Konservative og Venstre bakker op: Der skal lukkes flere tilskuere ind

To borgerlige partier er positivt stemt over for at lukke flere tilskuere ind til Superliga-kampene.



DBU og Divisionsforeningen har startet en kampagne for, at der bliver lukket flere tilskuere ind til Superliga-kampene.

I øjeblikket er det kun 500 personer, der må overvære kampene i den bedste række, og det skyldes myndighedernes Covid-19-restriktioner, der blev strammet gevaldigt for en måneds tid siden, da smittetallet i Danmark begyndte at stige.

I Superliga-klubberne er der bred enighed om, at man kan håndtere mange flere tilskuere, uden at det udgør en øget smitterisiko. Det mener klubberne allerede, at de har bevist, og det bakkes altså op af DBU og Divisionsforeningen.

Læs også:Superliga-klubber kæmper for flere fans på stadion: Kan miste 850 millioner

Også på Christiansborg er der opbakning fra en række af de borgerlige partier.

– Kampen mod Covid-19 sker bedst af, at restriktioner giver mening. Divisionsforeningen i dag er ude med en opfordring til at vende tilbage til regler fra i sommer. De har gjort enormt meget og ingen smitte er påvist relateret til de fodboldkampe. Så kære minister – sæt i gang, skriver de Konservatives formand Søren Pape Poulsen på Twitter.

Venstre er ligeledes klar til at se på, om man bør lempe restriktionerne i forbindelse med Superliga-kampe.

Læs også:Vejle-direktør om mistede indtægter: Det er blodig alvor

– Restriktioner skal kunne forsvares og forklares. Min opfordring til regeringen er at genbesøge de konkrete regler og se, om de stadig giver mening. Gælder også Superligaen, hvor ingen smitte er konstateret, og hvor klubberne har sat enormt beredskab op, skriver Martin Geertsen, der er sundhedsordfører i partiet, på Twitter.

En udregning fra revisionsfirmaet Deloitte viser, at klubberne i Superligaen og den næstbedste fodboldrække, 1. division, tilsammen risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerbegrænsninger.

Læs også:FC København inviterer politikere til fodbold på søndag
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Brøndby IF
Læs også:William Kvist afviser permanent sportschefsrolle i FC København




Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny bejler til dansk guldfugl

Lufter vild Ronaldo-teori

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Åbner op for sommertransfer

Dansk træner færdig ved VM

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Chokskifte på vej?

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Schweiz – Canada

Et skridt tættere Englands største stadion