Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Randers var uden nederlag i de seneste 13 indbyrdes møder med Vejle, og den stime blev udbygget i søndags. Om end det holdt hårdere, end det andre gange har gjort.
Efter en skidt første halvleg fik ‘’Hestene’’ vendt skuden i anden halvleg på en fremragende frissparksscoring af Mads Enggård og en straffescoring af Nordli, men få minutter i lukketid forpurrede Onughka den gode stemning på Randers-bænken med en scoring til 2-2.
Tammer Bany ville det dog anderledes. Blot et par minutter efter Vejles udligning dukkede den unge angriber nemlig op i boksen og sendte en forløsende og vigtig 3-2 scoring i kassen. I øvrigt sin første i Randers-trøjen.
Der er sket ting og sager i Kronjylland i løbet af sommeren.
Sidste sæsons offensive esser Fuseini og Coulibaly er sammen med målmand Carlgren draget videre i karrieren.
Umiddelbart et par markante afsavn, men bedømt på sæsonpremieren, har kronjyderne fået hentet et par habile afløsere ind allerede.
Izzo, Campbell og Danho startede alle i Nørreskoven og efterlod sammen med resten af mandskabet et flot indtryk, ligesom indskiftede Toure i sin debut diskede op med en flot assist til det afgørende mål.
Det ser lovende ud for Randers, som må forventes at kunne kæmpe med om en placering i top-seks.
Viborg FF:
Der var mål og dramatik for alle pengene i Nørreskoven, og det var der så sandelig også på Energi Viborg Arena, hvor Jakob Poulsens mandskab tog imod Brøndby søndag aften.
I en første halvleg, hvor Brøndby var spilstyrende, var det Viborg, der viste sig skarpest med to scoringer fra unge Jacob Vester, hvilket resulterede i en pauseføring på 2-1.
Det så længe ud til, at føringen skulle holde hele vejen hjem, men med vanvittige tre scoringer i tillægstiden endte opgøret med 3-3 og et point til hver af de to mandskaber.
Et resultat som Viborg må være lidt skuffede over med tanke på, at de hele tre gange var førersædet.
Omvendt var præstationen god, ligesom et point mod et hold af Brøndbys kaliber næsten altid må betragtes som værende godkendt.
Særdeles positivt udlæg på sæsonen for midtjyderne, som bød på flere flotte offensive præstationer fra blandt andre Renato Junior og den dobbelte målscorer Jakob Vester.
Ligesom den kommende modstander fra Randers, bør Viborg gå efter at veksle sidste sæsons plads i nedrykningsspillet til en plads blandt de øverste seks hold i rækken.
Mads Søndergaard og Martin Agnarsson missede begge premieren med skader, og er heller ikke blevet klar til søndagens opgør mod Randers.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Odey, Danho
Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Bürgy, Zaletel, Bundgaard – Jacobs, Grønning, Westergaard – Vester, Renato Junior, Serginho
Dom:
Det har været så som så med underholdningen i de seneste indbyrdes opgør mellem Randers og Viborg.
Fire af de seneste fem kampe er gået under 2.5 mål, mens alle fem kampe blot har set ét af de to mandskaber komme på måltavlen.
Bedømt ud fra de to holds premierekampe, kan vi dog godt sætte næsen op efter mere gang i den denne gang.
Begge mandskaber scorede tre gange i første spillerunde, som bød på fine offensive takter og stor koldblodighed fra Viborgs side.
Det er for tidligt på sæsonen til at gå alt for afventende og taktisk til værks, så der er forhåbninger om en åben slagudveksling på Energi Viborg Arena.
2-2.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.62 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE
Manchester United rasende
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG