Otte gyldne minutter sikrede Brøndby en storsejr

Brøndby udstillede klasseforskellen med fire mål før pausen mod KF Llapi i Conference League-kvalifikationen.



Brøndby kan roligt begynde at indstille sig på sin næste modstander i kvalifikationen til Conference League.

Torsdag aften trådte de danske vicemestre ind i anden runde af kvalifikationen med en hjemmesejr på 6-0 over KF Llapi fra Kosovo.

Brøndby var regnet som storfavorit og udstillede da også klasseforskellen på de to mandskaber særligt i første halvleg, hvor fire mål faldt.

Tre træffere inden for otte minutter kom til at grundlægge den klare sejr.

Llapi forsvarede sig fint det første kvarter, men da først Brøndby fik hul på bylden, fik holdet oceaner af plads til at udspille modstanderen.

Et kvarter var gået, da Yuito Suzuki helt blank foran mål udnyttede en flad pasning fra Sean Klaiber.

Fem minutter senere strøg Sebastian Sebulonsen igennem i højre side og serverede perfekt for Ohi Omoijuanfo, der flugtede 2-0-målet i netmaskerne.

Sebulonsen har siddet meget på bænken i Brøndby, men har vist sig godt frem i sæsonstarten. Søndag blev han indskiftet mod Viborg og var stærkt medvirkende til begge Emmanuel Yeboah-mål i slutfasen.

Udeholdets opdækning var ikkeeksisterende i denne periode. Kort efter sendte Daniel Wass bolden ind i feltet, hvor Filip Bundgaard havde tid og plads til at bygge en etværelseslejlighed, men nøjedes med at heade bolden ind til 3-0.

Inden pausefløjtet blev det 4-0, da 18-årige Noah Nartey tog bolden med ind i feltet og afsluttede fladt helt ude ved den ene stolpe.

Brøndby var stadig uden den skadede Nicolai Vallys, men klarede sig fint. Træner Jesper Sørensen gav da også Suzuki og Wass fri efter første halvleg.

Foran med fire mål gik der mere cruise control i Brøndbys spil efter pausen. Bolden blev spillet mere til siden end frem, og festen fes lidt ud, da den komfortable føring var i hus.

Hjemmepublikummet fik dog to mål at gå hjem på i slutfasen, begge leveret af indskiftere.

Først trak Mathias Kvistgaarden ind i banen og huggede bolden tørt ind med venstre, og kort efter brugte unge Oscar Schwartau samme ben til at tordne bolden ind til slutresultatet.

Brøndby skal gøre arbejdet færdigt i Kosovo næste torsdag, inden holdet er klar til at møde enten polske Legia Warszawa eller Caernarfon Town fra Wales i kvalifikationens tredje runde.

Efter den venter en eventuel playoffrunde om en plads til Conference League.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

David Nielsen tæt på fyring

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Reagerer på Brøndby-bombe

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Dansk milliardær smider 75.000

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Langer ud efter trænerlegende

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

631 millioner kroner

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Skræmmende Chido Obi-scener

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Jubler over Benjamin Schmedes

‘Han tisser isterninger’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Køber engelsk klub

Nu er Dreyer historisk

I chok over Manchester United

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

– Det må for alt i verden ikke ske!

Victor Nelsson topper international impact-liste

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!