Selv om Sønderjyske er forsvarende pokalmester, er det ikke ligefrem en skrækmodstander i dette års pokalfinale for Randers FC.
Både Randers’ cheftræner, Thomas Thomasberg, og profilen Vito Hammershøy-Mistrati lægger da heller ikke skjul på, at det alt andet lige giver bedre muligheder for en pokaltriumf mod Sønderjyske end mod FC Midtjylland, som sønderjyderne overraskende sendte ud i semifinalen.
Det glæder Thomasberg at slippe for FCM, som Randers ikke har formået at vinde over siden 2012.
Efter Randers’ semifinalesejr på samlet 3-1 over AGF siger han dog, at kronjyderne ikke skal undervurdere Sønderjyske i en finale, hvor der ifølge ham sjældent er en stor favorit.
– Ligegyldigt hvordan vi vender og drejer den, så giver det, at vi skal møde Sønderjyske, en bedre mulighed i finalen.
– Næsten uanset hvem man møder i en finale, har jeg dog svært ved at se, at favoritrollen ikke er fifty-fifty, siger Thomasberg.
Mistrati er godt klar over kronjydernes dårlige statistik mod FCM, og det er netop det, der gør, at han glæder sig over, at Sønderjyske vandt.
– Med vores dårlige statistik mod Midtjylland in mente så er vi selvfølgelig glade for, at vi skal spille mod Sønderjyske, fastslår han.
Sønderjyske har haft et forfærdeligt forår i Superligaen med bare to sejre i 11 kampe, men det vil Mistrati ikke lade sig snyde af. Han tror derimod, at sønderjydernes pokalsucces kan sætte holdet lidt i gang.
– Hvis du spørger bookmakerne, er vi nok favoritter, men det kan give et boost til Sønderjyske at slå FCM ovenpå den dårlige stime i Superligaen.
– Det bliver en svær kamp, og i finaler kan alt ske, så det bliver bestemt ikke nemt for os, siger Mistrati.
Sønderjyske går ind til finalen med erfaring fra sidste sæson, hvor holdet vandt finalen med 2-0 over AaB.
Den erfaring kommer dog ikke til at betyde det store, mener Mistrati.
– Jeg tror ikke, at det kommer til at betyde noget, at Sønderjyske har stået der sidste år, og vi ikke har, mener han.
Finalen spilles den 13. maj på Ceres Park i Aarhus.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE: Slutfløjt i Parken
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
