Den tyske Silkeborg-angriber Marvin Pouré er et varmt navn i den belgiske topklub Zulte-Waregem.
mellem den belgiske klub, Marvin Pourié og Silkeborg, og klubbens træner har til samme medie udtrykt om en handel. Men der mangler endnu væsentlige detaljer, før parterne kan blive enige.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er Marvin Pourié enig med Zulte-Waregem om en kontrakt, men det store stridspunkt er købsprisen. Silkeborg kræver således en pris for Marvin Pourié, som Zulte-Waregem ikke ønsker at betale, og der er derfor ikke nogen aftale mellem parterne endnu.
I Marvin Pourié-lejren håber man på en snarlig afklaring.
– Marvin vil gerne til Zulte-Waregem, men det er en klassisk historie fra fodboldverdenen. Silkeborg vil have en høj pris, men Zulte-Waregem vil betale en lav pris. Sådan er gamet. Men det er ikke hensigtsmæssigt. Marvin har kontraktudløb om et år, og så kan Silkeborg risikere ikke at få nogle penge for ham. De kræver for høj en pris, og vi håber, at der kommer en afklaring snart, siger Marvin Pouriés agent Jürgen Klein til tipsbladet.dk.
– Marvin kom til Silkeborg gratis fra Schalke. Han har gjort det rigtig godt for Silkeborg, selvom klubben har været gennem en forfærdelig tid mange trænerfyringer og nedrykning. Men klubben bør være realistisk. Den spiller i 1. division, og så kan man ikke kræve lige så mange penge, tilføjer han.
Silkeborg kræver ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger omkring 1,5 millioner euro for Marvin Pourié, hvilket Zulte-Waregem ikke er villig til at betale. I den belgiske klub ønsker man ikke at kommentere Marvin Pourié-historien, selvom klubbens træner har udtrykt ønske om en handel.
– Vi kommenterer ikke spillere, der ikke er i klubben. Hvis det bliver aktuelt, vil vi gerne bekræfte det, men der er ikke nogen handel endnu. Det er korrekt, at der er nogle rygter om spilleren, men vi kan ikke sige noget om det, før der er noget på plads, siger en talsmand fra Zulte-Waregem til tipsbladet.dk.
Det er endnu ikke lykkedes at få en kommentar fra Silkeborgs sportschef Peder Knudsen. Marvin Pourié har dog længe været på vej væk fra Silkeborg, og destinationen kan altså blive Zulte-Waregem i Belgien.
Bliver et klubskifte aktuelt, skal Marvin Pourié forsøge at spille klubben til Champions Leagues gruppespil. Zulte-Waregem blev således nummer to i den belgiske liga i sidste sæson og skal således spille Champions League-kvalifikation i løbet af august.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Vild udtalelse blusser op i Italien

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Chikaneret i 90 minutter

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

– En stor beslutning

Ikke sket i 8 år

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Hylder dansk debutant

Holdt på stor hemmelighed

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– Dumdristigt og naivt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Elkjær jubler over Frank

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket
