Bo H. på rov i Danmark? Håber jeg da absolut!

Bo Henriksen afviser ikke, at der snart kan ende en dansker i FC Zürich, men han siger dog, at klubben ikke havde råd til Anders Dreyer.



Bo Henriksens netværk i dansk fodbold er enormt.

Cheftræneren har i en årrække dobbeltjobbet som både sportschef og træner i Superligaen, og hans kendskab til, hvad der rører sig i dansk fodbold er stadig intakt, selv om han nu er cheftræner i schweiziske FC Zürich.

Her skal han i denne halvsæson kæmpe en brav kamp for at sikre overlevelse i den bedste række. Aktuelt er Zürich sidst med fire point op til redning. Det lugter dog ikke af, at han søger mod Danmark for at sikre sig "mission overlevelse".

Det danske marked er ellers interessant for ham og hans klub, fortæller han til Tipsbladet.

– Det vil være åndssvagt ikke at bruge mine kontakter i Danmark. Jeg kender jo stadigvæk alle spillerne og følger stadig rigtig meget med i Superligaen og ser alle de kampe, jeg kan komme til. Så det er da absolut en mulighed, at det kommer på tale på et tidspunkt. Hvornår det lige bliver, og hvornår timingen er rigtig, og den rigtige spiller byder sig til, det ved man ikke.

– Men der er ingen tvivl om, at det danske marked er voldsomt eksponeret for mig i hvert fald. Så skal jeg selvfølgelig have overtalt mit bagland hernede til at synes, det er en god idé, at vi skal have nogle gode danske spillere. Så det håber jeg da absolut, der kommer på et tidspunkt, siger Bo Henriksen til Tipsbladet.

En spiller, som Bo Henriksen virkelig godt kunne have tænkt sig, var Anders Dreyer, som for nylig blev solgt til RSC Anderlecht. 

De to har et suverænt forhold til hinanden. Efter sit skifte fortalte Anders Dreyer til Tipsbladet, at Bo Henriksen var en primær årsag til, at han skiftede hjem til klubben fra Heden i sommer. 

På den måde burde Bo Henriksen vel også have haft kendskab til den frikøbsklausul, som Anderlecht udløste, da de købte Dreyer i FCM? 

– Det var desværre uden for vores økonomiske råderum, for ellers var jeg da hoppet på tungen for ham. Det skal da ikke være nogen hemmelighed. Jeg har jo ikke haft så meget med den rent økonomiske del i Midtjylland, så jeg var ikke helt inde over alle detaljer i de forskellige ting. Det har ikke været så vigtigt for mig.

– Det vigtige for mig er jo at se på, hvad der er sket. Nu er jeg glad på Dreyers vegne, og så er det klart, at jeg sindssygt gerne vil arbejde sammen med ham på et tidspunkt igen. Nu må vi se, om det kommer til at ske. Det kan man jo håbe! Siger den karismatiske Zürich-træner. 

Anders Dreyers frikøbsklausul lød angiveligt på 32 millioner kroner, hvilket flere medier har beskrevet. Det siger så sig selv, at skal Bo Henriksen søge mod det danske marked, så er det i hvert fald ikke i den prisklasse, som han skal handle på. Omvendt er det også de færreste Superliga-spillere, som er så dyre.





Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Rigmand vild med FC København-aftale

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Han erstatter Bo Henriksen

Patrick Da Silva idømt fængsel

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chelsea og Liverpool flopper fælt

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nu er han gratis – på vej til OB?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Frank reddet i døende sekunder

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser