Randers forventer stille lukning: Vil gerne købe Mathias Nielsen

Randers FC vil egentlig gerne have fingrene i AC Horsens’ Mathias Nielsen, men kronjyderne forventer en stille transferlukning.



Det står allerede klart, at Randers FC siger farvel til Nicolai Poulsen og Kasper Enghardt, men de forlader først klubben til sommer, når deres kontrakter udløber. På samme tid står det klart, at Mathias Nielsen kommer til fra AC Horsens, så sommerens transfervindue er allerede begyndt at tage form i Kronjylland.

Først er der dog et januar-vindue, der skal styres i mål.

Foreløbig er Björn Kopplin den eneste tilgang i Randers FC i denne måned, og man skal ikke forvente heftig aktivitet i Kronjylland, før transfervinduet lukker torsdag klokken 23.59.

– Vi har en del emner, vi kigger på, men jeg er meget tilfreds med truppen i dens nuværende form, så hvis vi skal spille foråret med de spillere, der er her nu, vil jeg være fuldstændig rolig. Men vi kigger selvfølgelig på, om vi kan stå lidt stærkere, men der skal nogen ud, før der kommer nogen ind, siger sportsdirektør Søren Pedersen til tipsbladet.dk og fastslår, at klubben ikke er tæt på at sælge spillere:

– Der har været nogle små henvendelser, men ikke noget konkret lige nu.

Kasper Enghardt forlader som nævnt Randers FC til sommer, og forsvarsspilleren har været sat i forbindelse med et skifte til OB. Når Enghardt er ude af døren, overtager Mathias Nielsen hans plads i truppen – Randers har allerede lavet en aftale med den nuværende AC Horsens-spiller.

Søren Pedersen vil gerne have Mathias Nielsen til Randers med øjeblikkelig virkning, men han tror ikke, det er muligt.

– Vi vil rigtig gerne have Mathias allerede nu, det er ikke nogen hemmelighed, men vi har ikke budget til at hente ham, som tingene er lige nu, så der skal en spiller ud, før det bliver aktuelt. Mit udgangspunkt er, at Mathias bliver i Horsens frem til sommer, siger Søren Pedersen, der derfor også forventer at beholde Enghardt:

– Det er med Enghardt, som det er med Nicolai Poulsen. Jeg forventer, at Kasper bliver frem til sommer, og det er en god og intelligent fyr, som kommer til at yde sit bedste hele vejen. 

Søren Pedersen fastslår desuden, at den svenske angriber Mikael Boman bliver i klubben. 





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

FC Midtjylland – AGF

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Viborg FF – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar