PC husker Neestrup-jobsamtale: Det svarede han

Der var ingen tvivl i Jacob Neestrups svar, da han fik et afgørende spørgsmål.



Der var ikke meget, der pegede mod et nyt mesterskab for FC København i efteråret, hvor der i den grad var problemer med at finde melodien. Alligevel endte det med guld igen til hovedstadsklubben efter, at man skiftede ud på cheftrænerposten og forfremmede Jacob Neestrup.

Ved ansættelsessamtalen husker FCK-sportsdirektør Peter Christiansen godt, hvordan det gik. Det fortæller han om i et interview med TV 2 Sporten.

– Der var ikke så mange slinger valsen. Jeg spurgte ham til ansættelsessamtalen, om han kunne vinde pokalturneringen og gøre os til danske mestre, selvom vi havde et efterslæb, siger han og fortsætter:

– Det svarede han klart og rungende ja til. Det har han bare leveret på. Dygtig fyr, lyder det fra FCK-sportsdirektøren.

Han husker desuden tlbage på, at man præsenterede ham som top-træner, og det synes ‘PC’ nu, at Neestrup har bevidst, at han er, når det både bliver til det danske mesterskab og pokaltitlen i samme sæson, som tilmed var den første som cheftræner for FCK.

Endelig bliver det betegnet som en lettelse, at man lykkedes med at indhente det tabte, og at det har været en vild sæson, fordi de spillede Champions League i efteråret og lavede et trænerskift.

Neestrup fik endvidere selv fyret en vindertale af, da triumfen skulle fejres. Det kan ses i toppen af artiklen.

Endelig er der også en opfordring til, at Peter Christansen nu skal ramme plet med transfers. Læs mere om det her.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Roser Superliga-klub: Godt set! 

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Raser over VM-tiltag

Blæst bagover af 18-årig

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Belgien – Egypten

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Tyskland – Curacao

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: USA – Paraguay

Brøndby melder duo færdig og teaser