Der render flere spændende spillere rundt i Lyngby Boldklub, men særligt på keeperposten råder man over en mand, som kan gå en stor karriere i møde.
Mads Kikkenborg har gennem længere tid præsteret på et højt niveau for Lyngby, og spørgsmålet er, hvor længe de kongeblå har gavn af ham. Større adresser holder nemlig øje, og Tipsbladet kunne tidligere på ugen afsløre, at Premier League-klubberne Sheffield United og Luton er særdeles interesserede i ham. Interessen er så konkret, at det peger i retning af, at de to klubber vil byde på ham til januar.
Skulle muligheden for sådan et skifte reelt set blive en mulighed, så er det bare om at pakke kufferten. Det mener Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen.
– Hvis han får muligheden for at komme til en Championship eller Premier League-klub, så ville jeg hoppe på det næste fly. Chancen for at komme ind i de her klubber hænger ikke på træerne, slår den tidligere topkeeper fast.
Han forudser, at Kikkenborg vil sidde på bænken et år eller to, for det er lige tidligt nok med Premier League-kampe, men mulighederne skal nok komme i de mange engelske cupkampe, og Kikkenborg er en type, som de vil være glade for i England.
– Jeg tror, han passer godt i England. Tidligere skulle de have store og stærke målmænd, og det har ændret sig med årene, så de skal blive bedre med fødderne. Men jeg tror stadig, de har en svaghed for store stærke målmænd, og det er Mads. Jeg havde ikke overvejet det et sekund, fortæller Jesper Christiansen.
Mads Kikkenborg er en målmand, der har fysikken med sig, vurderer Jesper Christiansen. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
I takt med sin fortid som keeper følger Jesper Christiansen målmændene i Superligaen særlig tæt, og han kan lide, hvad han ser fra Mads Kikkenborg. Han er som sådan heller ikke overrasket over, at der er interesse for ham fra det niveau, for potentialet er enormt.
– Han har potentiale til noget rigtig stort. Især i foråret i Lyngbys overlevelseskamp var han en stor del af. Han bliver bedre og bedre og er en meget vigtig del af Lyngbys hold.
Jesper Christiansen kalder Kikkenborg for en god shotstopper, der har fysikken med sig.
Derudover kommer han med en lille bredside til Esbjerg, der havde Kikkenborg på kontrakt indtil sommeren 2021. Her fik målmanden ophævet kontrakten i forbindelse med utilfredsheden til den daværende kaostræner Peter Hyballa. Et kæmpe selvmål af Esbjerg, konkluderer Jesper Christiansen.
Det har været til Lyngbys gavn, og snart kan klubben tjene godt på målmanden, der har kontrakt til 2026.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Chikaneret i 90 minutter

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Hylder dansk debutant

Holdt på stor hemmelighed

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Ikke sket i 8 år

Elkjær jubler over Frank

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

– Dumdristigt og naivt

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket
