Bo H. på rov i Danmark? Håber jeg da absolut!

Bo Henriksen afviser ikke, at der snart kan ende en dansker i FC Zürich, men han siger dog, at klubben ikke havde råd til Anders Dreyer.



Bo Henriksens netværk i dansk fodbold er enormt.

Cheftræneren har i en årrække dobbeltjobbet som både sportschef og træner i Superligaen, og hans kendskab til, hvad der rører sig i dansk fodbold er stadig intakt, selv om han nu er cheftræner i schweiziske FC Zürich.

Her skal han i denne halvsæson kæmpe en brav kamp for at sikre overlevelse i den bedste række. Aktuelt er Zürich sidst med fire point op til redning. Det lugter dog ikke af, at han søger mod Danmark for at sikre sig "mission overlevelse".

Det danske marked er ellers interessant for ham og hans klub, fortæller han til Tipsbladet.

– Det vil være åndssvagt ikke at bruge mine kontakter i Danmark. Jeg kender jo stadigvæk alle spillerne og følger stadig rigtig meget med i Superligaen og ser alle de kampe, jeg kan komme til. Så det er da absolut en mulighed, at det kommer på tale på et tidspunkt. Hvornår det lige bliver, og hvornår timingen er rigtig, og den rigtige spiller byder sig til, det ved man ikke.

– Men der er ingen tvivl om, at det danske marked er voldsomt eksponeret for mig i hvert fald. Så skal jeg selvfølgelig have overtalt mit bagland hernede til at synes, det er en god idé, at vi skal have nogle gode danske spillere. Så det håber jeg da absolut, der kommer på et tidspunkt, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.

En spiller, som Bo Henriksen virkelig godt kunne have tænkt sig, var Anders Dreyer, som for nylig blev solgt til RSC Anderlecht. 

De to har et suverænt forhold til hinanden. Efter sit skifte fortalte Anders Dreyer til Tipsbladet, at Bo Henriksen var en primær årsag til, at han skiftede hjem til klubben fra Heden i sommer. 

På den måde burde Bo Henriksen vel også have haft kendskab til den frikøbsklausul, som Anderlecht udløste, da de købte Dreyer i FCM? 

– Det var desværre uden for vores økonomiske råderum, for ellers var jeg da hoppet på tungen for ham. Det skal da ikke være nogen hemmelighed. Jeg har jo ikke haft så meget med den rent økonomiske del i Midtjylland, så jeg var ikke helt inde over alle detaljer i de forskellige ting. Det har ikke været så vigtigt for mig.

– Det vigtige for mig er jo at se på, hvad der er sket. Nu er jeg glad på Dreyers vegne, og så er det klart, at jeg sindssygt gerne vil arbejde sammen med ham på et tidspunkt igen. Nu må vi se, om det kommer til at ske. Det kan man jo håbe! Siger den karismatiske Zürich-træner. 

Anders Dreyers frikøbsklausul lød angiveligt på 32 millioner kroner, hvilket flere medier har beskrevet. Det siger så sig selv, at skal Bo Henriksen søge mod det danske marked, så er det i hvert fald ikke i den prisklasse, som han skal handle på. Omvendt er det også de færreste Superliga-spillere, som er så dyre.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland – Brøndby IF

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Transferbombe i Real Madrid?

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Manchester City vinder FA Cup

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

FC København – Randers FC

Celtic er mester efter vildt drama

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej