FC Midtjylland og FC København har kæmpet i toppen af Superligaen de sidste seks år, hvor klubberne har vundet tre mesterskaber hver, men det er i den grad nye tider i FC København, der for første gang siden 2014 er uden træner Ståle Solbakken.
FC København fyrede i lørdags nordmanden, og dermed går man i en ny retning i FC København, der er på udkig efter en ny træner.
På midlertidig basis overtages det sportslige ansvar i klubben af William Kvist og Hjalte Bo Nørregaard, hvor sidstnævnte står for at vælge de 11, der skal spille søndag mod AaB.
Solbakkens tidligere assistent Brian Priske, der er cheftræner i FC Midtjylland, havde ikke set fyringen komme.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – OB
– Jeg tror, vi alle sammen var overraskede over det, siger han til Tipsbladet.
Priske advarer dog mod at tro, at FC København ikke kommer til at være i spil til mesterskabet.
– De har stadig en flot trup og et godt hold, så jeg er ikke i tvivl om, at FC København nok skal være der til foråret, og at AGF og Brøndby helt sikkert også gerne vil være del af det, siger FC Midtjylland-træneren.
Lige nu føres Superligaen af Brøndby, der har 12 point efter fire kampe foran AGF, og Brian Priske tror altså på, at klubben fra den københavnske Vestegn “er der”, når det går løs med mesterskabsspillet i foråret.
Læs også:Nordmand nævnt som Solbakken-afløser: Ingen henvendelse fra FCK
Han forventer naturligvis også, at hans eget hold, FC Midtjylland, er en del af feltet, der spiller med om mesterskabet.
– Vi vil gerne være favoritter til mesterskabet, vi jagter det helt åbenlyst, hvilket ingen vel er i tvivl om. Hvem der er favorit lige nu vil jeg lade andre vurdere. Kampene skal spilles, og for os handler det lige nu om at evne at præstere i to turneringer, siger han med henvisning til Champions League-gruppespillet.
FC Midtjyllands næste opgave er en hjemmekamp i Superligaen lørdag mod OB, inden der i næste uge venter Champions League-kamp mod Atalanta.
Du kan læse meget mere Brian Prisk i fredagens udgave af Tipsbladet, hvor han taler om, hvordan klubben kom i Champions League, og hvordan man vil balancere Champions League og Superligaen.
Læs også:Konservative og Venstre bakker op: Der skal lukkes flere tilskuere ind
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Brøndby IF
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
EKSKLUSIVT
