Positive VAR-vinde over Danmark: Forventes at blive klar til sæsonstart

Allerede fra første runde i den kommende sæson i dansk fodbold kan spillere, fans og dommere se frem til en stor ændring. VAR venter i kulissen og står lige nu til at være klar til Superligaen. Allerede fra runde et.



Et stort nyt dommerværktøj skal efter planen tages i brug fra den kommende sæson, men coronakrisen og den lange pause i de danske rækker har ikke kun haft betydning for spillet på banen. Det har også sat spørgsmålstegn ved arbejdet med at blive klar til næste sæson.

Faktisk så meget, at chefen for dommerudvalget i DBU, Michael Johansen, har luftet tanken om, at VAR ikke bliver klar til sæsonstarten i dansk topfodbold.

Men så galt kommer det formentlig ikke til at gå. Der blæser positive vinde omkring VAR-systemet, hvor de 15 dommere og 20 assistenter – kaldet A-VAR – forventes at kunne færdiggøre deres uddannelse i rette tid.

– Jeg er overordnet positiv. Det er tæt på, at jeg siger, vi får en kontrolleret indkøring. Meget skal gå galt før… Hvis vi ikke bliver klar, vil vi også sige det. Vi har en rigtig god dialog med Divisionsforeningen, og vi er meget åbne omkring det, siger Michael Johansen til tipsbladet.dk.

Faktisk har fem dommere allerede klaret minimumskravet til VAR, men Michael Johansen håber alligevel på, at de fem og de øvrige 10 dommere får endnu mere ballast og erfaring i ryggen, inden videodommersystemet rulles ud i dansk topfodbold.

Fra næste uge får dommerne endnu en VAR-vogn til rådighed, så der er to, der kan køre rundt til kampe, og de danske VAR-teams kan øve sig. Der er planlagt 30 livekampe til at øve i, ligesom man i august har fire dage med certificeringsprogram.

– Vi har ikke tabt tid så meget på grund af coronapausen, vores tid er blevet skubbet. Og så har vi mistet vores reservetid. Det er ikke det helt store problem, og vi kan godt komme igennem, siger Michael Johansen.

Han kan blandt andre takke fleksible danske dommere for, at det er muligt, da de alle har skubbet ferieplaner denne sommer for at være klar i august, hvor de fire dage med certificeringsprogram ligger, og hvor der ligeledes ventes at komme kampe sidst i august. Dommerne, der ifølge Johansen allerede klarer sig godt i VAR-træning, får dermed en sidste smagsprøve på systemet, inden det tages i brug fra sæsonstarten.

– Vi arbejder på at arrangere en miniturnering, der skal ligge i den sidste uge, inden sæsonen starter. Det bliver tre dage, hvor alle VAR-dommere er med. Det bliver Superliga-klubberne, der er med i det omfang, det er muligt. Det bliver også en mulighed for klubberne, der kan få testet systemet. Det er ikke helt på plads, da der kun lige er åbnet op

VAR i Danmark kommer til at være et værktøj for dommerne, så de kan se en situation igen, hvis der kan være tvivl om, hvorvidt det er den rigtige vurdering, der er truffet på banen. Små frispark er aldrig til yderligere bedømmelse, men VAR-vognen kan kalde til hoveddommeren, hvis der eksempelvis kan have været offside i forbindelse med et mål, ligesom der er straffesparkssituationer, hvor dommerne bliver bedt om at kigge en ekstra gang på billedematerialet.

I Danmark vil det altid være hoveddommeren, der skal beslutte, om en kendelse skal omstødes, og håbet med VAR er, at det kan være med til at fjerne store dommerfejl fra kampene. Gråzonesituationer kommer der også nogle af, men her peger Michael Johansen på, at man i Danmark har den holdning, at VAR skal blande sig mindst muligt, og at ånden bag er, at marginalfejl ikke skal omstødes. Så er en storetå i offside, skal et mål ikke omstødes, forklarer Michael Johansen. 

Han fortæller også, at man i Danmark kommer til at tænke VAR ind i stadionoplevelsen, så publikum ved, hvad det er, der bliver set igennem, og hvordan man i øvrigt agerer i forbindelse med kampe.

– Kommunikation er afgørende. Der kan man sige, at de andre lande har taget det store skrald (fordi de allerede har VAR, red. ). At fortælle på storskærme, hvad der foregår, er afgørende. Og vi kommer til at fortælle, hvad vi undersøger. Ventetiden kan være lang, hvis vi ikke gør det. Vi kigger også på muligheden for, at man på storskærmene kan se de samme billeder, som dommeren vurderer.

– Det er ikke noget krav fra vores side, og måske skal det starte med kun at være tekst, og så kan man senere, når det er teknisk muligt, også bringe billederne op på storskærmen for at sikre et meget højt kommunikationsniveau, siger Michael Johansen.

Det er ikke endegyldigt på plads, hvornår den nye sæson i Superligaen starter op, men pilen peger på, at det sker sidst i august. Og at det altså bliver med VAR fra start af sæsonen.

Læs også:Dansk VAR bliver anderledes end Premier League: Det skal ikke være til grin
Læs også:Superligaens VAR-system er fundet: Optimal kombination




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter handel

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Vil væk fra Brøndby

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Storklub har taget kontakt

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

– Han er bare ren verdensklasse!

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

AaB-angriber på vej til Serie A

Henter Kamil Wilczek

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Transferudmelding fra Vallys

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Cooper med kontant transfermelding

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’