IKAST (Tipsbladet): Man behøver ikke have en Ph.d. i fodboldøkonomi og sportsvidenskab for at se, hvordan FC Midtjylland og den portugisiske samarbejdsklub Mafra arbejder tæt sammen.
Trænerne Kenneth Andersen og Morten Mølkjær får til nytår selskab af den danske fodboldleder-veteran Per Rud, der skal være General Manager i Mafra, og lige nu er der ni tidligere FC Midtjylland-spillere på førsteholdet og også spillere på U/23-holdet i klubben, der ligger uden for hovedstaden Lissabon.
I FC Midtjyllands trup er der fem spillere, der spillede for Mafra i sidste sæson, og cheftræner Thomas Thomasberg er glad for det, samarbejdet har givet hans nuværende førsteholdstrup.
– Det er lidt ligesom udlejninger. Når unge mennesker ryger afsted fra store klubber, er det for at få spilletid og erfaring, der giver dem forudsætninger for at blive en succes, når de vender tilbage. Især Elias og også Victor Bak fik meget spilletid, mens Byskov fik lidt mindre, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

– Og så har det givet dem noget at arbejde i en anden kultur og stå på egne ben, især danskerne, for Elias har været længe hjemmefra. Det har givet dem større robusthed til at være fodboldspillere og mennesker. Og det er generelt en forudsætning for at blive en succes, mens du selvfølgelig stadig skal klare det spillemæssige.
Og på FC Midtjyllands førstehold ser Thomasberg konkret effekten på Elias Ólafsson og Victor Bak, hvor islændingen stod for Mafra hele sidste sæson, mens Bak spillede i klubben i efteråret 2023.
– To af dem [Bak og Olafsson] har fået spilletid, de nok ikke havde fået lige så meget af, hvis de havde været her hos os, siger Thomasberg.
Ifølge Thomas Thomasberg var Pedro Bravo, lejet fra America de Cali, og Ousmane Diao, der skiftede fra et akademi i Senegal, ikke på samme måde spillere, FCM havde på radaren forud for 2023/24-sæsonen, men i stedet spillere, FCM spottede i den portugisiske samarbejdsklub.

Pedro Bravo (i rødt) i kamp for FCM mod FC Porto.
– Bravo og Diao har jeg sværere ved at vurdere. Vi har nærstuderet dem og kan selvfølgelig følge dem tæt, fordi vi har flere folk, der ser alle Mafras kampe, mens jeg også ser Mafra oftere end nogen andre hold i næstbedste række i Portugal. Det giver også mig et indblik og øje for spillere, vi synes ser spændende ud, siger Thomas Thomasberg.
Læs også, hvordan FCM kan få en samarbejdsklub i Skotland
Og samarbejdet skal over tid være og er nu en fordel for FC Midtjylland, når man skal hente spillere ind og kan se i detaljer, hvordan de har klaret sig hos kollegerne i Mafra.
– Det skulle gerne give større sikkerhed for succes, når vi henter spillere op derfra, fordi vi ved mere om spillerne, siger Thomas Thomasberg.
Mafra har indtil videre en udfordrende sæson i bunden af den næstbedste række i Portugal, hvor man spiller med et særdeles ungt hold.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
Anbefaler FC Midtjylland til alle
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
MEDIE
Brøndby afvist
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
Conrad Harder assisterer i nederlag
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
Indkalder Salah til afgørende samtale
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER