Tim Prica slog i sidste uge fast, at hans far ikke havde påvirket hans beslutning om at skifte til AaB. Det betyder dog ikke, at Rade Prica ikke var involveret i processen. Eksempelvis var han med på besøg i sin gamle klub.
Her mødtes far og søn blandt andet med sportschef Inge André Olsen, der fremlagde AaB’s plan for Tim Prica. Olsen fortæller til tipsbladet.dk, at han har talt med Rade Prica mange gange om sønnens mulige skifte.
– Vi har talt om planerne for Tim, hvordan vi skal udvikle ham sammen, og hvad vi vil opnå sammen. Han (Rade Prica, red.) har også besøgt AaB og tilbragt en hyggelig aften med os, siger Inge André Olsen.
Han er ikke i tvivl om, at AaB langt fra var Tim Pricas eneste bejler denne sommer.
Læs også:Tim Prica fastslår: Min far har ikke haft indflydelse på mit klubvalg
– Han har nok haft mange muligheder, men man ved aldrig, hvor hård konkurrencen har været. Vi har fokuseret på vores plan for Tim, den har Tim har syntes om, og han har besluttet, at AaB var det bedste valg for ham, siger Olsen, der dog slap for at slå et stort hul i klubkassen for at købe angriberen fri fra Malmö FF.
– Spilleren var på en kontrakt, der løb ud til nytår, så det er ikke en transfer, der sprænger bankerne i Aalborg. Vi havde en fair og god forhandling med Malmö og respekterede, at Malmö var i en svær situation med en spiller, der ikke ønskede at forlænge. Tim har været åben om det og ikke forsøgt at gå bag om ryggen på dem.
AaB har hidtil været et af Superligaens mest aktive hold på transfermarkedet. Klubben har fået tilgang af Timothé Nkada, Tim Prica, Vladimir Prijovic og Pedro Ferreira, mens den blandt andet har sagt farvel til Filip Lesniak, Jakob Blåbjerg og senest Patrick Olsen.
Inge André Olsen har dog ikke handlet bare for at handle.
Læs også:Rade Prica om sønnens AaB-skifte: De vil tage sig godt af ham
– Vi har en målsætning om at vinde pokaler i løbet af de næste par år og kvalificere os til Europa, og samtidig ville vi gerne have et lidt yngre hold, som kan skabe værdi for aktionærerne. Det ligger bag de greb, vi gør, siger sportschefen.
De to lejespillere Wessam Abou Ali og Rasmus Thellufsen er desuden vendt tilbage til AaB efter en sæson hos henholdsvis Vendsyssel FF og Hansa Rostock. Inge André Olsen har endnu ikke besluttet, hvordan deres fremtid ser ud.
– Det er for tidligt at sige. De har mulighed for at vise hver dag, at de skal være med til at løfte AaB op i toppen. Vi vil have spillere, som har niveau til, at vi kan vinde de fleste kampe. Så må vi se, hvad sker de næste par uger. Præsterer man godt, spiller man. Hvis ikke, har vi mange med god kvalitet, som vil spille, siger Olsen.
AaB spillede onsdag den første testkamp i sæsonen og tabte 2-1 til Esbjerg fB. Tim Prica gjorde dog, som hans far plejede at gøre: scorede.
Læs også:AaB tabte testkamp trods frisparkskasse af Tim Prica
Læs også:AaB-boss om salg til AGF: Udlandet havde været bedre, men fik ingen bud
Læs også:AaB-boss vil slanke truppen: Nogle skal finde en anden klub
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
Pressede på for FC København-exit
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
OPTAKT
Argentina – Schweiz
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
