I sidste uge fortalte Andreas Bjelland til tipsbladet.dk om sin tid i FC København, der – som han selv sagde – var op og ned.
Den sidste tid var ned for den tidligere danske landsholdsspiller, der røg ud i kulden og ikke var ønsket af træner Jess Thorup. Og derfor skulle der findes en løsning for begge parter.
Løsningen blev altså, at Bjelland i sit sidste år af kontrakten i FCK blev udlejet til Lyngby Boldklub.
Han sparkede i interviewet bagud og sagde blandt andet, at hans trøjenummer blev taget fra ham uden forklaring.
– Jeg følte mig ikke værdsat til sidst. Når man uden grund får frataget sit nummer, uden at få det at vide af klubben, tænker man ”hvad er det så, jeg er her for?”. Vi er voksne mennesker og kunne bare have talt om det. Havde de sagt ”der kommer en ny spiller, og han skal have nummer 5”, var det fair nok og en del af præmissen i fodbold. Når man gør det uden at sige noget, bliver det for mig lidt en børnehave. Så var det tid for mig at finde noget andet,
– Jeg fik ikke noget at vide før til allersidst, hvor “PC” (Peter Christiansen, red.) trak mig til side. Vi fandt så frem til den løsning, at jeg skulle til Lyngby, sagde Andreas Bjelland.
FC København gjorde til tipsbladet.dk opmærksom på, at Bjelland skiftede trøjenummer den 15. juli,, og at det blev meldt ud den 16. juli og sportsdirektør Peter Christiansen forklarede, at man havde en helt “straight forward” dialog med Bjelland.
Til Købmændenes Klub på Discovery+ uddyber “PC” nu sit syn på sagen.
– Jeg har vendt det med Michael (Stensgaard), der repræsenterer spilleren, og vi skal huske, at han (Andreas Bjelland) stadig er ansat i FC København, så det er en smule uanstændigt at gå ud med det der, også fordi dialogen var, som den var.
– Et af de første møder med agenter, jeg har, efter jeg starter, det er med det pågældende selskab der, hvor vi diskuterer situationen og den udfordring, vi står over for, fordi vi har svært ved at se, at han kommer til at spille en rolle fremadrettet.
– Jeg har stor respekt for hans karriere – jeg har altid været fan af Andreas Bjelland, for at det ikke skal være løgn. Så vi skulle finde en løsning. Den var, at i og med han var skadet, kom han ikke med på træningslejren, og jeg tror, vi spiller en kamp dernede den 10. (juli), rejste hjem den 11, har fri den 12. og 13., og så tror jeg den 14., at jeg aftaler med Lyngby og Andreas, at det er det, vi gør. Så tror jeg, at det den 15. eller 16. bliver offentliggjort i medierne, og så giver vi Khocholava hans nummer (Bjellands nummer 5) den 16.
– Nogle gange tror jeg, deres kronologi er en anden end den, vi sidder med. Han savner måske medierne en lille smule, og så laver han en anderledes og forkert udlægning af, hvordan det foregik. Jeg synes, man skal holde sig fra det der – vi havde en ordentlig dialog, jeg var så straight over for ham, som jeg kunne være. Jeg tror, han var glad for, at vi fandt den her løsning, så jeg forstår ikke problematikken, siger Peter Christiansen til Købmændenes Klub.
Andreas Bjelland blev hentet til FC København fra engelske Brentford, og han skrev en fireårig aftale med klubben i 2018. Den kontrakt løber altså først ud næste år.
Du kan læse Andreas Bjellands syn på farvellet til FC København her.
Se “PC” forholde sig til Andreas Bjellands kritik – det gør du i videoen øverst til denne artiikel.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Brasiliansk VM-mavepuster
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
