Brøndby IF er lun på tysk back i Heerenveen.
Onsdag aften skrev Sky Sports-journalisten Florian Plettenberg, at Superliga-klubben var interesseret i Mats Köhlert fra Heerenveen.
Men hvem er den tyske back?
Den tidligere FCK-spiller Ole Tobiasen var assistent i Heerenveen fra sommeren 2022 til 2023, og han kender derfor den 26-årige tysker indgående.
– Rent personligt er han en fantastisk fyr at arbejde sammen med. Han er en gut, der giver sig 100 procent til hver træning uden for og inde på banen i samtlige kampe. Han er tidligere wing-spiller, der er blevet omskolet til venstre back. Han har nogle rigtig gode kvaliteter i det offensive spil, hvor han blandt andet kommer med i overlap. Han har udviklet sig rigtig meget i én-mod-én-spillet defensivt.
– Han havde nogle problemer i starten, men han er en rigtig attraktiv back på den positive måde, der ikke er sjov at spille over for. Som spiller kan man passere ham, og så kommer han igen, så han giver aldrig op. Han er ikke så stor, men han er sindssygt stærk fysisk. Han har en god springkraft, fortæller Tobiasen i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Minder om Klaiber
Tobiasen vurderer, at Köhlert hurtigt kan komme til at vinde Brøndby-fansenes hjerter.
– Når jeg ser på Sean Klaiber, så tror jeg, at han passer ind i Brøndbys stil. Han arbejder hårdt, så han kan godt blive en publikumsfavorit på grund af sin arbejdsvilje. Jeg tror godt, at han kan passe ind i dansk fodbold.
– Han minder lidt om Sean Klaiber som type. Klaiber er måske lidt mere grov i sin motorik, mens Mats har lidt finere motorik.
Köhlert har en central plads på Heerenveens hold, da tyskeren blandt andet har været anfører i holdets seneste tre kampe i Æresdivisionen. Tyskeren er en mand, det går forrest altid.
– Han er jo et forbillede for de unge og ældre på og uden for banen i forhold til at udvikle sig, om det så er angående styrketræning eller kost, samt forberedelse inden kampen.
– Mats er en rolig type. Han coacher omkring sig, men han hæver ikke stemmen. Han siger noget og kan godt blive sur, men jeg så ham den ikke som den verbale anfører, men mere for hans arbejdsiver, afslutter Ole Tobiasen til Tipsbladet.
Så hvem ved, om Köhlert er at finde i Brøndby fra senest den kommende sæson?
Den 26-årige back har også en fortid i St. Pauli, Hamburger SV og Willem II.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT