BRØNDBY (Tipsbladet): Sydsiden har skreget på "four more years" til Patrick Pentz, ligesom han efter Brøndbys sejr over FC Midtjylland søndag aften igen blev råbt an efter slutfløjt af et ellevildt hjemmepublikum.
Det er næppe nogen hemmelighed, at de blå gule-tilhængere ønsker at se østrigeren i en Brøndby-trøje efter sommerferien. Jesper Sørensen har også til Tipsbladet ytret samme ønske.
Men målmanden selv er noget mere fåmæl, da snakken faldt på hans fremtid efter sejren over FC Midtjylland.
– Jeg har stadig ikke noget at sige om det. Jeg har fokus på os, klubben og på at give fansene noget tilbage uge efter uge. Du kan se, hvor vigtig Sydsiden er igen. De skubber os frem i de sidste 15 minutter og tvinger os til at kæmpe. Uanset hvor mange der har krampe, kæmper vi bare videre. Det er på grund af deres støtte, siger han til Tipsbladet og resten af pressen.
27-årige Patrick Pentz er udlejet til Brøndby IF fra Bayer Leverkusen, som han er på kontrakt hos frem til sommeren 2025. Aftalen indeholder også en købsoption, men Patrick Pentz ønsker ikke at fortælle, om han håber på, Brøndby indløser den.
– Selvfølgelig (har jeg noget at skulle have sagt om fremtiden, red.). Men mit hovedfokus er at opnå noget med det her hold. Vi skal vinde så mange kampe som muligt, og så må vi se. Men hovedformålet er at fokusere på hver kamp, og så må vi se, hvad der sker i fremtiden, siger Patrick Pentz.
Han fortæller også, at han ikke vil involvere pressen i de snakke som pågår.
– Det er bedre, at det bliver i omklædningsrummet, siger østrigeren med et stort smil.
Målmanden har været et stort aktiv for Brøndby IF hele sæsonen og viste sig allerede i sin debut afgørende, da han reddede et straffespark mod Vejle, som sikrede Brøndby tre point.
Fra det øjeblik har han imponeret stort, og faktisk stryger han på et parameter ind som den bedste, Mathias Greve nogensinde har spillet sammen med.
– Det er den bedste målmand med fødderne, som jeg nogensinde har spillet sammen med. Der må jeg bare sige: "wow," sagde midtbanemotoren til Tipsbladet i sidste uge.
Patrick Pentz er i løbet af sin tid i Brøndby også kommet tilbage på det østrigske landshold, hvor han ligner en af nationens målmænd ved sommerens EM-slutrunde. I Bayer Leverkusen står han i skyggen af Lukas Hradecky.

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma

Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Dropper monsterkontrakt

Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Viaplay henter ny sportschef

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!