Det står allerede klart, at Randers FC siger farvel til Nicolai Poulsen og Kasper Enghardt, men de forlader først klubben til sommer, når deres kontrakter udløber. På samme tid står det klart, at Mathias Nielsen kommer til fra AC Horsens, så sommerens transfervindue er allerede begyndt at tage form i Kronjylland.
Først er der dog et januar-vindue, der skal styres i mål.
Foreløbig er Björn Kopplin den eneste tilgang i Randers FC i denne måned, og man skal ikke forvente heftig aktivitet i Kronjylland, før transfervinduet lukker torsdag klokken 23.59.
– Vi har en del emner, vi kigger på, men jeg er meget tilfreds med truppen i dens nuværende form, så hvis vi skal spille foråret med de spillere, der er her nu, vil jeg være fuldstændig rolig. Men vi kigger selvfølgelig på, om vi kan stå lidt stærkere, men der skal nogen ud, før der kommer nogen ind, siger sportsdirektør Søren Pedersen til tipsbladet.dk og fastslår, at klubben ikke er tæt på at sælge spillere:
– Der har været nogle små henvendelser, men ikke noget konkret lige nu.
Kasper Enghardt forlader som nævnt Randers FC til sommer, og forsvarsspilleren har været sat i forbindelse med et skifte til OB. Når Enghardt er ude af døren, overtager Mathias Nielsen hans plads i truppen – Randers har allerede lavet en aftale med den nuværende AC Horsens-spiller.
Søren Pedersen vil gerne have Mathias Nielsen til Randers med øjeblikkelig virkning, men han tror ikke, det er muligt.
– Vi vil rigtig gerne have Mathias allerede nu, det er ikke nogen hemmelighed, men vi har ikke budget til at hente ham, som tingene er lige nu, så der skal en spiller ud, før det bliver aktuelt. Mit udgangspunkt er, at Mathias bliver i Horsens frem til sommer, siger Søren Pedersen, der derfor også forventer at beholde Enghardt:
– Det er med Enghardt, som det er med Nicolai Poulsen. Jeg forventer, at Kasper bliver frem til sommer, og det er en god og intelligent fyr, som kommer til at yde sit bedste hele vejen.
Søren Pedersen fastslår desuden, at den svenske angriber Mikael Boman bliver i klubben.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE
