Oskar Buur måtte læse om AGF-exit i medierne

Den tidligere AGF-spiller Oskar Buur jagter debut for Wolverhampton i Premier League. Det sker tre år efter, at han forlod AGF – en afsked, han i første omgang måtte læse om i medierne.



Oskar Buur er et godt bud på den næste danske debutant i Premier League.

Den 22-årige højre back tørner til dagligt ud for Wolverhampton, og han er med på bænken hver gang, de orangeklædte ulve spiller, men han har endnu ikke optrådt i Englands bedste række. Oskar Buur har dog både spillet kampe i FA Cuppen og Europa League for Wolves.

Det er en bemærkelsesværdig karriereudvikling for danskeren, der aldrig slog igennem i AGF og forlod klubben i 2017 ved kontraktudløb.

Læs også:Ekspert: Derfor bruger FCK så mange flere millioner på agenter

Det måtte han i øvrigt læse om på nettet.

– Jeg kunne da tænke mig til det…. Men jeg fik det først at vide, da jeg læste det online. Jeg tror, det var “Stiften” (Århus Stiftstidende), der lagde ud, at de valgte ikke at forlænge med mig. Så mødte jeg ind i klubben og fik det at vide, så jeg havde ikke fået klar besked. Men man kan selv regne sig frem til det i fodboldverdenen, siger Oskar Buur til Tipsbladet.

Forsvarsspilleren nåede 13 kampe for AGF, inden han forlod klubben – hovedparten af dem var i NordicBet Ligaen. Hverken Glen Riddersholm eller Morten Wieghorst brugte Oskar Buur særlig meget. De foretrak i stedet Alexander Juel Andersen og Dino Mikanovic.

Læs også:Thomas Frank har bemærket FCM-stjerne: Han er en dygtig spiller

– Det startede godt, men efterfølgende tror jeg, at jeg manglede noget fysik. Jeg var sgu ikke så stor. I 1. division kunne jeg leve på min teknik og min hurtighed, men jeg tror, de var bange for at bruge en 16-17-årig, der ikke havde spillet store kampe. Der var en masse ting at lære. Jeg følte også, det blev bedre og bedre, men det blev ikke til så meget spilletid over de to år, siger Oskar Buur.

Du kan læse et stort interview med Oskar Buur i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen finder du blandt andet også et stort interview med Thomas Frank, et interview med Brøndbys Jesper Lindstrøm samt premieren på en ny serie om de danske klubbers strategi på transfermarkedet. Og meget mere.

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 

Læs også:Medier: Tidligere Rosenborg-spiller er på vej til AGF
Læs også:Agent slår fast: Grytebust er ikke tilfreds i FC København
Læs også:Skandinaviske topklubber er interesserede i Bubacarr Sanneh




LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

De kan være færdige i Brøndby

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Storklub jagter to danskere

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil