Rade Prica besøgte AaB før søns skifte: Vi har haft mange snakke

AaB’s sportschef havde mange samtaler med Rade Prica, inden sønnen Tim skiftede til klubben. Han er ikke i tvivl om, at angriberen havde flere muligheder på hånden.



Tim Prica slog i sidste uge fast, at hans far ikke havde påvirket hans beslutning om at skifte til AaB. Det betyder dog ikke, at Rade Prica ikke var involveret i processen. Eksempelvis var han med på besøg i sin gamle klub.

Her mødtes far og søn blandt andet med sportschef Inge André Olsen, der fremlagde AaB’s plan for Tim Prica. Olsen fortæller til tipsbladet.dk, at han har talt med Rade Prica mange gange om sønnens mulige skifte.

– Vi har talt om planerne for Tim, hvordan vi skal udvikle ham sammen, og hvad vi vil opnå sammen. Han (Rade Prica, red.) har også besøgt AaB og tilbragt en hyggelig aften med os, siger Inge André Olsen.

Han er ikke i tvivl om, at AaB langt fra var Tim Pricas eneste bejler denne sommer.

Læs også:Tim Prica fastslår: Min far har ikke haft indflydelse på mit klubvalg

– Han har nok haft mange muligheder, men man ved aldrig, hvor hård konkurrencen har været. Vi har fokuseret på vores plan for Tim, den har Tim har syntes om, og han har besluttet, at AaB var det bedste valg for ham, siger Olsen, der dog slap for at slå et stort hul i klubkassen for at købe angriberen fri fra Malmö FF.

– Spilleren var på en kontrakt, der løb ud til nytår, så det er ikke en transfer, der sprænger bankerne i Aalborg. Vi havde en fair og god forhandling med Malmö og respekterede, at Malmö var i en svær situation med en spiller, der ikke ønskede at forlænge. Tim har været åben om det og ikke forsøgt at gå bag om ryggen på dem.

AaB har hidtil været et af Superligaens mest aktive hold på transfermarkedet. Klubben har fået tilgang af Timothé Nkada, Tim Prica, Vladimir Prijovic og Pedro Ferreira, mens den blandt andet har sagt farvel til Filip Lesniak, Jakob Blåbjerg og senest Patrick Olsen.

Inge André Olsen har dog ikke handlet bare for at handle. 

Læs også:Rade Prica om sønnens AaB-skifte: De vil tage sig godt af ham

– Vi har en målsætning om at vinde pokaler i løbet af de næste par år og kvalificere os til Europa, og samtidig ville vi gerne have et lidt yngre hold, som kan skabe værdi for aktionærerne. Det ligger bag de greb, vi gør, siger sportschefen.

De to lejespillere Wessam Abou Ali og Rasmus Thellufsen er desuden vendt tilbage til AaB efter en sæson hos henholdsvis Vendsyssel FF og Hansa Rostock. Inge André Olsen har endnu ikke besluttet, hvordan deres fremtid ser ud.

– Det er for tidligt at sige. De har mulighed for at vise hver dag, at de skal være med til at løfte AaB op i toppen. Vi vil have spillere, som har niveau til, at vi kan vinde de fleste kampe. Så må vi se, hvad sker de næste par uger. Præsterer man godt, spiller man. Hvis ikke, har vi mange med god kvalitet, som vil spille, siger Olsen.

AaB spillede onsdag den første testkamp i sæsonen og tabte 2-1 til Esbjerg fB. Tim Prica gjorde dog, som hans far plejede at gøre: scorede.

Læs også:AaB tabte testkamp trods frisparkskasse af Tim Prica
Læs også:AaB-boss om salg til AGF: Udlandet havde været bedre, men fik ingen bud
Læs også:AaB-boss vil slanke truppen: Nogle skal finde en anden klub




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Forventer rekord i Superliga-klub

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

– Han har en “grim” side

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

‘Sort uheld’ i Viborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Brøndby tæt på ny forstærkning