Hemmeligt våben: Hjælper FCM til succes

FC Midtjylland har lejet og handlet en lang række spillere med samarbejdsklubben Mafra, og for cheftræner Thomas Thomasberg er det samarbejde en stor hjælp.



IKAST (Tipsbladet): Man behøver ikke have en Ph.d. i fodboldøkonomi og sportsvidenskab for at se, hvordan FC Midtjylland og den portugisiske samarbejdsklub Mafra arbejder tæt sammen.

Trænerne Kenneth Andersen og Morten Mølkjær får til nytår selskab af den danske fodboldleder-veteran Per Rud, der skal være General Manager i Mafra, og lige nu er der ni tidligere FC Midtjylland-spillere på førsteholdet og også spillere på U/23-holdet i klubben, der ligger uden for hovedstaden Lissabon.

I FC Midtjyllands trup er der fem spillere, der spillede for Mafra i sidste sæson, og cheftræner Thomas Thomasberg er glad for det, samarbejdet har givet hans nuværende førsteholdstrup.

– Det er lidt ligesom udlejninger. Når unge mennesker ryger afsted fra store klubber, er det for at få spilletid og erfaring, der giver dem forudsætninger for at blive en succes, når de vender tilbage. Især Elias og også Victor Bak fik meget spilletid, mens Byskov fik lidt mindre, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Og så har det givet dem noget at arbejde i en anden kultur og stå på egne ben, især danskerne, for Elias har været længe hjemmefra. Det har givet dem større robusthed til at være fodboldspillere og mennesker. Og det er generelt en forudsætning for at blive en succes, mens du selvfølgelig stadig skal klare det spillemæssige.

Og på FC Midtjyllands førstehold ser Thomasberg konkret effekten på Elias Ólafsson og Victor Bak, hvor islændingen stod for Mafra hele sidste sæson, mens Bak spillede i klubben i efteråret 2023.

– To af dem [Bak og Olafsson] har fået spilletid, de nok ikke havde fået lige så meget af, hvis de havde været her hos os, siger Thomasberg.

Ifølge Thomas Thomasberg var Pedro Bravo, lejet fra America de Cali, og Ousmane Diao, der skiftede fra et akademi i Senegal, ikke på samme måde spillere, FCM havde på radaren forud for 2023/24-sæsonen, men i stedet spillere, FCM spottede i den portugisiske samarbejdsklub.

Pedro Bravo (i rødt) i kamp for FCM mod FC Porto.

– Bravo og Diao har jeg sværere ved at vurdere. Vi har nærstuderet dem og kan selvfølgelig følge dem tæt, fordi vi har flere folk, der ser alle Mafras kampe, mens jeg også ser Mafra oftere end nogen andre hold i næstbedste række i Portugal. Det giver også mig et indblik og øje for spillere, vi synes ser spændende ud, siger Thomas Thomasberg.

Læs også, hvordan FCM kan få en samarbejdsklub i Skotland

Og samarbejdet skal over tid være og er nu en fordel for FC Midtjylland, når man skal hente spillere ind og kan se i detaljer, hvordan de har klaret sig hos kollegerne i Mafra.

– Det skulle gerne give større sikkerhed for succes, når vi henter spillere op derfra, fordi vi ved mere om spillerne, siger Thomas Thomasberg.

Mafra har indtil videre en udfordrende sæson i bunden af den næstbedste række i Portugal, hvor man spiller med et særdeles ungt hold.



Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Jacob Neestrup spøger i denne klub

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Anbefaler FC Midtjylland til alle

OB-boss med spændende transferbesked

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndby afvist

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Sergio Ramos i chokskifte?

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Neestrup erkender FCM-misundelse

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Storhylder Christian Nørgaard

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Conrad Harder assisterer i nederlag

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Indkalder Salah til afgørende samtale

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter