På vej til OB? ‘God spiller – ham kender jeg godt’

Troels Bech sætter i et interview med Tipsbladet ord på de sidste timer af transfervinduet.



Alexander Zorniger har råbt og skreget på forstærkninger de seneste uger, og mandag formiddag fik han sit ønske opfyldt.

Som Tipsbladet søndag aften kunne afsløre, er tyske Jonas Niemiec blevet præsenteret som ny angriber i Ådalen.

Men hvad skal der ellers ske på Fyn på sidstedagen af transfervinduet?

Det har Tipsbladet talt med klubbens sportsdirektør, Troels Bech, om.

– Det meste skal være forberedt længe før i dag, og så er det sjældent, der sker noget, som man ikke var forberedt på i løbet af de sidste timer af en dag som den her. Vi snakker selvfølgelig stadig med nogle, som vi gør både indenfor og udenfor transfervinduerne, men det er ikke sikkert, der sker alverden.

– Vi går på arbejde og passer vores job, så vi tager selvfølgelig imod opkald og ringer også selv, så vi sikrer os, at alt vi har gang i bliver parkeret bedst muligt.

I det arbejde er der så nogle særlige prioriterer i forhold til at få en mand mere ind et bestemt sted på banen?

– Det kommunikerer vi ikke om, for så skal alle de stakkels spillere gå og tænker over, at vi leder efter en spiller til deres position. Det er ikke en måde at lave personalehåndtering på, så det lader vi være med.

Alligevel ville han godt vedkende sit kendskab til forsvarsspilleren Thomas Isherwood, som OB har tilbudt en kontrakt i følge Tipsbladet oplysninger.

– Jeg kender rigtig mange gode fodboldspillere, og han er en af dem. Men vi kommenterer ikke den enkelte spiller.

Tiden må nu vise, om AIK-stopperen med et halvt år tilbage af sin aftale i Sverige ender i Ådalen. Tyrkiske Gaziantepspor vil også gerne have ham.

Hvad med spillere ud?

Én ting er tilgange, men en anden er afgange.

Her kan det udefra ligne, at man med Viljar Myhra tilbage, Theo Sander på leje og rutinerede Martin Hansen er lidt for tungt besat på målmandspositionen.

Ifølge Troels Bech er det ikke en udfordring for OB, men man er klar til at adressere spillernes ønsker.

– Ligesom andre topklubber har vi tre stærke kandidater og vores egen unge Marcus Eskildsen, som egentlig er U19-målmand, men vi har involveret fast i A-truppen. Det er en luksus og en stærk konkurrence, og alt efter hvordan de hver især kan se sig selv i det, er det ikke et problem for os, men snarere en ekstra styrke. Men det er klart, hvis en af dem har svært ved at se sig i det, må vi tage en snak om det.

Troels Bech fremhæver også unge Tobias Elnegaard, der er U19-målmand og omkring de danske ungdomslandshold.

OB-sportsdirektøren ønskede ikke at knytte kommentarer til situationen omkring Tom Trybull, der ikke har fået spilletid i Superligaen i denne sæson.

Fynboerne har hentet seks spillere i dette vindue – klubben indtager Superligaens 9.-plads.

Husk at se Tipsbladets Transfershow i aften klokken 19.30-24.00. Showet er sponsoreret af McDonalds.



Afsløring: Millimeter fra Brøndby-aftale

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Michael Laudrup: ‘Det er helt udelukket’

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

Slut: FC København taber

‘Jeg mistede halvandet år’

Hjulmand og Leverkusen ydmyget

‘Han er langt fra den spiller, FCK håbede på’

Stort FCK-gennembrud? ‘Et naturtalent’

Dortmund-boss med klar besked om Moukoko

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Arsenal holder legestue i Champions League

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Brøndby-boss med klokkeklart budskab

Dortmund gør det onde ved FCK

Nedtur for Højlund

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

FCM har solgt nul billetter

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Dropper kontroversiel Barcelona-kamp

Afsløring: Brøndby afvist

‘Jeg er ked af at sige det her’

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

FC København ansætter belgisk topchef

Utrolig dansk succes i Belgien

Klar besked fra Frank efter nedtur

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Rundens Hold i Superligaen – 12. runde

Én ting bekymrer ekspert: ‘Så dårligt’

Flemming Povlsen: Det tynger Moukoko i FCK

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Chok: Svensk guldtræner kan sige sit job op

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Vanvittig Pogacar-klausul 

Barcelona slagter grækere

Sådan starter FC København mod Dortmund

Real Madrid-chef er på vagt

Anholder 230 Napoli-fans

Gennemgår vellykket operation

Har ‘David Beckham-klausul’

Han vil væk fra Real Madrid

Svarer igen på hård kritik: Usagligt!

Andreas Christensen ude af CL-brag

Landsholdet vil af med hvide shorts: ‘Utrygge’

Stort problem: ‘Han eksisterer ikke i FCK’