Det står allerede klart, at Randers FC siger farvel til Nicolai Poulsen og Kasper Enghardt, men de forlader først klubben til sommer, når deres kontrakter udløber. På samme tid står det klart, at Mathias Nielsen kommer til fra AC Horsens, så sommerens transfervindue er allerede begyndt at tage form i Kronjylland.
Først er der dog et januar-vindue, der skal styres i mål.
Foreløbig er Björn Kopplin den eneste tilgang i Randers FC i denne måned, og man skal ikke forvente heftig aktivitet i Kronjylland, før transfervinduet lukker torsdag klokken 23.59.
– Vi har en del emner, vi kigger på, men jeg er meget tilfreds med truppen i dens nuværende form, så hvis vi skal spille foråret med de spillere, der er her nu, vil jeg være fuldstændig rolig. Men vi kigger selvfølgelig på, om vi kan stå lidt stærkere, men der skal nogen ud, før der kommer nogen ind, siger sportsdirektør Søren Pedersen til tipsbladet.dk og fastslår, at klubben ikke er tæt på at sælge spillere:
– Der har været nogle små henvendelser, men ikke noget konkret lige nu.
Kasper Enghardt forlader som nævnt Randers FC til sommer, og forsvarsspilleren har været sat i forbindelse med et skifte til OB. Når Enghardt er ude af døren, overtager Mathias Nielsen hans plads i truppen – Randers har allerede lavet en aftale med den nuværende AC Horsens-spiller.
Søren Pedersen vil gerne have Mathias Nielsen til Randers med øjeblikkelig virkning, men han tror ikke, det er muligt.
– Vi vil rigtig gerne have Mathias allerede nu, det er ikke nogen hemmelighed, men vi har ikke budget til at hente ham, som tingene er lige nu, så der skal en spiller ud, før det bliver aktuelt. Mit udgangspunkt er, at Mathias bliver i Horsens frem til sommer, siger Søren Pedersen, der derfor også forventer at beholde Enghardt:
– Det er med Enghardt, som det er med Nicolai Poulsen. Jeg forventer, at Kasper bliver frem til sommer, og det er en god og intelligent fyr, som kommer til at yde sit bedste hele vejen.
Søren Pedersen fastslår desuden, at den svenske angriber Mikael Boman bliver i klubben.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Én død efter voldsom Champions League-fejring
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
EKSKLUSIVT
