Siden 2013 har Mads Agesen spillet i Randers FC, og siden 2002 har han spillet fodbold på topplan. Men til sommer er begge dele slut. Randers-anføreren stopper nemlig karrieren.
Det har ikke været nogen nem beslutning, men Agesen kan trods alt også glæde sig til et liv uden for fodbolden, der byder på et job som assurandør hos Aros Forsikring.
– Randers FC og Randers som by er kommet til at betyde rigtigt meget for mig. Det er her jeg for alvor har slået mit navn fast som Superliga-spiller. Det er også her, at jeg har stiftet familie. Så det bliver noget af en omvæltning at skulle i gang med noget andet. Det er dog noget, jeg hele tiden har været bevidst om og forberedt mig på, så jeg glæder mig da også til livet efter fodbolden, siger han i en pressemeddelelse.
Indtil da har han og holdet dog en vigtig opgave foran. Randers er i alvorlig nedrykningsfare, og kaptajnen er opsat på, at karrieren ikke skal slutte med bindet om armen og en degradering af klubben.
– Lige nu er der dog fuld fokus på den mission, vi er på i forhold til at sikre overlevelse i ligaen. Jeg vil gøre alt, hvad jeg kan både på og uden for banen for at det skal lykkes. Randers skal have et hold i den bedste danske fodboldrække, og det er det, vi skal bevise i den kommende tid. Det skal lykkes, siger han.
35-årige Mads Agesen har spillet 124 kampe for Randers FC, og han får kun rosende ord med på vejen af cheftræner Rasmus Bertelsen.
– Mads har arbejdet stenhårdt for at nå dertil, hvor han er kommet som fodboldspiller. Han har altid kæmpet for at få tingene til at lykkes både på og uden for banen, og begge steder har han haft stor betydning. Nu skal han så snart i gang med et nyt livskapitel, men jeg er slet ikke i tvivl, om at han indtil det sidste er 100 procent dedikeret i forhold til at gøre sit ypperste for, at vi fuldfører vores mission, siger Bertelsen.
– Han har trukket et stort læs som samlingspunkt i truppen i den noget omskiftelige tid, som der har været den seneste halvanden sæson, og han har udover sit bidrag på banen også været en vigtig sparringspartner for mig og resten af trænerteamet, siger cheftræner Rasmus Bertelsen.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
AVIS
Interessant afsløring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
Manchester City – Real Madrid
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
NYHEDER
