begge er klar efter karantæne.
SønderjyskE:
Havde SønderjyskE håbet på, at fyringen af Michael Boris ville give en positiv effekt på resultatsiden, så er de blevet skuffet. For klubben har tabt begge kampe siden tyskeren blev sendt hjem, og senest tabte man også fortjent med 3-1 til AaB.
Det nederlag betød, at klubben nu har fået sin dårligste sæsonstart i Superligaen i 20 år med sine blot foreløbige ni point. Derudover er klubbens ti scorede mål det dårligste i klubbens historie nogensinde efter 16 spillerunder.
Det er dermed særligt i offensiven, at skoen trykker, og her skal man virkelig kigge sig om efter forstærkninger til januar. En, som dog efterladte et fint aftryk mod AaB, var Faris Moumbagna, der med sin store speed fremtvang et straffespark, som Emil Holm scorede på.
SønderjyskE må fortsat klare sig uden Patrick Banggaard, der fortsat er skadet, og derudover har Emil Holm også karantæne til kampen. Rasmus Vinderslev er tilbage i truppen.
Derudover er målmandskampen åben i SønderjyskE, men Lawrence Thomas vogtede buret mod AaB, og mon ikke også australieren napper pladsen foran Nicolaj Flø til denne kamp.
Karantæne:
Viborg FF: Jeppe Grønning, Jakob Bonde
SønderjysKe: Emil Holm
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Andersen – Putros, Lauritsen, Kramer, Sørensen – Leemans, Lonwijk, Berger – Bech, Grønning, Bakiz
SønderjyskE (4-3-3): Thomas – Gartenmann, Tchamba, Reese, Dal Hende – Albæk, Mpindi, Eskesen – Hassan, Taiwo, Simonsen
Profilen:
Sebastian Grønning kæmpede med at slå til i Superligaen, både i sin tid i AaB, i Hobro IK og i begyndelsen af denne sæson i Viborg. Nu har han scoret seks mål i ti kampe og ligner en mand, der har tænkt sig at fortsætte den fornemme målform fra 1. division.
Vidste du, at..:
Viborg har ikke besejret SønderjyskE siden august 2013. Dengang scorede Thomas Dalgaard hattrick i en kamp, hvor den nuværende VFF-anfører, Jeppe Grønning, kom på banen til de sidste fem minutter.
Dom:
Viborg er fint kørende og har generelt præsteret stabilt i sæsonen, mens SønderjyskE befinder sig midt i en dyb krise og nærmest ikke kunne vinde en kamp, om så det gjaldt grænselandets fortsatte tilknytning til Danmark.
Derfor tror vi på Viborg-sejr. 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
Et slag fra førstepladsen
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
INTERVIEW
