Det står allerede klart, at Randers FC siger farvel til Nicolai Poulsen og Kasper Enghardt, men de forlader først klubben til sommer, når deres kontrakter udløber. På samme tid står det klart, at Mathias Nielsen kommer til fra AC Horsens, så sommerens transfervindue er allerede begyndt at tage form i Kronjylland.
Først er der dog et januar-vindue, der skal styres i mål.
Foreløbig er Björn Kopplin den eneste tilgang i Randers FC i denne måned, og man skal ikke forvente heftig aktivitet i Kronjylland, før transfervinduet lukker torsdag klokken 23.59.
– Vi har en del emner, vi kigger på, men jeg er meget tilfreds med truppen i dens nuværende form, så hvis vi skal spille foråret med de spillere, der er her nu, vil jeg være fuldstændig rolig. Men vi kigger selvfølgelig på, om vi kan stå lidt stærkere, men der skal nogen ud, før der kommer nogen ind, siger sportsdirektør Søren Pedersen til tipsbladet.dk og fastslår, at klubben ikke er tæt på at sælge spillere:
– Der har været nogle små henvendelser, men ikke noget konkret lige nu.
Kasper Enghardt forlader som nævnt Randers FC til sommer, og forsvarsspilleren har været sat i forbindelse med et skifte til OB. Når Enghardt er ude af døren, overtager Mathias Nielsen hans plads i truppen – Randers har allerede lavet en aftale med den nuværende AC Horsens-spiller.
Søren Pedersen vil gerne have Mathias Nielsen til Randers med øjeblikkelig virkning, men han tror ikke, det er muligt.
– Vi vil rigtig gerne have Mathias allerede nu, det er ikke nogen hemmelighed, men vi har ikke budget til at hente ham, som tingene er lige nu, så der skal en spiller ud, før det bliver aktuelt. Mit udgangspunkt er, at Mathias bliver i Horsens frem til sommer, siger Søren Pedersen, der derfor også forventer at beholde Enghardt:
– Det er med Enghardt, som det er med Nicolai Poulsen. Jeg forventer, at Kasper bliver frem til sommer, og det er en god og intelligent fyr, som kommer til at yde sit bedste hele vejen.
Søren Pedersen fastslår desuden, at den svenske angriber Mikael Boman bliver i klubben.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
