Quincy Antipas forventer exit

Quincy Antipas hilser udenlandsk interesse velkommen. Han satser på at blive solgt, men forbereder sig på at spille sæsonens første kampe.



SønderjyskE’s Superliga-sæson starter den 14. juli, og det kan meget vel blive med profilen Quincy Antipas på holdet. Sportschef Ole Nielsen har flere gange berettet om udenlandsk interesse for Antipas, men endnu har det ikke udmøntet sig i konkrete tilbud, og derfor forbereder Antipas sig også på at stille til start i Superligaen.

Til gengæld regner han ikke med at være i Haderslev-klubben, når transfervinduet smækker i. Han håber og tror på, at den udenlandske interesse munder ud i bud, så han kan komme væk.

– For mig er det vigtigste lige nu at fokusere på at komme i form, men jeg forbereder mig også til de første kampe i Superligaen. Vi starter allerede den 14. juli, så der er stadig masser af tid til at komme videre derefter. Jeg føler, at det er på tide for mig at skifte klub, men transfervinduerne rundt omkring er ikke engang åbnet, og derfor tror jeg heller ikke, jeg har spillet min sidste kamp for SønderjyskE, siger Quincy Antipas til tipsbladet.dk.

SønderjyskE har ladet forstå, at de gerne vil sælge Quincy Antipas, hvis der kommer et bud, der matcher deres krav. Antipas har samme opfattelse og forventning til klubbens ageren, hvis der kommer et bud.

– Klubben kender mine ambitioner, og Ole ved, hvad jeg vil med min karriere. Der er en stor mulighed for, at de vil sælge mig, hvis der kommer et bud. Jeg tror, at begge parter gerne vil finde en løsning på det, siger Antipas uden at ville kommentere på, om han har en frikøbsklausul i sin kontrakt.

Ole Nielsen har berettet om interesse fra Rusland, Belgien, Tyskland, Italien og Holland, men for Antipas er det ikke afgørende, om det bliver det ene eller det andet. Han fokuserer på at finde en klub, der spiller med i de europæiske turneringer.

– Det vil være et godt næste skridt for mig at komme videre til en liga, der er større end den dansker, for jeg ønsker at forbedre mit niveau. Derfor vil det også være interessant for mig at spille for en klub, der spiller år efter år kommer i Europa. Jeg ved, at der har været noget interesse, men det er sådan set også det. Jeg koncentrerer mig om at træne og spille fodbold, påpeger Antipas.

Quincy Antipas kom til Danmark i 2008, da Blokhus slog klørene i den zimbabweanske angriber. Siden skiftede han til HB Køge, inden han kom til SønderjyskE i 2010. Hans kontrakt løber til sommeren 2014.







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Vil væk fra Brøndby

Nørgaard kommenterer exitrygte



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Storklub har taget kontakt

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

‘FCK er nødt til at lytte’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Medie: FC København nægter

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Transferudmelding fra Vallys

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

FC København er uden Andreas Cornelius

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Henter Kamil Wilczek

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze