PL-interesse for dansker: Hop på det næste fly!

Tipsbladets fodboldekspert, Jesper Christiansen, er ikke i tvivl om, hvad Mads Kikkenborg bør gøre, hvis han får muligheden for at komme til engelsk topfodbold.



Der render flere spændende spillere rundt i Lyngby Boldklub, men særligt på keeperposten råder man over en mand, som kan gå en stor karriere i møde. 

Mads Kikkenborg har gennem længere tid præsteret på et højt niveau for Lyngby, og spørgsmålet er, hvor længe de kongeblå har gavn af ham. Større adresser holder nemlig øje, og Tipsbladet kunne tidligere på ugen afsløre, at Premier League-klubberne Sheffield United og Luton er særdeles interesserede i ham. Interessen er så konkret, at det peger i retning af, at de to klubber vil byde på ham til januar. 

Skulle muligheden for sådan et skifte reelt set blive en mulighed, så er det bare om at pakke kufferten. Det mener Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen.

– Hvis han får muligheden for at komme til en Championship eller Premier League-klub, så ville jeg hoppe på det næste fly. Chancen for at komme ind i de her klubber hænger ikke på træerne, slår den tidligere topkeeper fast. 

Han forudser, at Kikkenborg vil sidde på bænken et år eller to, for det er lige tidligt nok med Premier League-kampe, men mulighederne skal nok komme i de mange engelske cupkampe, og Kikkenborg er en type, som de vil være glade for i England. 

– Jeg tror, han passer godt i England. Tidligere skulle de have store og stærke målmænd, og det har ændret sig med årene, så de skal blive bedre med fødderne. Men jeg tror stadig, de har en svaghed for store stærke målmænd, og det er Mads. Jeg havde ikke overvejet det et sekund, fortæller Jesper Christiansen. 

Mads Kikkenborg er en målmand, der har fysikken med sig, vurderer Jesper Christiansen. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.

I takt med sin fortid som keeper følger Jesper Christiansen målmændene i Superligaen særlig tæt, og han kan lide, hvad han ser fra Mads Kikkenborg. Han er som sådan heller ikke overrasket over, at der er interesse for ham fra det niveau, for potentialet er enormt. 

– Han har potentiale til noget rigtig stort. Især i foråret i Lyngbys overlevelseskamp var han en stor del af. Han bliver bedre og bedre og er en meget vigtig del af Lyngbys hold.

Jesper Christiansen kalder Kikkenborg for en god shotstopper, der har fysikken med sig. 

Derudover kommer han med en lille bredside til Esbjerg, der havde Kikkenborg på kontrakt indtil sommeren 2021. Her fik målmanden ophævet kontrakten i forbindelse med utilfredsheden til den daværende kaostræner Peter Hyballa. Et kæmpe selvmål af Esbjerg, konkluderer Jesper Christiansen.

Det har været til Lyngbys gavn, og snart kan klubben tjene godt på målmanden, der har kontrakt til 2026.





Sten Grytebust kontaktet af dansk klub




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Cooper gav hård og ærlig besked



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

AGF snubler i guldkampen

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Barcelona klager til UEFA

Robert trækker overskrifter i udlandet

Nu er han tilbage for Brøndby

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Hård kritik af FCM-profil

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!

AGF – FC Nordsjælland

Liverpool – Fulham

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur