Otte gyldne minutter sikrede Brøndby en storsejr

Brøndby udstillede klasseforskellen med fire mål før pausen mod KF Llapi i Conference League-kvalifikationen.



Brøndby kan roligt begynde at indstille sig på sin næste modstander i kvalifikationen til Conference League.

Torsdag aften trådte de danske vicemestre ind i anden runde af kvalifikationen med en hjemmesejr på 6-0 over KF Llapi fra Kosovo.

Brøndby var regnet som storfavorit og udstillede da også klasseforskellen på de to mandskaber særligt i første halvleg, hvor fire mål faldt.

Tre træffere inden for otte minutter kom til at grundlægge den klare sejr.

Llapi forsvarede sig fint det første kvarter, men da først Brøndby fik hul på bylden, fik holdet oceaner af plads til at udspille modstanderen.

Et kvarter var gået, da Yuito Suzuki helt blank foran mål udnyttede en flad pasning fra Sean Klaiber.

Fem minutter senere strøg Sebastian Sebulonsen igennem i højre side og serverede perfekt for Ohi Omoijuanfo, der flugtede 2-0-målet i netmaskerne.

Sebulonsen har siddet meget på bænken i Brøndby, men har vist sig godt frem i sæsonstarten. Søndag blev han indskiftet mod Viborg og var stærkt medvirkende til begge Emmanuel Yeboah-mål i slutfasen.

Udeholdets opdækning var ikkeeksisterende i denne periode. Kort efter sendte Daniel Wass bolden ind i feltet, hvor Filip Bundgaard havde tid og plads til at bygge en etværelseslejlighed, men nøjedes med at heade bolden ind til 3-0.

Inden pausefløjtet blev det 4-0, da 18-årige Noah Nartey tog bolden med ind i feltet og afsluttede fladt helt ude ved den ene stolpe.

Brøndby var stadig uden den skadede Nicolai Vallys, men klarede sig fint. Træner Jesper Sørensen gav da også Suzuki og Wass fri efter første halvleg.

Foran med fire mål gik der mere cruise control i Brøndbys spil efter pausen. Bolden blev spillet mere til siden end frem, og festen fes lidt ud, da den komfortable føring var i hus.

Hjemmepublikummet fik dog to mål at gå hjem på i slutfasen, begge leveret af indskiftere.

Først trak Mathias Kvistgaarden ind i banen og huggede bolden tørt ind med venstre, og kort efter brugte unge Oscar Schwartau samme ben til at tordne bolden ind til slutresultatet.

Brøndby skal gøre arbejdet færdigt i Kosovo næste torsdag, inden holdet er klar til at møde enten polske Legia Warszawa eller Caernarfon Town fra Wales i kvalifikationens tredje runde.

Efter den venter en eventuel playoffrunde om en plads til Conference League.

/ritzau/



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

I svime over German Onugkha

AGF tilbage på førstepladsen

– Den her sidder dybt i sjælen

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Thomas Frank taler inden derby

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

– Korthuset er væltet

DBU går på jagt efter fans bag banner

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Lyngby går alene i front

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Nu blander borgmesteren sig

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Stor bekymring inden VM

Silkeborg IF – AGF