Der render flere spændende spillere rundt i Lyngby Boldklub, men særligt på keeperposten råder man over en mand, som kan gå en stor karriere i møde.
Mads Kikkenborg har gennem længere tid præsteret på et højt niveau for Lyngby, og spørgsmålet er, hvor længe de kongeblå har gavn af ham. Større adresser holder nemlig øje, og Tipsbladet kunne tidligere på ugen afsløre, at Premier League-klubberne Sheffield United og Luton er særdeles interesserede i ham. Interessen er så konkret, at det peger i retning af, at de to klubber vil byde på ham til januar.
Skulle muligheden for sådan et skifte reelt set blive en mulighed, så er det bare om at pakke kufferten. Det mener Tipsbladets fodboldekspert Jesper Christiansen.
– Hvis han får muligheden for at komme til en Championship eller Premier League-klub, så ville jeg hoppe på det næste fly. Chancen for at komme ind i de her klubber hænger ikke på træerne, slår den tidligere topkeeper fast.
Han forudser, at Kikkenborg vil sidde på bænken et år eller to, for det er lige tidligt nok med Premier League-kampe, men mulighederne skal nok komme i de mange engelske cupkampe, og Kikkenborg er en type, som de vil være glade for i England.
– Jeg tror, han passer godt i England. Tidligere skulle de have store og stærke målmænd, og det har ændret sig med årene, så de skal blive bedre med fødderne. Men jeg tror stadig, de har en svaghed for store stærke målmænd, og det er Mads. Jeg havde ikke overvejet det et sekund, fortæller Jesper Christiansen.
Mads Kikkenborg er en målmand, der har fysikken med sig, vurderer Jesper Christiansen. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
I takt med sin fortid som keeper følger Jesper Christiansen målmændene i Superligaen særlig tæt, og han kan lide, hvad han ser fra Mads Kikkenborg. Han er som sådan heller ikke overrasket over, at der er interesse for ham fra det niveau, for potentialet er enormt.
– Han har potentiale til noget rigtig stort. Især i foråret i Lyngbys overlevelseskamp var han en stor del af. Han bliver bedre og bedre og er en meget vigtig del af Lyngbys hold.
Jesper Christiansen kalder Kikkenborg for en god shotstopper, der har fysikken med sig.
Derudover kommer han med en lille bredside til Esbjerg, der havde Kikkenborg på kontrakt indtil sommeren 2021. Her fik målmanden ophævet kontrakten i forbindelse med utilfredsheden til den daværende kaostræner Peter Hyballa. Et kæmpe selvmål af Esbjerg, konkluderer Jesper Christiansen.
Det har været til Lyngbys gavn, og snart kan klubben tjene godt på målmanden, der har kontrakt til 2026.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
– Det er et møghold!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid
