Når man tænker på en målmand, så forestiller de fleste sig nok en, som udelukkende fokuserer på redninger, men i FC Midtjylland skal de målmænd, som de udvikler være meget mere end det.
Det skal være til at se, og derfor er det ikke kun de tre målmænd i FCM’s førsteholdstrup, som man har øje for. Det skal være igennem hele FCM’s talent-system, hvor de helt unge skal mærke, at det ikke bare handler om at stå inde i målet.
Det fortæller FCM-målmandstræner Lasse Heinze i et interview på klubbens officielle hjemmeside, hvor det bliver kaldt et ‘paradigmeskifte’.
Læs også:FCM præsenterer ung colombianer: Vi tror, han kan slå igennem
– Målmanden skal naturligvis stadig lære at gribe og kaste bolden, men de skal også lære at spille fodbold. Vi har set 7-årige blive sat ind i målet, og så har de stået der i årevis. I dag er tendensen, at målmanden skal være en 11. markspiller, og derfor lægger vi i dag op til, at halvdelen af et træningspas er i spilform, siger han og fortsætter:
– Vi har lavet mange forskellige spil for målmændene. Det skal være sjovt at være målmand. Han skal ikke bare skal stå og stoppe bolde. Han skal spille med, og så skal han udvikles fysisk til at være mere alsidig atlet, og samtidig blive god til at læse spillet. Det handler jo om, at vi i endnu højere grad skal udvikle vores egne målmænd og invitere dem ind på akademiet, lyder det fra Lasse Heinze.
Den nye proces er dog noget, som han godt kan se kommer til at tage tid at få på plads og se virkningen af.
Læs også:Fra fusions-klub til Champions League-klub: Tag med på FCM’s rejse
– Det er en spændende proces, men det er først om tre til fem år, vi kan aflæse resultatet. Men vi tror på, at vi får bedre målmænd ud af mindre specialtræning og mere holdtræning, siger Lasse Heinze.
De nye idéer skal føres ud i livet via et tæt samarbejde mellem Lasse Heinze, FCM-akademiets Marcin Kowalczyk og Lars Poulsen fra Herning Elite.
Læs også:Dansker i kroatisk topklub: FCM’s akademi lærte mig disciplin og manerer
Læs også:Rapport roser FC Midtjylland til skyerne: Topper i Europa
Læs også:FCM drømmer om gensyn med Simon Kjær: Bestemmer selv sin stilling
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
OPTAKT
Randers FC – OB
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
MEDIE
