Der er store forventninger til Paulinho i Viborg FF, efter den portugisiske angriber blev købt ind til sidst i januartransfervinduet for at afløse topscorer Jay-Roy Grot.
Paulinho scorede masser af mål i den næstbedste portugisiske liga, og derfor er han en herre, der ved, hvor målet står.
Hans officielle debut i Viborg blev dog ikke noget at juble over. Han er endnu ikke i den skarpeste forfatning, hvorfor han kun blev indskiftet i 0-4-nederlaget til FC Midtjylland i mandags. Her overraskede det høje niveau ham – både i kampen, men også i den daglige træning. Det siger han i et interview TSF Rádio Noticias.
– Jeg havde ikke forventet så meget kvalitet, og her taler jeg også om mine holdkammerater. Der er stor intensitet i spillet, og det er mere, end hvad vi er vant til i Portugal. Den forskel har jeg mærket, også til træning.
– Jeg kan endnu ikke sige så meget om landet, kun at det er koldt. Det er noget, som spillere skal tilpasse sig. Forholdene er dog meget gode, og kulturen er lidt anderledes end den, vi har i Portugal.
– Vi tror på, at vi kan spille europæisk til næste sæson. Hvorfor ikke blive mestre? Det er godt at have denne ambition og at ville kæmpe for noget større i løbet af sæsonen, siger Paulinho.
I og med Paulinho netop har oplevet FC Midtjylland fra nærmeste hold, så er han også blevet spurgt ind til Ulvene forud for torsdagens Europa League-kamp mellem netop FC Midtjylland og portugisiske Sporting CP.
Her kommer han med en advarsel til Sporting.
– Det er et hold, som forsvarer sig godt, står godt på banen og er intense i duellerne. Man laver ikke samme slags fejl som i Portugal. Midtjylland har meget hurtige spillere foran, som altid venter på en offensiv omstilling. De lod os tage initiativet i kampen, og de mål, de scorede, var alle på omstillinger.
– Midtjylland er et af de store hold her i Danmark. Jeg tror på, at kampen bliver endnu tætter end i Alvalade, lyder det fra Viborg-angriberen.
FC Midtjylland og Sporting brager sammen torsdag aften klokken 19. Første kamp endte 1-1.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Sydafrika – Canada
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER