Randers FC – Viborg FF

Både Randers og Viborg lagde fint fra land i weekend med tre scoringer hver og henholdsvis tre og et point mod Vejle og Brøndby. Fortsætter de to top-seks bejlere de fine takter søndag eftermiddag i Kronjylland?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Randers var uden nederlag i de seneste 13 indbyrdes møder med Vejle, og den stime blev udbygget i søndags. Om end det holdt hårdere, end det andre gange har gjort.

Efter en skidt første halvleg fik ‘’Hestene’’ vendt skuden i anden halvleg på en fremragende frissparksscoring af Mads Enggård og en straffescoring af Nordli, men få minutter i lukketid forpurrede Onughka den gode stemning på Randers-bænken med en scoring til 2-2.

Tammer Bany ville det dog anderledes. Blot et par minutter efter Vejles udligning dukkede den unge angriber nemlig op i boksen og sendte en forløsende og vigtig 3-2 scoring i kassen. I øvrigt sin første i Randers-trøjen.

Der er sket ting og sager i Kronjylland i løbet af sommeren.

Sidste sæsons offensive esser Fuseini og Coulibaly er sammen med målmand Carlgren draget videre i karrieren.

Umiddelbart et par markante afsavn, men bedømt på sæsonpremieren, har kronjyderne fået hentet et par habile afløsere ind allerede.

Izzo, Campbell og Danho startede alle i Nørreskoven og efterlod sammen med resten af mandskabet et flot indtryk, ligesom indskiftede Toure i sin debut diskede op med en flot assist til det afgørende mål. 

Det ser lovende ud for Randers, som må forventes at kunne kæmpe med om en placering i top-seks.

Viborg FF:
Der var mål og dramatik for alle pengene i Nørreskoven, og det var der så sandelig også på Energi Viborg Arena, hvor Jakob Poulsens mandskab tog imod Brøndby søndag aften.

I en første halvleg, hvor Brøndby var spilstyrende, var det Viborg, der viste sig skarpest med to scoringer fra unge Jacob Vester, hvilket resulterede i en pauseføring på 2-1.

Det så længe ud til, at føringen skulle holde hele vejen hjem, men med vanvittige tre scoringer i tillægstiden endte opgøret med 3-3 og et point til hver af de to mandskaber.

Et resultat som Viborg må være lidt skuffede over med tanke på, at de hele tre gange var førersædet.

Omvendt var præstationen god, ligesom et point mod et hold af Brøndbys kaliber næsten altid må betragtes som værende godkendt.

Særdeles positivt udlæg på sæsonen for midtjyderne, som bød på flere flotte offensive præstationer fra blandt andre Renato Junior og den dobbelte målscorer Jakob Vester.

Ligesom den kommende modstander fra Randers, bør Viborg gå efter at veksle sidste sæsons plads i nedrykningsspillet til en plads blandt de øverste seks hold i rækken.

Mads Søndergaard og Martin Agnarsson missede begge premieren med skader, og er heller ikke blevet klar til søndagens opgør mod Randers.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Odey, Danho

Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Bürgy, Zaletel, Bundgaard – Jacobs, Grønning, Westergaard – Vester, Renato Junior, Serginho

Dom:
Det har været så som så med underholdningen i de seneste indbyrdes opgør mellem Randers og Viborg.

Fire af de seneste fem kampe er gået under 2.5 mål, mens alle fem kampe blot har set ét af de to mandskaber komme på måltavlen.

Bedømt ud fra de to holds premierekampe, kan vi dog godt sætte næsen op efter mere gang i den denne gang.

Begge mandskaber scorede tre gange i første spillerunde, som bød på fine offensive takter og stor koldblodighed fra Viborgs side.

Det er for tidligt på sæsonen til at gå alt for afventende og taktisk til værks, så der er forhåbninger om en åben slagudveksling på Energi Viborg Arena.

2-2.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.62 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Flere ændringer på vej i FC København  

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Storklub jagter Jacob Neestrup



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

‘Schmedes er under pres’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup afslører reprimande

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Victor Froholdt bliver matchvinder

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Han afløser Sune Smith lige nu

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Hylder Mads Hermansen



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Sune Smith-Nielsen færdig

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Formand freder Jacob Neestrup

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers