Bo Henriksens netværk i dansk fodbold er enormt.
Cheftræneren har i en årrække dobbeltjobbet som både sportschef og træner i Superligaen, og hans kendskab til, hvad der rører sig i dansk fodbold er stadig intakt, selv om han nu er cheftræner i schweiziske FC Zürich.
Her skal han i denne halvsæson kæmpe en brav kamp for at sikre overlevelse i den bedste række. Aktuelt er Zürich sidst med fire point op til redning. Det lugter dog ikke af, at han søger mod Danmark for at sikre sig "mission overlevelse".
Det danske marked er ellers interessant for ham og hans klub, fortæller han til Tipsbladet.
– Det vil være åndssvagt ikke at bruge mine kontakter i Danmark. Jeg kender jo stadigvæk alle spillerne og følger stadig rigtig meget med i Superligaen og ser alle de kampe, jeg kan komme til. Så det er da absolut en mulighed, at det kommer på tale på et tidspunkt. Hvornår det lige bliver, og hvornår timingen er rigtig, og den rigtige spiller byder sig til, det ved man ikke.
– Men der er ingen tvivl om, at det danske marked er voldsomt eksponeret for mig i hvert fald. Så skal jeg selvfølgelig have overtalt mit bagland hernede til at synes, det er en god idé, at vi skal have nogle gode danske spillere. Så det håber jeg da absolut, der kommer på et tidspunkt, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.
En spiller, som Bo Henriksen virkelig godt kunne have tænkt sig, var Anders Dreyer, som for nylig blev solgt til RSC Anderlecht.
De to har et suverænt forhold til hinanden. Efter sit skifte fortalte Anders Dreyer til Tipsbladet, at Bo Henriksen var en primær årsag til, at han skiftede hjem til klubben fra Heden i sommer.
På den måde burde Bo Henriksen vel også have haft kendskab til den frikøbsklausul, som Anderlecht udløste, da de købte Dreyer i FCM?
– Det var desværre uden for vores økonomiske råderum, for ellers var jeg da hoppet på tungen for ham. Det skal da ikke være nogen hemmelighed. Jeg har jo ikke haft så meget med den rent økonomiske del i Midtjylland, så jeg var ikke helt inde over alle detaljer i de forskellige ting. Det har ikke været så vigtigt for mig.
– Det vigtige for mig er jo at se på, hvad der er sket. Nu er jeg glad på Dreyers vegne, og så er det klart, at jeg sindssygt gerne vil arbejde sammen med ham på et tidspunkt igen. Nu må vi se, om det kommer til at ske. Det kan man jo håbe! Siger den karismatiske Zürich-træner.
Anders Dreyers frikøbsklausul lød angiveligt på 32 millioner kroner, hvilket flere medier har beskrevet. Det siger så sig selv, at skal Bo Henriksen søge mod det danske marked, så er det i hvert fald ikke i den prisklasse, som han skal handle på. Omvendt er det også de færreste Superliga-spillere, som er så dyre.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
Afslører Brøndbys transferplaner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL