Råder Superliga-klubber: Hent disse 6 spillere

Her er 6 spillere med snarligt kontraktudløb, som ifølge journalister bør være aktuelle for Superligaen.



Transfervinduet er åbent, og det vrimler med rygter, spekulationer og transfers i disse dage. 

Men det er ikke alle spillere, der skal betales for. En masse spillere kan også hentes på fri transfer, når deres kontrakter udløber i næste uge, nærmere bestemt 30. juni, mens der fra næste uge også kan forhandles med spillere med udløb den 31. december i år.

Derfor har Tipsbladet allieret sig med journalister fra FotbollDirekt og Goal.pl til at tage et kig på en række gratis profiler, der kan hentes fra henholdsvis Allsvenskan og Ekstraklasa.  

3 spillere fra Ekstraklasa

I Ekstraklasa har flere danskere nydt succes de seneste år, og senest har Niels Frederiksen vundet mesterskabet i sin debutsæson i Lech Poznan. Derudover har både FC København, Brøndby IF og Viborg FF hentet spillere fra polsk fodbold over de seneste år.

Her peger Damian Smyk fra goal.pl på tre spillere, der bør være aktuelle for Superliga-klubber. 

Maksym Khlan i gult. Foto: Alamy

Maksym Khlan, 22-årig kantspiller, Lechia Gdańsk

– Sidste år spillede Maksym Khlan for Ukraines landshold ved OL og var også fast mand for U21-landsholdet Med ni mål og seks assister var han stjernen i Lechia i sidste sæson, da klubben rykkede op fra 1. Liga til Ekstraklasa. 

– Han så lidt svagere ud i Ekstraklasa, men var stadig blandt ligaens bedste driblere. Hans problem er, at han kæmper defensivt og træffer nogle gange dårlige beslutninger foran mål, lyder det fra Damian Smyk.

Yoav Hofmeister (24 år gammel, defensiv midtbanespiller, Korona Kielce) 

– Israeleren missede de sidste par måneder af sæsonen med helbredsproblemer, men før det tiltrak han interesse fra stærkere klubber i Polen. 

– Han er meget hårdtarbejdende, dækker meget af banen og var på et tidspunkt blandt ligaens førende i bolderobringer. En typisk defensiv midtbanespiller, der har brug for en playmaker ved siden af ​​sig, vurderer Damian Smyk.

Kristoffer Hansen. Foto: Alamy

Kristoffer Hansen, 30-årig kantspiller, Jagiellonia Białystok

– Norske Kristoffer Hansen scorede 10 mål og leverede 10 assister i sidste sæson, inklusive fire mål i Conference League, og kan spille på begge fløje. Han kan lide at angribe i åbne områder og afslutter ofte aktioner, hvor han kommer som andenangriber. 

– Han ville ikke forlænge sin kontrakt med Jagiellonia, og økonomiske årsager var den afgørende faktor, fortæller Damian Smyk.

3 spillere fra Allsvenskan

Danske klubber er også altid på udkig i Allsvenskan, og i Superligaen har profiler som Viktor Claesson og Jordan Larsson en fortid i Allsvenskan. Men her følger sæsonen som bekendt året, og derfor er der næsten ingen spillere med udløb om sommeren. 

I stedet peger Fredrik de Ron fra FotbollDirekt her på tre spillere med udløb til vinter, som Superliga-klubberne bør gå efter. 

Shaquille Pinas i aktion for Surinam. Foto: Alamy

Shaquille Pinas, 27-årig venstre back, Hammarby IF

– Mange vil nok sige, at Shaquille Pinas fra Surinam er den bedste venstre back i Allsvenskan.

– Siden han kom til Hammarby for tre år siden, har han udviklet sig og forbedret sig hver sæson. Pinas er en utrolig offensiv venstreback, nogle gange brugt mere som kantspiller end forsvarsspiller, men hans defensive kvaliteter bør heller ikke undervurderes, vurderer Fredrik de Ron.

Simon Gustafson, 30-årig midtbanespiller, BK Häcken

Simon Gustafson brød tidligt igennem i Allsvenskan, før han skiftede til Feyenoord i 2015. Siden han vendte tilbage i sommeren 2022, efter sit udlandseventyr i Holland, og hjalp Häcken til et uventet mesterskab, har han været en af ​​Allsvenskans absolut bedste midtbanespillere. 

– Desværre har Gustafson haft dele af sin karriere præget af skader, men i de sidste to sæsoner har han kunnet spille næsten alt og har været dominerende på Häckens midtbane sammen med danske Mikkel Rygaard, lyder det fra Fredrik de Ron

Daleho Irandust til højre. Foto: Alamy

Daleho Irandust, 27-årig offensivspiller, IF Brommapojkarna

– Han var supertalentet, hvis karriere aldrig rigtig tog fart. Daleho Irandust brød igennem som ung spiller i Häcken og havde nogle rigtig gode sæsoner i Allsvenskan. Den offensive midtbanespiller, der også kan spille som kantspiller, havde dog store problemer med skader. 

– I løbet af forårssæsonen har han været en af ​​de mest undervurderede spillere i min bog, og han kunne bestemt betragtes som en topspiller i Allsvenskan, selv på et bundhold som Brommapojkarna, siger Fredrik de Ron.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Nu forklarer Noah Nartey

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Enorme Superliga-talenter udtaget



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Manchester City – Real Madrid

Interessant afsløring



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Kevin Diks skriver historie

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Overraskende U21-trupudtagelse

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse