De har ikke vundet en Superliga-kamp siden oktober.
Krisen kradser i Silkeborg IF, der er blevet en stor del af nedrykningskampen, hvilket er noget, der skaber nervøsitet omkring klubben, som seks gange i dette årtusinde har sagt farvel til Superligaen for et kort visit i 1. division.
I løbet af ugen gjorde administrerende direktør i Silkeborg IF, Kent Madsen, det klart, at Kent Nielsen er alt andet end fyringstruet og den helt rette mand til at hjælpe klubben tilbage på ret kurs.
Over for Tipsbladet sætter cheftræneren nu ord på situationen.
– Da vi startede sæsonen, der tror jeg, at jeg sagde, at der var fem hold, der ikke tænkte på nedrykning, men syv andre, som afhængigt af formdyk, skader og mange andre ting godt kunne blive en del af det. Jeg sagde det også her i vinter, at vi kunne blive en del af kampen.
– Nogle gange har jeg det sådan, at nu står vi i den her situation, og så er det mere overraskende for omverdenen. Vi har godt vidst, at det blev tæt, og at vi skulle arbejde hårdt for, at vi kommer på den rigtige side. Derfor er jeg nogle gange lidt overrasket, fordi det har været kommunikeret ud, at mange hold kunne blive en del af det. Så er det som om, at det nu er gået op for alle jer, der tænker ‘uhha, hvad, nu?’
Silkeborg har under Kent Nielsens ledelse leveret de bedste resultater siden starten af dette årtusinde. Det er sket på baggrund af godt spil, men ikke fordi man lige pludselig har investeret voldsom økonomi i holdet, der kunne skabe forudsætningerne for, at det kunne fortsætte.
– Det vi kan mærke, er, at de forventninger, vi selv har skabt over de seneste tre-fire sæsoner, det gælder både medierne, fans og sponsorer, der er man blevet for forvænt. Hvis man kigger på de økonomiske rammer, man lægger i sin trup, der har vi nok spillet opad og gjort det bedre, end forventningerne var, hvilket vi kan mærke, at det har sat sig.
– Vi har i tre sæsoner spillet pokalsemifinale hver gang. At vi nu ryger ud til Midtjylland, er også for dårligt, når vi også i de sæsoner har spillet europæisk, så bliver der skabt nogle forventninger. Havde man spurgt for fire år siden, om dette ville ske, så ville alle sige, at det aldrig kommer til at ske for Silkeborg. Vi er glade for, at forventningerne er skabt, men de er svære at leve op til.

‘Vi negligerer det ikke’
Udover den første sæson, hvor Kent Nielsen overtog Silkeborg-holdet fra Michael Hansen og rykkede ned, har frygten for 1. division ikke for alvor været til at spore. Det ændrer dog ikke på, at man i dette forår forholder sig meget seriøst til nedrykningsstregen.
– Det er ikke, fordi vi negligerer det, det vil jeg starte med at sige. Vi er bevidste om, at det her bliver tæt. Vi går efter så mange point som muligt, men det er efter 32 kampe, at tingene bliver afgjort.
– Vi har haft en lang periode, hvor vi på trods af tætte kampe ikke har formået at få tingene til at falde over på vores side. Det arbejder vi hårdt på at ændre. Der er ikke andet end det triste svar, at det er det hårde arbejde, vi skal videre med. Så er det vigtigste, at vi kan finde energien til at slide hårdt for at få nogle flere point. Vi har længe haft bevidstheden om, at vi er en del af det, slår Kent Nielsen fast.
Søndag møder man FC Midtjylland på Jysk Park. Silkeborg har ikke slået rivalerne fra vest siden 2024.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Sænker prisen mod Midtjylland
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
EKSKLUSIVT