Randers FC – Viborg FF

Både Randers og Viborg lagde fint fra land i weekend med tre scoringer hver og henholdsvis tre og et point mod Vejle og Brøndby. Fortsætter de to top-seks bejlere de fine takter søndag eftermiddag i Kronjylland?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
Randers FC:
Randers var uden nederlag i de seneste 13 indbyrdes møder med Vejle, og den stime blev udbygget i søndags. Om end det holdt hårdere, end det andre gange har gjort.

Efter en skidt første halvleg fik ‘’Hestene’’ vendt skuden i anden halvleg på en fremragende frissparksscoring af Mads Enggård og en straffescoring af Nordli, men få minutter i lukketid forpurrede Onughka den gode stemning på Randers-bænken med en scoring til 2-2.

Tammer Bany ville det dog anderledes. Blot et par minutter efter Vejles udligning dukkede den unge angriber nemlig op i boksen og sendte en forløsende og vigtig 3-2 scoring i kassen. I øvrigt sin første i Randers-trøjen.

Der er sket ting og sager i Kronjylland i løbet af sommeren.

Sidste sæsons offensive esser Fuseini og Coulibaly er sammen med målmand Carlgren draget videre i karrieren.

Umiddelbart et par markante afsavn, men bedømt på sæsonpremieren, har kronjyderne fået hentet et par habile afløsere ind allerede.

Izzo, Campbell og Danho startede alle i Nørreskoven og efterlod sammen med resten af mandskabet et flot indtryk, ligesom indskiftede Toure i sin debut diskede op med en flot assist til det afgørende mål. 

Det ser lovende ud for Randers, som må forventes at kunne kæmpe med om en placering i top-seks.

Viborg FF:
Der var mål og dramatik for alle pengene i Nørreskoven, og det var der så sandelig også på Energi Viborg Arena, hvor Jakob Poulsens mandskab tog imod Brøndby søndag aften.

I en første halvleg, hvor Brøndby var spilstyrende, var det Viborg, der viste sig skarpest med to scoringer fra unge Jacob Vester, hvilket resulterede i en pauseføring på 2-1.

Det så længe ud til, at føringen skulle holde hele vejen hjem, men med vanvittige tre scoringer i tillægstiden endte opgøret med 3-3 og et point til hver af de to mandskaber.

Et resultat som Viborg må være lidt skuffede over med tanke på, at de hele tre gange var førersædet.

Omvendt var præstationen god, ligesom et point mod et hold af Brøndbys kaliber næsten altid må betragtes som værende godkendt.

Særdeles positivt udlæg på sæsonen for midtjyderne, som bød på flere flotte offensive præstationer fra blandt andre Renato Junior og den dobbelte målscorer Jakob Vester.

Ligesom den kommende modstander fra Randers, bør Viborg gå efter at veksle sidste sæsons plads i nedrykningsspillet til en plads blandt de øverste seks hold i rækken.

Mads Søndergaard og Martin Agnarsson missede begge premieren med skader, og er heller ikke blevet klar til søndagens opgør mod Randers.

Karantæner:
Randers FC: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Odey, Danho

Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Bürgy, Zaletel, Bundgaard – Jacobs, Grønning, Westergaard – Vester, Renato Junior, Serginho

Dom:
Det har været så som så med underholdningen i de seneste indbyrdes opgør mellem Randers og Viborg.

Fire af de seneste fem kampe er gået under 2.5 mål, mens alle fem kampe blot har set ét af de to mandskaber komme på måltavlen.

Bedømt ud fra de to holds premierekampe, kan vi dog godt sætte næsen op efter mere gang i den denne gang.

Begge mandskaber scorede tre gange i første spillerunde, som bød på fine offensive takter og stor koldblodighed fra Viborgs side.

Det er for tidligt på sæsonen til at gå alt for afventende og taktisk til værks, så der er forhåbninger om en åben slagudveksling på Energi Viborg Arena.

2-2.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.62 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  







LIVE

LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

23 røde kort i vanvidskamp

Brian Riemer giver klar besked

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Kæmpe kærlighedserklæring

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I svime: Som en ny spiller

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Vil have ham væk fra FC København

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Narteys krav til ny kontrakt

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Var direkte fra træningsbanen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Froholdt på tavlen i storkamp

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

– Han har måske været lagt lidt på is

Paris Saint-Germain – Chelsea

Alpha retter hård kritik

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

I chok: Har aldrig set lignende

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’