Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Cepheus Park
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
Randers FC:
Randers var uden nederlag i de seneste 13 indbyrdes møder med Vejle, og den stime blev udbygget i søndags. Om end det holdt hårdere, end det andre gange har gjort.
Efter en skidt første halvleg fik ‘’Hestene’’ vendt skuden i anden halvleg på en fremragende frissparksscoring af Mads Enggård og en straffescoring af Nordli, men få minutter i lukketid forpurrede Onughka den gode stemning på Randers-bænken med en scoring til 2-2.
Tammer Bany ville det dog anderledes. Blot et par minutter efter Vejles udligning dukkede den unge angriber nemlig op i boksen og sendte en forløsende og vigtig 3-2 scoring i kassen. I øvrigt sin første i Randers-trøjen.
Der er sket ting og sager i Kronjylland i løbet af sommeren.
Sidste sæsons offensive esser Fuseini og Coulibaly er sammen med målmand Carlgren draget videre i karrieren.
Umiddelbart et par markante afsavn, men bedømt på sæsonpremieren, har kronjyderne fået hentet et par habile afløsere ind allerede.
Izzo, Campbell og Danho startede alle i Nørreskoven og efterlod sammen med resten af mandskabet et flot indtryk, ligesom indskiftede Toure i sin debut diskede op med en flot assist til det afgørende mål.
Det ser lovende ud for Randers, som må forventes at kunne kæmpe med om en placering i top-seks.
Viborg FF:
Der var mål og dramatik for alle pengene i Nørreskoven, og det var der så sandelig også på Energi Viborg Arena, hvor Jakob Poulsens mandskab tog imod Brøndby søndag aften.
I en første halvleg, hvor Brøndby var spilstyrende, var det Viborg, der viste sig skarpest med to scoringer fra unge Jacob Vester, hvilket resulterede i en pauseføring på 2-1.
Det så længe ud til, at føringen skulle holde hele vejen hjem, men med vanvittige tre scoringer i tillægstiden endte opgøret med 3-3 og et point til hver af de to mandskaber.
Et resultat som Viborg må være lidt skuffede over med tanke på, at de hele tre gange var førersædet.
Omvendt var præstationen god, ligesom et point mod et hold af Brøndbys kaliber næsten altid må betragtes som værende godkendt.
Særdeles positivt udlæg på sæsonen for midtjyderne, som bød på flere flotte offensive præstationer fra blandt andre Renato Junior og den dobbelte målscorer Jakob Vester.
Ligesom den kommende modstander fra Randers, bør Viborg gå efter at veksle sidste sæsons plads i nedrykningsspillet til en plads blandt de øverste seks hold i rækken.
Mads Søndergaard og Martin Agnarsson missede begge premieren med skader, og er heller ikke blevet klar til søndagens opgør mod Randers.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Odey, Danho
Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Bürgy, Zaletel, Bundgaard – Jacobs, Grønning, Westergaard – Vester, Renato Junior, Serginho
Dom:
Det har været så som så med underholdningen i de seneste indbyrdes opgør mellem Randers og Viborg.
Fire af de seneste fem kampe er gået under 2.5 mål, mens alle fem kampe blot har set ét af de to mandskaber komme på måltavlen.
Bedømt ud fra de to holds premierekampe, kan vi dog godt sætte næsen op efter mere gang i den denne gang.
Begge mandskaber scorede tre gange i første spillerunde, som bød på fine offensive takter og stor koldblodighed fra Viborgs side.
Det er for tidligt på sæsonen til at gå alt for afventende og taktisk til værks, så der er forhåbninger om en åben slagudveksling på Energi Viborg Arena.
2-2.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.62 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
DAGENS SPILFORSLAG