Tævede Holger Rune: Nu fuldender han overraskelsen

Fætteren Arthur Rinderknech blev sidste offer for Valentin Vacherot i Masters 1000-finalen i Shanghai.



Valentin Vacherot har slået topspillere på stribe i denne uges Masters 1000-turnering i Shanghai, og søndag kronede han sin fænomenale færd ved at slå et familiemedlem i finalen.

Verdens nummer 204 triumferede i den kinesiske storby med 4-6, 6-3, 6-3 over Arthur Rinderknech, der er fætter til den sensationelle vinder.

Også Rinderknechs finaleplads var overraskende, da han blot er rangeret som nummer 54. Men det blegner i sammenligningen med Vacherot, som i løbet af ugen har elimineret spillere som Holger Rune, Novak Djokovic og Alexander Bublik.

For overhovedet at få plads i turneringen skulle Vacherot gennem kvalifikationen, og for at løbe med det hele krævede det ni sejre i træk.

26-årige Vacherot kan nu se frem til en plads i top-40, når verdensranglisten opdateres.

Intens hede og høj luftfugtighed har i løbet af ugen gjort betingelserne svære for spillerne i Shanghai.

Men fætrene fra henholdsvis Monaco og Frankrig har formået at knække koden til at holde fysikken kørende.

I søndagens finale virkede det i første omgang til, at Rinderknech havde mest at komme med.

Han spillede med stort overskud og var fuldstændig suveræn i egen serv, hvor han i første sæt vandt 29 ud af 35 point uden at afgive en eneste breakbold.

Vacherot var ikke langt efter, men den ene gang, han åbnede døren på klem for sin fætter, blev det udnyttet.

Mønsteret fortsatte i andet sæt, hvor spillerne ikke gav tilskuerne mange interessante dueller at juble over. Partierne fløj afsted uden den store spænding, og lydniveauet var tilsvarende lavt.

Først ved stillingen 4-3 i Vacherots favør, skete der for alvor noget. Vacherot udnyttede sin anden breakbold og skreg sin lettelse ud i arenaen.

Kort efter servede den yngste af fætrene sættet hjem, og medvinden tog han med til det afgørende sæt.

Vacherot brød hurtigt til 1-0 og havde adskillige muligheder for at bryde til både 3-0 og 4-1, men Rinderknech stoppede begge gange blødningen, selv om han døjede med rygproblemer.

Men Vacherot begik stort set ingen fejl, da det gjaldt, og efter 131 minutters tennis satte han det utrolige punktum.

/ritzau/





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Rødt kort er svært at vurdere’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fin lodtrækning for FCK

Randers FC – Silkeborg IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Udeladt – kan slet ikke spille

FC København interesseret i Jonas Kersken

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Paulinho tager hjem til Brasilien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Han er VM’s bedste spiller